Wabi-Sabi nie je jedlo, ale prístup k životu. Japonská filozofia predstavuje krásu v nedokonalom svete
- Japonská filozofia Wabi-Sabi predstavuje krásu v prirodzene nedokonalom svete a chápe pominuteľnosť vecí
- Nedokonalosť je jej základným princípom, podstatné je prijať svoje nedokonalosti a vyťažiť zo života maximum
- Japonská filozofia Wabi-Sabi predstavuje krásu v prirodzene nedokonalom svete a chápe pominuteľnosť vecí
- Nedokonalosť je jej základným princípom, podstatné je prijať svoje nedokonalosti a vyťažiť zo života maximum
V živote neraz prichádzajú chvíle, keď sa všetko odvíja iným smerom, ako by sme si predstavovali. Mnohokrát sme nútení čeliť „nedokonalej“ situácii. Jednou z nich je aj aktuálna zúriaca pandémia. V týchto chvíľach sa môžeme vrátiť k jednoduchej, ale hlbokej filozofii Wabi-Sabi, ktorá prináša japonské tajomstvo šťastného života.
Vďaka konceptu japonského myslenia dokáže človek objaviť krásu v prirodzene nedokonalom svete a chápe pominuteľnosť vecí. Ide o spôsob jednoduchého života, kde akceptujeme seba a svet. Tak, ako to v skutočnosti je.
Dokonalosť ukrytá v nedokonalých objektoch
Wabi by sme mohli charakterizovať ako označenie jednoduchosti, skromnosti, pokoja, plynulosti, prirodzenosti. Tiež sem patria určité premeny a „nedostatky“, ktoré vznikli prirodzene. Sabi zas označuje vnútorný pokoj, mier a nadčasovú krásu, ktorá prichádza vekom.
Všeobecne by sme wabi-sabi mohli zadefinovať ako „dokonalosť, ktorú ukryl čas do prirodzene nedokonalých objektov“.
„Wabi-sabi je krása vecí nedokonalých, nestálych a neúplných. Je to krása vecí skromných a pokorných,“ tvrdí Leonard Koren, architekt a teoretik estetiky, ktorý dlhé roky študoval koncept wabi-sabi.
Je potrebné povedať, že aj v rámci hraníc Japonska je stále ťažké určiť túto definíciu. „Je to koncept, ktorý sa dá ťažko vysvetliť, a hoci sú všetci Japonci pripravení tvrdiť, že rozumejú pocitom spojeným s wabi-sabi, nie sú veľmi schopní ich formulovať.“
Nič netrvá večne, podstatný je daný okamih
Richard Powell, autor knihy Wabi Sabi Simple, poznamenal, že „nič netrvá, nič nie je hotové, nič nie je dokonalé“. Je potrebné sa naučiť, že krásu môžeme nájsť v nedokonalosti. Dôležité je si vážiť prchavú povahu zážitkov, existencie a žiť v prítomnom okamihu. Život nie je a nebude dokonalý, ale je krásny, a nič nie je trvalé, preto je každý okamih posvätný.
„Nedokonalosť je základným princípom Wabi-Sabi, podstatné je prijať svoje nedokonalosti a vyťažiť zo života maximum.“
Môže nás frustrovať aktuálna situácia, môžeme mať pocit, že veci nie sú také, aké by sme chceli, môžeme si priať, aby niektoré veci trvali dlhšie a iné skončili skôr. Trpíme, keď naše plány nejdú tak, ako sme očakávali, alebo keď skúsenosť nie je taká dokonalá, ako sme dúfali.
Wabi-sabi nám môže pomôcť zdravým spôsobom prispôsobiť sa zmenám a nekonečným cyklom života. Ako napísal Charles Darwin, neprežívajú najsilnejšie ani najinteligentnejšie druhy, ale tie najpružnejšie a najprispôsobivejšie.
V tomto období čelíme výzve byť pozornejší a a vraciame sa k základným, jednoduchým aspektom života. Môžeme sa naučiť rozpoznávať krásu a oceňovať nedokonalosť a nestálosť ako príležitosť rásť a žiť naplno.
Korene siahajú až do 12. storočia
Korene wabi-sabi spočívajú v zenovom budhizme, ktorý do Japonska priniesol čínsky mních z 12. storočia (Eisai). Zen zdôrazňuje úspornosť, spoločenstvo s prírodou a predovšetkým úctu ku každodennému životu ako skutočnú cestu k osvieteniu. Na dosiahnutie osvietenia žili mnísi zenu asketickým, často izolovaným životom a praktizovali dlhé meditácie.
Podľa portálu Japana home v zenovej filozofii existuje sedem estetických princípov pri dosahovaní Wabi-sabi:
Kanso – jednoduchosť
Fukinsei – asymetria alebo nepravidelnosť
Shibumi – krása v decentnom prevedení
Shizen – prirodzenosť bez pretvárky
Yugen – jemná milosť
Datsuzoku – voľnosť
Seijaku – pokoj
Wabi-sabi v tvojom dome
Na to, aby si osvojil princípy wabi-sabi vo svojom dome, nemusíš byť odborníkom na japonskú filozofiu, žiť v ústraní ako budhistický mních alebo mať veľký rozpočet. Neexistuje žiadny „nesprávny“ spôsob, ako to vyriešiť, jednoducho musíš posunúť svoju perspektívu od hľadania dokonalosti k oceneniu.
Zameriavať sa skôr na vďačnosť za to, čo už máme, než na to, aby sme vždy túžili po niečom novom. Vytvorenie silného posunu v perspektíve, ktorý nám pomáha cítiť sa v pokoji a spokojne v aktuálnom okamihu.
Wabi-sabi nám umožňuje v každodennom živote prijať vyrovnanosť a pokoj. Zamilovaním sa do svojho nedokonalého ja, ako aj do vecí, ktoré nás obklopujú, znižujeme potrebu kupovať množstvo nových vecí.
Estetickosť zamieňa autenticita
Princípy wabi-sabi nie sú čisto estetické. Filozofiu wabi by sme mohli interpretovať ako spôsob života, ale bolo by to podcenenie, pretože wabi-sabi sa spolieha na tri jednoduché reality, ktoré uznávajú a akceptujú zložitosť vo všetkých aspektoch života, ale tiež si cenia a oceňujú jednoduchosť a predovšetkým autenticitu.
Wabi-sabi však nie je o neúnavnej snahe o dokonalosť, ktorú nám moderná doba poskytla, ale skôr o pauze a prijatí toho, že nič nie je a nikdy nebude dokonalé. Filozofia wabi-sabi a jej princípy predstavujú hľadanie za hranicami materializmu a pri vedomej voľbe sa rozhodujú pre minimalizmus.
Zemité odtiene a prírodne materiály
Základným princípom dizajnu interiéru wabi-sabi je spojenie so zemou a prírodnými materiálmi. Ak si myslíš, že by interiér wabi-sabi mohol byť niečím, čo by ťa zaujalo, skús nakupovať na blších trhoch, remeselných prehliadkach a nezávislých obchodoch s nábytkom, ktoré môžu byť skvelou alternatívou pri hľadaní autentických kúskov.
Okrem hľadania autenticity wabi-sabi považuje prírodu ako najdokonalejší fenomén sveta. Príroda je preň pripomienkou prechodu veku a zmien, ktoré s ňou prichádzajú, a svedkom toho, že krása ju tvaruje, ale nikdy nevybledne.
S cieľom predstaviť viac prírodných prvkov sa wabi-sabi zameriava na surové textúry, zemité odtiene a organické prírodné materiály.
Farebný interiérový dizajn wabi-sabi sa zameriava na jemné modré, zelené a odtiene šedej s cieľom vytvoriť atmosféru pokoja, zatiaľ čo rastliny ako bambus pomáhajú zosúladiť ostatné textúry a farby dreva s autentickými prírodnými prvkami.
Zmiešaný interiér bol vyrobený tak, aby nás zbavil stresu a znovu spojil s prírodou. Interiér Wabi-sabi vždy pozostáva z vecí, ktoré máme radi, a všetko, čo si domov prinesieme, by malo byť odrazom tohto pocitu.
Udržateľná výzdoba, žiaden módny trend
Tento koncept nezohľadňuje len štýl či trendy, ktoré sledujeme alebo si myslíme, že by sme mali sledovať, ani nič, čo by mohlo patriť k nejakému druhu módy. Tento koncept sa zameriava na možnosti, ktoré vychádzajú zo srdca, a to s jediným účelom – aby nám priniesol radosť. V tomto zmysle máme všetku slobodu, pokiaľ ide o dizajn interiéru wabi-sabi.
Ako sme už spomenuli, koncept wabi sabi je predovšetkým o udržateľnom prístupe k domácej výzdobe a prijatí jej nedokonalosti. Pri nákupe vecí vždy zváž nákup tých, ktoré vydržia. Aj keď to znamená, že minieš o niečo viac, ako si plánoval.
Dizajn wabi-sabi nie je o nahradení predmetov, ktoré prirodzene prestali plniť účel, ale skôr o tom, že im dáš nový zmysel, spoliehajúc sa na tvoju kreativitu a fantáziu.
Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 17. februára 2021.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: biofilico.com, japanahome.com, wholebeinginstitute.com, japan-experience.com