Vztýčený prostredník Moskve: Zahraničné lode s ukrajinským obilím odignorovali ruskú blokádu
- Ruská námorná blokáda v Čiernom mori zjavne nefunguje
- Míny oboplávali už viaceré civilné nákladné lode
- Rusom napľuli do tváre, píše pracovníčka obrany
- Ruská námorná blokáda v Čiernom mori zjavne nefunguje
- Míny oboplávali už viaceré civilné nákladné lode
- Rusom napľuli do tváre, píše pracovníčka obrany
Rusko v pondelok 17. júla odmietlo predĺžiť takzvanú obilnú dohodu, ktorá umožňovala vývoz z ukrajinských čiernomorských prístavov. O týždeň neskôr už Ukrajinci hlásili ruské útoky na obilné sklady na brehoch Dunaja, ktorý zároveň predstavuje aj hranicu medzi Ukrajinou a Rumunskom – členom Európskej únie a NATO.
Zároveň Moskva nanovo zamínovala čiernomorské pobrežia a okolia prístavov, varovali západní predstavitelia. Výbušniny majú slúžiť ako výstraha pred snahami exportovať obilie do sveta. Zároveň by však podľa Bieleho domu mohli poslúžiť aj na ospravedlňovanie budúcich potenciálnych útokov na civilné lode a následné obviňovanie Ukrajiny.
Ide o ruskú námornú blokádu, ktorá sa však už teraz zdá byť nedostatočná. Viacerí ukrajinskí predstavitelia, ako aj magazín Forbes totiž informujú, že okolo ruských nástrah bezstarostne preplávali viaceré civilné nákladné lode.
Ignorácia
Ako prvé ich obišlo plavidlo Ams1 plávajúce z Izraela, píše pracovníčka ukrajinského obranného sektora Maria Drucká. Ignorujúc hrozby nastražené ruskou armádou vstúpilo do ukrajinského ramena rieky Dunaj. Plavilo sa z izraelského mesta Ašdod a Čiernym morom prešlo priamo.
„Po Ams1 mieri rovnakým smerom niekoľko ďalších plavidiel, ktoré buď kotvia, alebo čoskoro zakotvia na Dunaji. O bezpečnosť sa stará americké lietadlo P8 Poseidon. Tankuje priamo v Rumunsku. Ďalšie informácie poskytuje prieskumný dron Forte12 RQ-4,“ informuje Drucká.
„Zdá sa, že niekto prišiel na to, ako napľuť Rusom do tváre. Gratulujem!“ dodala na platforme Twitter.
⛴️An Israeli ship has become the first to break through Moscow’s grain blockade🌾
Today, the Ams1, ignoring russian threats, is entering the Ukrainian branch of the Danube. This is the first ship to break through the russian blockade of the Black Sea after the bombing of Reni on… pic.twitter.com/kattEEvKRX
— Maria Drutska 🇺🇦 (@maria_drutska) July 31, 2023
Prešli aj ďalšie lode
Po izraelskej Ams1 sa na Ukrajinu dostali už aj ďalšie plavidlá. Ide o jednu loď s gréckou registráciou a ďalšiu gruzínsko-tureckú, podotýka Forbes. Udialo sa tak 22 dní po zrušení dohody s Kyjevom.
„Správy o troch civilných lodiach plaviacich sa bez prekážok na Ukrajinu môžu naznačovať, že Rusko v súčasnosti buď nechce, alebo nie je schopné vykonať dostatočné pátranie,“ poznamenal Inštitút pre štúdium vojny vo Washingtone (ISW).
Plavidlá pravdepodobne naložia obilie v malom ukrajinskom prístave Izmajil a vyplavia sa späť do Čierneho mora, odkiaľ poputujú ďalej do zahraničných prístavov.
Izraelská Ams1, ako aj grécka Sahin 2 sa plavili na sever od prielivu Bospor. Turecko-gruzínska Yilmaz Kaptan putovala na západ smerom zo severného Turecka.
Ich cestu monitorujú najmenej štyri bojové lietadlá NATO. Ide o hliadkové lietadlá amerického námorníctva P-8 a Challenger či bezpilotné lietadlo RQ-4. Okrem toho na oblohe pôsobí aj lietadlo E-3 poskytnuté Severoatlantickou alianciou. Žiadne z týchto lietadiel bežne nenesie zbrane. Neďaleko od prístavov v Rumunsku sa však nachádzajú aj stíhačky NATO vrátane talianskych Eurofighterov či rumunských F-16.
Ruská Čiernomorská flotila nasadila na blokádu plavidlo s označením korveta Sergej Kotov. Nachádza sa na juhu Čierneho mora v dosahu hlavných námorných trás z Bosporu do strategickej ukrajinskej Odesy.
Ani jedna zo spomínaných lodí však necestovala do Odesy, ale do Izmajilu, a ani Sergej Kotov, ani žiadna iná ruská loď ich nezastavili.
Falošné správy o výbuchoch v Odese
Zároveň sa na sociálnych sieťach začalo šíriť video, ktoré používatelia označujú za záznam výbuchov v Odese. Tvrdia, že Rusi zasiahli britské nákladné lode naložené výbušninami, ktoré Západ prepravuje na Ukrajinu.
*The port of Odessa, Ukraine, was hit by four to six Russian missiles that hit two British cargo ships that were just below the ground, triggering a massive EXPLOSION.* *British ships carrying high explosives pic.twitter.com/bgrv7zcD1T
— anantham (@ananthamharshi) July 31, 2023
Avšak zdieľané záznamy v skutočnosti zobrazujú explóziu z libanonského Bejrútu z roku 2020, o ktorej sme ťa pred troma rokmi informovali aj my v tomto článku.
V rámci šírenia proruských dezinformácií sa často používajú záznamy z minulosti zachytávajúce odlišnú udalosť oproti tej v popise videa či fotografie. Na zavádzajúce informácie v tomto prípade upozornila organizácia na overovanie faktov Boom.
Zdroje: USNI News, Forbes, Twitter/Maria Drutska, Boom, Twitter/anantham