Výzva z TikToku stála chlapca život. Zdrvení rodičia mu nemali šancu pomôcť
- Chlapca, ktorý upadol do kómy po nebezpečnej virálnej výzve, odpojili od prístrojov
- Rodičia žiadajú zmenu, tvrdia, že podobnej situácii už nemôže čeliť žiaden rodič
- Chlapca, ktorý upadol do kómy po nebezpečnej virálnej výzve, odpojili od prístrojov
- Rodičia žiadajú zmenu, tvrdia, že podobnej situácii už nemôže čeliť žiaden rodič
Dvanásťročný Archie Battersbee zomrel v sobotu po tom, ako ho odpojili z prístrojov, ktoré ho udržiavali pri živote, informuje The Guardian.
Jeho príbuzní vyzývajú k zmene. Chcú, aby sa podobné prípady riešili inak a aby z ich tragédie „vzišlo aspoň niečo dobré“.
Po odpojení z prístrojov zomrel
Rodičia malého chlapca viedli o život svojho syna dlhý právny boj. Chceli pomocou neho zastaviť lekárov, ktorí trvali na ukončení liečby. Doktori totiž tvrdili, že je Archie už „v štádiu mozgovej smrti“.
Pri živote ho podľa britskej tlačovej agentúry PA, na ktorú sa odvoláva CNN, udržiavala kombinácia lekárskych zásahov, vrátane ventilácie a liekov. Jeho mama povedala, že im nemocnica dala jasne najavo, že už nie sú žiadne ďalšie možnosti a v sobotu ráno ho od prístrojov odpoja.
Podľa oficiálnych dokumentov zomrel Archie v sobotu o 12:15 lokálneho času. Pár hodín po tom, čo mu jeho opatrovateľský tím v nemocnici Royal London Hospital vypol ventilátor.
Mesiace právneho boja
Archie bol v kóme od 7. apríla. Vtedy ho našla jeho matka v bezvedomí v ich dome v Essexe. Do kómy upadol podľa všetkého po tom, čo sa pokúšal splniť nebezpečnú výzvu, ktorá kolovala na sociálnych sieťach. Odvtedy sa už z bezvedomia nezobudil.
Právny boj rodičov trval štyri mesiace. Zapojil sa doň Najvyšší súd aj Odvolací súd, ako aj Európsky súd pre ľudské práva či dokonca OSN.
Rodičia chlapca Hollie Danceová a Paul Battersbee bojovali proti žiadosti nemocnice o odpojenie ich syna od prístrojov. Neskôr žiadali aspoň o jeho presun do hospicu. Chceli, aby zomrel v pokoji a bez prístrojov. Nemocnica však nesúhlasila ani s tým.
Právny boj proti fondu Barts Health NHS odštartoval v máji a skončil sa v piatok večer. Európsky súd pre ľudské práva vtedy odmietol posúdiť, či má byť Archie premiestnený do hospicu.
Presun bol podľa kompetentných riskantný
Súd stanovil Archiemu opatrovníka, ktorý sa s nemocnicou dohodol, že je v najlepšom záujme malého chlapca ukončenie liečby, ktorá ho udržiavala pri živote. Tvrdil tiež, že je jeho presun do hospicu príliš riskantný.
Britský novinár webu Daily Mail sa prípadu venoval vo svojom článku. Poukázal na kontroverziu celej skutočnosti.
Lekárka Rachel Clarkeová totiž zdôrazňovala, že sa Archie nachádzal v štádiu mozgovej smrti, pretože mu krv nepretekala mozgovým kmeňom. Rovnaká lekárka však podporila aj rozhodnutie nemocnice chlapca nepreviezť do hospicu. „Pokus pohnúť s ním by mohol spôsobiť jeho smrť pri prevoze,“ tvrdila.
Práve tu poukazuje britský novinár na nezrovnalosti v logickom postupe. „Ako môže nemocnica ignorovať prianie rodičov, aby mu boli zachované systémy podpory života, trvať na ukončení akejkoľvek liečby a zároveň sa stále sťažovať, že jeho presun do nemocnice by znamenal neprijateľné riziko pre jeho život.“ Ak bol skutočne v štádiu mozgovej smrti, pýta sa Lawson, aká ďalšia ujma mu hrozila?
Súdy podľa jeho slov nebrali do úvahy situáciu, v ktorej sa ocitli rodičia. Podporovali totiž názor nemocnice, že by mali byť zachované Archieho najlepšie záujmy.
Je to v súlade so zákonom, ktorý uprednostňuje záujmy dieťaťa pred rozhodnutím rodičov. „Ak súdy aj lekári verili, že Archie umiera, tak nemal žiadne záujmy,“ píše novinár.
Súdy tiež tvrdili, že treba brať do úvahy aj Archieho dôstojnosť: „Nemyslím si, že by bolo menej dôstojné, keby jeho život skončil na ceste do hospicu.“
Rodičia žiadajú zmenu
Prípad podporuje Kresťanské právne centrum, ktoré vo vyhlásení rodiny uviedlo: „Chceme, aby z tejto tragédie a strašných skúseností, ktorým nás systém vystavil, vzišlo niečo dobré.“
„Žiaden rodič ani rodina si tým už nesmie prejsť. Boli sme nútení bojovať v neúprosnom právnom boji s nemocničným fondom a museli sme čeliť nepredstaviteľnej tragédii. Systém nás zahnal do kúta, zbavil nás všetkých práv. Museli sme bojovať za Archieho právo na život, pričom bolo všetko postavené proti nám.“
„Deje sa to teraz rodičom príliš často. Rodičom, ktorí nechcú, aby ich kriticky choré deti odpojili od prístrojov na podporu života. Tlak celého tohto procesu bol neuveriteľný. Musí sa uskutočniť vyšetrovanie a prešetrovanie kompetentnými. Budeme žiadať zmenu.“
Nebezpečná výzva
Hollie Danceová tvrdí, že sa jej syn zadusil, keď skúšal „blackout challenge“, ktorá kolovala TikTokom. Výzva mala údajne viesť k smrti viacerých detí, píše The Independent.
Spoločnosť TikTok zažalovali rodiny dvoch malých detí, ktoré mali pri virálnom trende umrieť. Ich rodiny tvrdia, že im algoritmus TikToku úmyselne a opakovane podsúval problémové videá.
Dňa 15. júla 2021 zomrela aj Lelani v Texase. Polícia určila, že bola jej smrť priamym dôsledkom pokusu o blackout challenge. Výzva spočíva v tom, aby človek zadržal dych, kým v dôsledku nedostatku kyslíka neomdlie.
Nejde o novú výzvu, podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) existuje už od roku 2008. Štúdia, ktorú vtedy uskutočnil regulačný orgán, určila, že v dôsledku tejto výzvy zomrelo najmenej 82 mladých ľudí.
TikTok sa v súvislosti s touto témou vyjadril už skôr. „Táto znepokojujúca výzva vznikla dávno pred našou platformou a nikdy nebola trendom TikToku.“ V súvislosti s úmrtím Archieho zatiaľ vyjadrenie nevydali.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: The Guardian, CNN, Daily Mail, TikTok