Vzdušný priestor Slovenska bude chrániť ďalšia krajina: Pridá sa k Česku a Poľsku
- Slovenský vzdušný priestor budú okrem Poliakov a Čechov brániť aj maďarské stíhačky
- Zástupcovia krajín sa o tom dohodli na Štrbskom plese
- Slovenský vzdušný priestor budú okrem Poliakov a Čechov brániť aj maďarské stíhačky
- Zástupcovia krajín sa o tom dohodli na Štrbskom plese
Slovensko má v súčasnosti dohodu, že jeho vzdušný priestor budú brániť Poľsko aj Česko. Po novom sa k nim pridáva aj Maďarsko.
Ako informuje agentúra TASR, dohodli sa o tom slovenský minister obrany Martin Sklenár spolu s ministrom obrany Poľska Mariuszom Blaszczakom, námestníkom českej ministerky obrany Danielom Blažkovcom a maďarským ministrom obrany Kristófom Szalay-Bobrovniczkym.
O tomto záväzku v pondelok na Štrbskom Plese podpísali spoločnú deklaráciu Vyšehradskej štvorky.
„Takúto dohodu sme mali doteraz s Poľskom a Českom, títo partneri strážia náš priestor už niekoľko mesiacov. Som rád, že sme takúto dohodu našli aj s Maďarskom o spôsobe jeho zapojenia do tejto iniciatívy,“ uviedol šéf slovenského rezortu.
Sklenár podotkol, že s využitím kapacít a lietadiel všetkých troch krajín môže Slovensko počítať do 31. decembra 2024.
„Až kým na Slovensko dorazia objednané lietadlá F-16 a budú schopné vykonávať všetky úlohy na ochranu nášho vzdušného priestoru,“ dodal Sklenár.
Podpísané zmluvy
Slovensko má už podpísané zmluvy o spolupráci v oblasti vojenského letectva so všetkými partnermi z V4. Ochranu slovenského neba prevzali spojenci po uzemnení stíhačiek MiG-29.
Naša armáda v súčasnosti čaká na meškajúcu dodávku nových stíhacích lietadiel F-16, prvé štyri kusy by mali prísť počas budúceho roka.
Hlavnými témami rokovaní V4 v Tatrách bola vzájomná spolupráca ako aj zhodnotenie končiaceho sa slovenského predsedníctva. Od SR ho prevezmú naši českí kolegovia.
Sklenár v nedeľu (11. 6.) rokoval aj so štátnou tajomníčkou nemeckého rezortu obrany Siemtje Möllerovou, dodáva TASR.
Po stretnutí ocenil pokračujúci záujem Nemecka o bezpečnosť Slovenska, najmä iniciatívu ďalej poskytovať kapacity na posilňovanie spôsobilostí slovenských ozbrojených síl.
Slovenské stíhačky
Ako sme ťa informovali v tomto článku, Slovensko malo podľa vyjadrení nášho exministra obrany Jaroslava Naďa vážne problémy s prevádzkou stíhačiek MiG-29 z technického, medzinárodno-politického i bezpečnostného hľadiska, ale aj z hľadiska dostupnosti pilotov.
Zároveň však mešká dodanie nových stíhacích lietadiel F-16. Prvých sedem kusov by malo podľa rezortu obrany prísť v roku 2024.
Slovensko si stíhačky F-16 objednalo ešte v roku 2018, na základe ktorej by sme mali dostať 14 kusov. Pôvodne sme mali prvé z nich dostať už minulý rok, no ministerstvo obrany ešte na jar 2022 avizovalo, že sa tak nestane. Oneskorenie dodávok je spôsobené nedostatkom čipov na svetovom trhu.
Exminister obrany Jaroslav Naď 15. júna 2022 na sociálnej sieti informoval o tom, že Slovensko darovalo Ukrajine štyri vrtuľníky Mi17, jeden vrtuľník Mi2 a 122-milimetrovú muníciu do systému Grad. Naď zároveň dodal, že vojenská pomoc bola v tej chvíli Ukrajine odovzdaná.
„Darovanie Ukrajine schválila vláda, sú už po bezpečnom odovzdaní a v užívaní ozbrojených síl Ukrajiny,“ napísal Naď s tým, že ním spomenuté vrtuľníky boli z Ozbrojených síl SR vyradené a nahradené modernými vrtuľníkmi UH-60M Black Hawk.
„Ukrajine v tomto náročnom období, samozrejme, veľmi pomôžu,“ podčiarkol minister Naď.
Následne, 17. marca tohto roku vláda schválila aj poslanie slovenských MiG-29 na Ukrajinu. Vtedajší premiér Eduard Heger správu potvrdil na sociálnej platforme Twitter, kde zdôraznil, že ide o splnenie sľubu. Celkovo Kyjev od Slovenska získal 13 bojových lietadiel.
„Slovenská vláda práve schválila odoslanie trinástich lietadiel MiG-29 na Ukrajinu! Sľuby treba dodržať a keď ma prezident Zelenskyj požiadal o ďalšie zbrane vrátane stíhačiek, povedal som mu, že urobíme maximum. Som rád, že ostatní robia to isté. Vojenská pomoc slúži na to, aby zabezpečila Ukrajinu a aby sa proti Rusku mohla brániť celá Európa,“ citoval premiéra Startitup.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, archív SIU, archív SIU