Vzdušný priestor Slovenska budú ochraňovať aj nemecké stíhačky
- Od septembra posilnia ochranu Slovenska nemecké stíhačky
- Ide o spoluprácu nad rámec ochrany nášho neba
- Od septembra posilnia ochranu Slovenska nemecké stíhačky
- Ide o spoluprácu nad rámec ochrany nášho neba
Nemecké stíhačky Eurofighter Typhoon začnú tento mesiac pomáhať chrániť náš vzdušný priestor. Tento krok je súčasťou spojenectva NATINAMDS v rámci NATO, ktoré zabezpečuje ochranu pred vzdušnými hrozbami, informuje TASR.
Ministerstvo obrany oznámilo, že ide o špeciálnu spoluprácu, ktorá nám dodatočne zabezpečí bezpečnosť. Nemecký minister obrany potvrdil, že Slovensko je pre nich dôležitým partnerom.
Táto spolupráca nám pomôže udržať náš vzdušný priestor v bezpečí, najmä v zložitých situáciách v našom okolí.
Posily z Nemecka
Ochranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky od septembra posilňujú nemecké stíhacie lietadlá Eurofighter Typhoon letmi v rámci integrovaného systému protivzdušnej obrany Severoatlantickej aliancie NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System). Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany Slovenskej republiky Mária Precner.
„Ide o osobitnú, a teda dodatočnú formu spolupráce nad rámec ochrany slovenského neba, ktorú na základe spoločnej deklarácie Vyšehradskej skupiny v súčasnosti zabezpečujú vzdušné sily Česka, Maďarska a Poľska,“ vysvetlila hovorkyňa.
Posilnenie vzdušnej ochrany Slovenska na sociálnej sieti potvrdil aj nemecký minister obrany Boris Pistorius. Pomoc avizoval do konca roka. Slovensko označil za dôležitého spojenca na východnom krídle NATO.
Lety stíhacích lietadiel nemeckých vzdušných síl budú podľa Ministerstva obrany Slovenskej republiky realizované z letísk v Nemecku, pričom po splnení stanovených úloh sa tam aj vrátia.
„Dôležitý je tiež priaznivý vplyv na naše Vzdušné sily Ozbrojených síl SR, ktoré si tak budú udržiavať spôsobilosti pri navádzaní stíhacích lietadiel a riadení letovej prevádzky,“ doplnila Precner.
Ako skonštatovalo ministerstvo, ďalším prínosom je aj posilnenie konceptu odstrašenia vyplývajúceho z aliančných regionálnych plánov, ktoré tak reálne zvýšia bezpečnosť Slovenska v dynamicky sa meniacej bezpečnostnej situácii v našom bezprostrednom susedstve.
Ochranu slovenského neba prevzali spojenci po uzemnení stíhačiek MiG-29. Slovensko v súčasnosti čaká na nové stíhacie lietadlá F-16, ktorých dodanie sa oneskorilo. Prvé by mali prísť v priebehu roka 2024.
Ruské stíhačky vraj zničili ukrajinské rýchločlny po tom, ako Ukrajinci stíhačky zničili dronmi
Letecká základňa pri Kursku na západe Ruska sa cez víkend stala terčom útoku Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU). Ukrajinské útočné drony vraj v noci na nedeľu zasiahli štyri ruské stíhačky Su-30, jednu stíhačku MiG-29, dva protilietadlové systémy Pancir a radary systému protivzdušnej obrany S-300.
V pondelok o tom informovala britská televízia Sky News s odvolaním sa na informácie ukrajinského spravodajského webu v angličtine The New Voice of Ukraine, uvádza TASR.
Výbuchy na letisku boli podľa agentov SBU „veľmi pôsobivé“, pričom rozsah spôsobených škôd a obetí by mal byť známy čoskoro. Sky News pripomína, že v Kursku sa v noci na nedeľu ozvalo niekoľko výbuchov. Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že protivzdušnej obrany sa tam podarilo zneškodniť ukrajinské bezpilotné lietadlá.
Podľa ministerstva obrany v Moskve ruské stíhačky zničili v Čiernom mori niekoľko ukrajinských rýchločlnov a ich posádky.
Ruské ministerstvo v stredu popoludní oznámilo, že stíhačka Su-24 zničila streľbou čln v oblasti strategicky dôležitého ukrajinského Hadieho ostrova, ktorý bol už šiesty počas jedného dňa. Ráno ruská armáda hlásila zničenie ukrajinského člna stíhačkou Su-30.
Krátko predtým armáda informovala, že lietadlo námorných síl z ruskej Čiernomorskej flotily zlikvidovalo štyri ukrajinské vojenské rýchločlny na mori. Ministerstvo v Moskve v utorok večer uviedlo, že na palubách člnov bolo asi 50 príslušníkov ukrajinských špeciálnych síl. Informácie Ruska nebolo možné nezávisle overiť, pripomenula DPA.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR