Tajomné svetelné stĺpy: Nočnú oblohu ožiaril vzácny prírodný úkaz
- Svetelné stĺpy spozorovala skoro ráno poľská obyvateľka
- Ide o vzácny jav typický pre oblasť Škandinávie
- Svetelné stĺpy spozorovala skoro ráno poľská obyvateľka
- Ide o vzácny jav typický pre oblasť Škandinávie
U našich severných susedov sa objavil vzácny prírodný úkaz. Obyvatelia poľskej Debice v Podkarpatskom vojvodstve mohli v sobotu večer pozorovať fascinujúce svetelné stĺpy, ktoré sa objavili priamo medzi domami. Tento výnimočný atmosférický jav nie je v tejto oblasti bežný, o to väčšiu pozornosť však vzbudil, informoval o tom poľský portál TVN24.
Čo sú svetelné stĺpy a ako vznikajú
Svetelné stĺpy sú optický atmosférický úkaz, pri ktorom vznikajú vertikálne svetelné lúče na oblohe. Vznikajú, keď sa svetlo z umelých alebo prirodzených zdrojov odráža od ľadových kryštálikov v atmosfére. Zdrojom svetla môžu byť pouličné lampy, Mesiac či hviezdy, píše portál iMeteo.
Pre vznik svetelných stĺpov sú potrebné špecifické podmienky. V atmosfére musia byť prítomné malé ľadové kryštáliky, ktoré majú plochý tvar. Tieto kryštáliky sa vznášajú vo vzduchu a pomaly klesajú k zemi v takmer vodorovnej polohe. Fungujú ako miniatúrne zrkadlá – keď na ne dopadne svetlo, odrážajú ho tak, že vytvára ilúziu vertikálneho svetelného stĺpa.
.@Kontakt__24 | Rzadkie w naszym kraju zjawisko zaobserwowała w poniedziałek o poranku Reporterka24. W Dębicy (województwo podkarpackie) pojawiły się dobrze widoczne słupy świetlne.https://t.co/qvuabQczxR
— TVN Meteo (@tvnmeteo) December 2, 2024
Kedy ich môžeme pozorovať?
Tento atmosférický jav sa najčastejšie vyskytuje v zimných mesiacoch, keď teploty klesnú výrazne pod bod mrazu. Ideálne podmienky nastávajú počas jasných, mrazivých nocí. V mestskom prostredí ich môžeme pozorovať nad pouličnými lampami počas celej noci, mimo mesta sú viditeľné najmä pri východe a západe slnka.
Farby svetelných stĺpov závisia od zdroja svetla – môžu byť biele alebo rôznofarebné. V prípade umelého osvetlenia často kopírujú farbu pouličných lámp.
Kde ich najčastejšie uvidíme?
Vzhľadom na potrebu nízkych teplôt je tento jav typickejší pre severské krajiny, najmä oblasť Škandinávie. Preto je jeho výskyt v oblasti poľskej Debice, neďaleko slovenských hraníc, pomerne vzácny.
Hoci sa môže zdať, že svetlo skutočne stúpa k oblohe, ide len o optický klam. V skutočnosti svetlo interaguje s ľadovými kryštálikmi, ktoré ho odrážajú smerom k pozorovateľovi.
Obyvatelia Debice v Podkarpatskom vojvodstve mali možnosť pozorovať tento vzácny jav priamo medzi domami. V tejto lokalite sa svetelné stĺpy neobjavujú príliš často, čo robí toto pozorovanie o to výnimočnejším.
Tento neškodný prírodný úkaz pravidelne priťahuje pozornosť fotografov a milovníkov prírodných javov. Svetelné stĺpy sú fascinujúcim príkladom toho, ako dokáže príroda v spojení s fyzikálnymi zákonmi vytvárať pozoruhodné svetelné divadlo na nočnej oblohe.
Škandinávsky jav na Slovensku
Ako sme ťa už informovali, na našom území bol spozorovaný aj iný škandinávsky jav. V apríli tohto roka mali obyvatelia východného Slovenska možnosť vidieť polárnu žiaru.
Polárnu žiaru zachytili webkamery v obci Stanča v okrese Trebišov či v Debradi v okrese Košice-okolie. Všimli si ju však aj samotní obyvatelia. Tým sa ju podarilo zachytiť z Prešova, Plechotíc, Poproče a ďalších miest.
Polárna žiara, tiež nazývaná aurora, je prírodný optický jav, ktorý sa vyskytuje v oblastiach okolo severného a južného pólu. Vzniká interakciou slnečného vetra so zemskou atmosférou. Slnečný vietor je tok nabitých častíc, hlavne elektrónov a protónov, ktoré vychádzajú z povrchu Slnka.
Keď sa tieto častice dostanú k Zemi, niektoré z nich vstupujú do magnetického poľa Zeme a sú usmerňované k magnetickým pólom. Keď tieto nabité častice narazia na atómy a molekuly v zemskej atmosfére, spôsobujú, že atómy a molekuly emitujú svetlo.
Polárna žiara sa prejavuje rôznymi farbami a tvarmi v závislosti od typu atómov a molekúl, s ktorými interagujú nabité častice, a od nadmorskej výšky, kde sa tento jav vyskytuje. Typické farby polárnej žiary sú zelená, červená, modrá a fialová.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: iMeteo, archív Startitup , TVN24