Vzácny hosť na nočnej oblohe: Kométa C/2025 F2 SWAN sa ukáže len raz za milión rokov

  • Nová kométa C/2025 F2 SWAN ožiari rannú oblohu
  • Vidieť ju môžeš zo Slovenska
  • Potrebuješ binokulár a jasné ráno
kometa SWAN25F
Pohľad na kométu SWAN25F z Rakúska Facebook/Severe Weather Slovakia o.z.
  • Nová kométa C/2025 F2 SWAN ožiari rannú oblohu
  • Vidieť ju môžeš zo Slovenska
  • Potrebuješ binokulár a jasné ráno

Vo vesmíre ťa ako pozorovateľa oblohy sotva niečo zaujme viac než potenciálna nová kométa. Kométa C/2025 F2 SWAN by ti mohla ponúknuť celkom pekný pohľad cez binokulár počas ranného svitu až do polovice apríla, ak sa predpovede ukážu ako pravdivé. Potom sa stratí z dohľadu.

Informuje o tom web Universe Today a Central Bureau for Astronomical Telegrams.

Ako došlo k objavu

Diskusia o možnej novej kométe sa začala okolo 1. apríla na diskusnom fóre Comets-ml. Ostražití experti spozorovali objekt s magnitúdou +11, ktorý sa pohyboval v zornom poli prístroja Solar Wind Anisotropies (SWAN). SWAN patrí do súpravy prístrojov spoločnej misie NASA a ESA Solar Heliospheric Observatory (SOHO). SWAN občas zaznamená kométy prechádzajúce okolo Slnka, podobne ako prístroje LASCO C2/C3 na palube kozmickej lode.

Vladimir Bezugly zaznamenal pohyb objektu v zornom poli SWAN od 22. do 28. marca. Michael Mattiazzo s Robertom Matsonom tiež oznámili, že videli kométu v záznamoch SWAN koncom marca.

Diskusia naozaj nabrala na obrátkach v prvom aprílovom týždni. Kométa zažila výbuch a jej jasnosť sa okolo 5. apríla zvýšila až na magnitúdu +9. Jasne sa prejavila ako aktívna kométa, ktorej treba venovať pozornosť. Pozorovatelia sa ponáhľali zachytiť ju nízko nad obzorom počas svitania.

Odkiaľ sa kométa vzala

Kométa sa k nám prikradla nepozorovane zo všeobecného smeru od Slnka. Približovala sa k vnútornej slnečnej sústave a k Zemi. Na základe predbežných odhadov obieha Slnko s periódou 1,3 milióna rokov. Kométa dosiahne perihélium (bod najbližší k Slnku) 1. mája. Bude vo vzdialenosti 0,33 astronomickej jednotky (AU) od Slnka, čo predstavuje približne 31 miliónov míľ alebo 50 miliónov kilometrov.

Nachádza sa len tesne za obežnou dráhou Merkúra. Kométa najprv dostala na diskusných fórach neformálny názov „SWAN25f“. Dnes už nosí oficiálne označenie C/2025 F2 SWAN. Pre prístroj SWAN znamená už 15. objav kométy.

Ako a kedy pozorovať

V čase písania článku má kométa magnitúdu +8. Nachádza sa v rohu asterizmu Štvorec Pegasa, štyri stupne západne od hviezdy Alpheratz (Alpha Andromedae) s magnitúdou +2. Kométa prejde menej než stupeň od tejto hviezdy 12. – 13. apríla. Potom sa bude ďalší týždeň pohybovať nižšie k horizontu. Udrží sa vo výške len niečo vyše 10 stupňov smerom na severozápad približne hodinu pred svitaním pre pozorovateľov zo severnej pologule.

Žiaľ, toto predstavenie dlho nepotrvá. Kométa sa ponorí cez súhvezdia Andromeda a Triangulum. V posledných dňoch apríla prejde 20 stupňov od Slnka (pri pohľade zo Zeme). Následná krátka večerná viditeľnosť ponúkne severným pozorovateľom len skromný pohľad. Kométa sa potom ponorí nadol cez súhvezdie Býka, cez Hyády 7. mája, do súhvezdí Orión a Eridanus.

Nakoniec zamieri späť von z vnútornej slnečnej sústavy. Vo svojom najlepšom bode blízko perihélia môže kométa dosiahnuť maximálnu magnitúdu +4. Na projektovanej svetelnej krivke pre kométu F2 SWAN vidno očakávaný vývoj (červená čiara) oproti skutočným pozorovaniam (čierne bodky).

Autor pôvodného článku letmo zahliadol kométu C/2025 F2 SWAN ráno. Pozoroval ju z Wake Forrest v Severnej Karolíne približne hodinu pred východom slnka. Kométa sa mu javila ako zelenkavá hmlistá guľôčka s náznakom špicatého chvosta pri pozorovaní cez smartskop Dwarf3. Cez binokulár z nej nevidel ani stopu.

Viditeľnosť zo Slovenska

Keďže Slovensko sa nachádza na severnej pologuli (medzi 47° a 50° severnej šírky), pre ktorú je kométa C/2025 F2 SWAN viditeľná, môžeš ju spozorovať aj ty.

Pre najlepšie pozorovanie si vyber miesto s dobrým výhľadom na severozápadný horizont, ideálne mimo svetelného znečistenia miest. Na pozorovanie potrebuješ aspoň binokulár, keďže s magnitúdou okolo +8 neuvidíš kométu voľným okom. Nezabudni, jej viditeľnosť skončí koncom apríla, kedy sa stratí v žiare ranného svitu.

Ako informuje aj portál iMeteo, kométa sa naďalej zjasňuje a prejavuje známky neobvykle zvýšenej aktivity. Dobrá správa pre teba je, že ak kométa prežije svoje perihélium (najbližšie priblíženie k Slnku), za niekoľko týždňov ju možno uvidíš počas západu slnka.

Ako jasne a dobre ju uvidíš, zatiaľ nevieme, pretože kométy nám ukázali, že sa správajú nestálo a nepredvídateľne. Ak však kométa prežije svoje najbližšie priblíženie k Slnku, počas prvých májových dní prejde z rannej oblohy na večernú.

Predbežné pozorovania naznačujú, že sa najbližšie priblíži k Zemi a k Slnku 1. mája 2025. Kométa prefrčí vo vzdialenosti 49,8 miliónov km od Slnka, teda tesne vo vnútri priemernej obežnej dráhy Merkúra.

Čítajte viac z kategórie: Veda a vesmír

Zdroje: Universe Today, Astro , Cobs, Central Bureau for Astronomical Telegrams, iMeteo , Facebook/Severe Weather Slovakia o.z.

Najnovšie videá

Trendové videá