Vzácny objav: Na oblohe svieti nová kométa. Prichádza jedinečná šanca vidieť ju
- Kométa Nishimura nesie meno japonského milovníka astronómie, ktorý ju objavil pri hľadení na hviezdy
- Pozorovať ju môžeš do polovice septembra
- Kométa Nishimura nesie meno japonského milovníka astronómie, ktorý ju objavil pri hľadení na hviezdy
- Pozorovať ju môžeš do polovice septembra
V posledných dňoch sa na sociálnych sieťach hovorí o tom, že v septembri sa na oblohe objaví nová jasná kométa, na ktorú sa môžeme tešiť. Túto novú kométu objavil japonský nadšenec astronómie Hideo Nishimura z mesta Kakegawa 12. augusta.
Ide o zaujímavý nález, pretože v dnešnej dobe totiž väčšina objavov nových komét prebieha vďaka robotickým kamerám, ktoré neprestajne sledujú oblohu, hlavne pre možný objav blížiacich sa asteroidov.
To je celkom odlišné od toho, ako sa kométy objavovali a pomenovávali kedysi. Dnes sa kométy väčšinou označujú skratkami ako ATLAS, PanSTARRS a ZTF na rozdiel od toho, že by niesli mená ľudí.
Nová kométa Nishimura
Túto novú kométu zbadal, keď už prekročila obežnú dráhu Zeme, a to ešte predtým, než ju zaznamenali akékoľvek automatizované systémy. Nová kométa teraz oficiálne nesie označenie C/2023 P1 (Nishimura).
Je to už tretíkrát, čo pán Nishimura objavil kométu. Predtým našiel kométy s názvami Comet Nakamura-Nishimura-Machholz (C/1994 N1) a Comet Nishimura (C/2021 O1).
Pri nájdení sa kométa nachádzala v súhvezdí Blížencov a jej slabé svetlo malo jas +10,4. To je približne 40-krát slabšie než hviezda, ktorú by sme sotva videli na oblohe voľným okom.
Kedy ju uvidíš aj ty?
Ak by si chcel túto novú kométu vidieť, budeš musieť vstávať skoro ráno, zhruba hodinu až dve pred východom slnka. Pre dobrý pohľad si zožeň poriadne ďalekohľady alebo teleskop, pretože kométa ešte nežiari dostatočne na to, aby si ju videl len tak voľným okom.
Treba si nájsť miesto ďaleko od mestských svetiel, kde je tmavá obloha. A taktiež nezaškodí mať zaznamenanú dráhu kométy cez súhvezdia, aby si vedel presne, kam sa pozerať.
Od 26. augusta do 4. septembra bude kométa prechádzať slabšími hviezdami súhvezdia Raka. Od 5. septembra sa presunie cez známe „Sickle“ – to je otáznikový vzor hviezd, ktorý tvorí hlavu a hrebeň Leva.
Keď sa kométa Nishimura bude približovať k Slnku, bude každé ráno vychádzať čoraz nižšie na oblohe. K 9. septembru bude visieť len približne 10 stupňov nad obzorom, keď sa svitanie zosilní. Ráno 12. septembra, hoci sa jas kométy môže zvýšiť na tretiu magnitúdu, sa objaví len tesne nad obzorom. Rané svitanie a zakalenie atmosféry ju môžu urobiť ťažko viditeľnú.
Aká je budúcnosť kométy?
Dan Green z Central Bureau for Astronomical Telegrams porozprával portálu Space.com o kométe Nishimura a o tom, aká by mohla byť jej budúcnosť.
„Nemyslím si, že by to bolo až také zlé,“ povedal. „Vyzerá to, že ide skôr o kométu, ktorá emituje veľa plynu a veľmi málo prachu.“
Táto rozdielnosť medzi kométami, ktoré sú plné prachu a takzvanými plynnými kométami, je dôležitá. Kométy s prachom majú svetlý hlavný útvar a svetlý chvost, ktorý vzniká vďaka odrážaniu slnečného svetla od prachu.
Na druhej strane, kométy, ktoré svietia vďaka žiarivým plynovým látkam, svietia slabšie a majú dlhý, slabý chvost, ktorý je ťažko viditeľný bez ďalekohľadu.
V konečnom dôsledku je kométa Nishimura pre nás nová, ale v našom slnečnom systéme nie je ničím novým. Jej obežná dráha naznačuje, že na obeh okolo Slnka potrebuje približne 294 rokov a pravdepodobne prešla cez vnútornú časť slnečnej sústavy nespočetnekrát. Možno nám prinesie ešte pôsobivejší výkon, keď sa vráti okolo roku 2317.
Zdroje: NASA, Space.com, YouTube/Mr SuperMole