Vyzývateľ Twitteru to odštartoval vo veľkom. Aplikáciu si za 7 hodín aktivovalo 10 miliónov ľudí
- Spoločnosť Meta spustila aplikáciu Thread
- Môže konkurovať Twitteru
- Spoločnosť Meta spustila aplikáciu Thread
- Môže konkurovať Twitteru
Americká spoločnosť Meta v noci na štvrtok spustila svoju aplikáciu Thread, ktorá môže predstavovať konkurenciu pre sociálnu sieť Twitter. TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA a Reuters.
Meta vlastní sociálne siete Facebook a Instagram. Thread je s nimi prepojená a využíva už existujúce prepojenia medzi miliónmi používateľov, píše DPA a dodáva, že táto aplikácia môže predstavovať konkurenciu pre Twitter.
Prvých päť miliónov používateľov iba za pár hodín
Používatelia sa do aplikácie Thread môžu prihlásiť pomocou svojich údajov z Instagramu, ktorý má viac než dve miliardy používateľov, dodáva Reuters.
Dĺžka príspevkov je maximálne 500 znakov, čo je viac než 280 znakov, ktoré umožňuje Twitter. Používatelia môžu pridať webové odkazy, fotografie a videá v dĺžke až päť minút.
Thread je už dostupná v USA a desiatkach ďalších krajín. V členských krajinách EÚ však Met najskôr musí vyriešiť záležitosti v oblasti regulácie, dodáva DPA.
Vlastníkom Twitteru sa vlani v októbri stal miliardár a podnikateľ Elon Musk a táto sociálna sieť odvtedy zaznamenala viacero ťažkostí, píše DPA. Musk v sobotu oznámil, že Twitter obmedzuje počet príspevkov, ktoré môžu používatelia čítať za jeden deň. Cieľom je zastaviť „extrémnu úroveň“ extrakcie údajov a manipuláciu systému.
#RIPTwitter
New Thread app from meta coming soon pic.twitter.com/pGEE0n1aAE— Naren (@im_naren5) July 2, 2023
Ako informuje portál TechCrunch, šéf spoločnosti Meta Mark Zuckerberg poznamenal, že Threads prekonal míľnik 10 miliónov registrácií do siedmich hodín od spustenia. Predtým uviedol, že 5 miliónov ľudí sa zaregistrovalo iba štyri hodiny po tom, čo Meta oficiálne vydala Threads.
Zaujímavý algoritmus
V porovnaní s Twitterom, ktorý zobrazuje príspevky v chronologickom poradí, sa Threads rozhodol pre iný prístup. Namiesto toho sa spolieha výhradne na algoritmický feed, ktorý zobrazuje príspevky, ktoré algoritmus vyhodnotí ako zaujímavé. Podobný algoritmus bol pred rokmi zavedený aj na Instagram, čo vyvolalo vlnu kritiky.
Podľa portálu TechCrunch, ktorý dodáva, že pri mikroblogovacej sieti ako Threads môže absencia chronologického zobrazenia príspevkov spôsobovať významné problémy.
Hlavnou nevýhodou oproti Twitteru je obava používateľov, že algoritmus bude umožňovať integráciu veľmi otravných reklám, ktoré sú Meta známe aj na jej ďalších platformách.
Túto nevýhodu mnohí porovnávajú k sieťam ako Mastodon alebo Bluesky, ktoré so sebou prinášajú významné kompromisy, ktoré im zatiaľ bránili prevziať vedúce postavenie medzi mikroblogovacími sieťami, ktoré má Twitter.
Automatická žiadosť
Čo sa týka sociálnych sietí, nedávno sme ťa informovali, používatelia Facebooku začali evidovať nepríjemný technický problém. Sociálna sieť totiž zaznamenávala, aké profily sledujeme. Ak si si prezeral účet človeka, ktorý na platforme nebol tvojím „priateľom“, mohlo sa stať, že sa mu vďaka systémovej chybe automaticky odoslala žiadosť o priateľstvo.
Takzvaný „stalking“ (sledovanie cudzích účtov) teda na Facebooku nebol najlepším nápadom. Aplikácia ťa mohla prezradiť sama od seba, informuje PCWorld.
Materská spoločnosť sociálnej siete Meta z tejto chyby obvinila aktualizáciu mobilnej aplikácie Facebooku. Používatelia to zistili minulý týždeň a začali to testovať. Viacerým sa chyba potvrdila. Platforma skutočne odosielala žiadosti o priateľstvo automaticky.
Hovorca Mety sa v súvislosti s chybou ospravedlnil. Potvrdil, že problém je už opravený. Medzičasom aj používatelia siete vo viacerých príspevkoch uviedli, že nechcené žiadosti o priateľstvo už zmizli.
Ak sa obávaš, že máš stále odoslané žiadosti o priateľstvo, svoje čakajúce žiadosti si môžeš skontrolovať na tomto odkaze. V ľavom navigačnom paneli zvoľ „Žiadosti o priateľstvo“ a následne klikni na „Zobraziť poslané žiadosti“. Všetky nechcené žiadosti, ktoré aplikácia odoslala za teba, môžeš odstrániť kliknutím na tlačidlo „Zrušiť žiadosť“.
Zdroje: TASR, TechCrunch, Archív SIU, PCWorld