Vzorky ukázali zvýšenie pozitivity v jednom slovenskom kraji. Pribudli desiatky nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 28
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 246
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 28
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 246
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 821 949, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 28 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 152 978, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 790 256 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 168 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 0 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 104.
Vzorky odpadových vôd
Regionálne úrady verejného zdravotníctva v spolupráci s prevádzkovateľmi čističiek odpadových vôd odobrali k 30.05. 2022 celkovo 1270 vzoriek. Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 1 242 (97,96 %) vzoriek.
„V 21. KT 2022 bol vírus SARS-CoV-2 zistený v 48 vyšetrených vzorkách, jedna bola negatívna. V 21. kalendárnom týždni sme zaznamenali zníženie v kvantitatívnych vyšetreniach, ktoré vyjadrujú počet kópií RNA vírusu SARS-CoV-2. Sledovanie vírusovej nálože v odpadových vodách v jednotlivých krajoch poukazuje na mierne zvýšenie v Trenčianskom kraji.“
Peking ruší opatrenia
Peking v priebehu budúceho týždňa postupne zruší opatrenia, ktoré miestna samospráva zaviedla v súvislosti s nárastom nových prípadov nákazy koronavírusom. V nedeľu to oznámili mestskí predstavitelia. Informuje agentúra AFP.
Pekinské úrady vyhlásili, že od pondelka sa budú zamestnanci môcť začať vracať späť na pracoviská. Obnoví sa i prevádzka reštaurácií pre zákazníkov, ktorí mali počas troch po sebe idúcich dní pred návštevou podniku negatívne výsledky testov na koronavírus.
Mestská hromadná doprava bude opäť premávať v zvyčajnom režime. Školy sa opätovne otvoria 13. júna. V dvoch pekinských mestských častiach však zostanú v platnosti pôvodné prísnejšie obmedzenia.
Čína sa v uplynulých týždňoch snažila presadiť „stratégiu nulového Covidu“ a v mestách, kde narástol počet nových prípadov nákazy koronavírusom, zaviedla prísne lockdowny, hromadné testovania a dlhé karantény. Tieto kroky viedli k výraznému obmedzeniu pohybu v Šanghaji a Pekingu, pripomína AFP.
V 25-miliónovom Šanghaji sa protipandemické opatrenia zmiernili už v stredu 1. júna, odkedy sa väčšina jeho obyvateľov môže opäť voľne pohybovať. Prísnejšie opatrenia sa vzťahujú len na tých, ktorí boli v blízkom kontakte s nakazenými osobami.
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v piatok v Bratislave uviedol, že by bolo predčasné hovoriť o pandémii ochorenia COVID-19 vo svete ako o skončenej. Dodal, že miliarda ľudí stále nie je zaočkovaná a tiež sa menej testuje a sekvenuje.
„COVID-19 je drastickou ukážkou toho, že pandémia je oveľa viac ako zdravotná kríza. Dotkla sa každej oblasti života vrátane ekonomiky, vzdelania, rodín, cestovného ruchu či bezpečnosti,“ povedal Ghebreyesus na bezpečnostnej konferencii Globsec 2022 Bratislava Forum.
Pripomenul, že zaočkovaných proti Covidu je 60 percent ľudí vo svete, vďaka čomu sa v jednotlivých štátoch otvára spoločenský i ekonomický život. Podľa šéfa WHO je aktuálne ťažké predpovedať, ako sa bude situácia vyvíjať, aj ohľadne závažnosti budúcich variantov koronavírusu. Skonštatoval však, že nech nastane akýkoľvek scenár, svet je v lepšej pozícii než pred začiatkom pandémie.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk