Wagnerovci v Mali a v Stredoafrickej republike páchajú zverstvá na civilistoch. Prigožinovi postavili sochu

  • Wagnerovci a malijská armáda údajne spáchali masaker civilistov, zabili najmenej 20 ľudí
  • Vyčíňať majú aj v Stredoafrickej republike, kde sa im však dostáva úcty
Wagnerovci v Afrike
X/Clash Report
  • Wagnerovci a malijská armáda údajne spáchali masaker civilistov, zabili najmenej 20 ľudí
  • Vyčíňať majú aj v Stredoafrickej republike, kde sa im však dostáva úcty

Najmenej 20 ľudí bolo v pondelok zabitých v dvoch autách počas útoku na severe Mali. Miestne zdroje pre agentúru AFP uviedli, že za útok sú zodpovední žoldnieri z ruskej Wagnerovej skupiny  a malijská armáda. Informuje The Telegraph.

Priebeh útoku

Civilisti cestovali z mesta Gao na sever do Alžírska. Malijská armáda z oblasti hlásila strety. Separatistická povstalecká skupina Front za oslobodenie Azavádu (FLA) pozostávajúca z etnických Tuarégov vo vyhlásení uviedla, že ľudia cestovali v dvoch vozidlách. Jedno bolo zapálené, ďalšie útoku uniklo.

FLA odsúdila pokračujúce „etnické čistky, ktoré junta v Bamaku vykonáva na obyvateľoch Azawádu,“ uvádza agentúra. „Medzi cestujúcimi bolo najmenej 24 osôb vrátane žien a detí, ktoré chladnokrvne popravila malijská armáda a skupina Wagnerovcov,“ zdôraznila FLA vo vyhlásení.

Odveta za predchádzajúce boje

Front oslobodenia Azawádu tvrdil, že zabitie bolo odvetou za jeho víkendové smrteľné strety s vládnymi a Wagnerovými silami.
Separatistická skupina Tuaregov uviedla, že severovýchodne od Annefifu v regióne Gao zabila šesť vojakov alebo žoldnierov a stratila osem vlastných bojovníkov.

Bratranec vodiča jedného z vozidiel pre tlačovú agentúru AFP povedal: „Stretli sa so skupinou Wagnerových žoldnierov a niekoľkých malijských vojakov, ktorí na nich strieľali. V prvom aute všetci zomreli. Aj môj bratranec.“ Píše The Telegraph
Malijská armáda neposkytla oficiálny komentár, ale vojenský zdroj agentúre AFP povedal, že prebieha vyšetrovanie a trval na tom, že „armáda nikoho nezabila“.

Pôsobenie Vagnerovej skupiny v Mali

Vagnerova skupina je ruská súkromná vojenská spoločnosť s úzkymi väzbami na Kremeľ. V Mali pôsobí od roku 2021, keď sa vojenská junta dostala k moci a začala hľadať nových bezpečnostných partnerov po narastajúcich nezhodách s Francúzskom.

Po prevratoch v 2020 a 2021 sa junta rozhodla vypovedať spoluprácu s Francúzskom, ktoré tam viedlo operáciu Barkhane (boj proti islamistickým skupinám). Francúzsko vnímalo vojenskú juntu ako nespoľahlivého partnera a postupne sťahovalo svoje jednotky. Na ich miesto nastúpili Vagnerovci, ktorí sa stali hlavným bezpečnostným partnerom malianskej vlády.

Na oplátku Moskva získala prístup ku krajinám bohatým na zdroje, vytlačila západné jednotky a jednotky OSN a zasadila vplyv v celej západnej a strednej Afrike do takej miery, akú nevidela od pádu Sovietskeho zväzu.

Neúspešné snahy o stabilizáciu

Nasadenie Wagnerovej skupiny však nedokázalo zastaviť násilie v krajine. Minulé leto utrpeli žoldnieri tejto skupiny tvrdú porážku od povstaleckých Tuaregov, keď pri jednej z pascí zahynuli desiatky Rusov.

Strata Wagnerovcov z ich radov v minuloročnej bitke, najväčšia, od kedy pôsobia v Afrike. Píše New York Times. Medzi zabitými bol Nikita Fedyanin, jeden z ich najvplyvnejších online propagandistov skupiny.

Podľa organizácie Human Rights Watch jej jednotky v Mali opakovane zabíjajú civilistov, násilne unášajú ľudí a vypaľujú domy pri svojom úsilí potlačiť povstalcov.

Zneužívanie obyvateľstva zo strany Wagnerovcov sa navyše stalo silným mobilizačným nástrojom a náborovým argumentom pre džihádistov, ktorí proti nim bojujú.

Prigožinova smrť a pôsobenie 

K výrazným zmenám a celkovej bezpečnostnej situácii v krajine došlo ešte v auguste 2023 po smrti veliteľa skupiny Jevgenija Prigožina. Ozbrojené jednotky spoločnosti boli väčšinou rozdelené, začlenené do ministerstva obrany a ďalších ruských agentúr. Píše Wagnerova skupina. Premenovali sa na African Corps.

Prigožinove lukratívne obchody však zväčša zostávajú – najmä v Stredoafrickej republike, kde generujú stovky miliónov dolárov v príjmoch z ťažby diamantov a zlata, ťažby dreva, obchodovania so zbraňami a iných zdrojov. Podľa zistení RFLEL, tu skupina terorizuje civilistov rovnako ako v Mali. V priebehu rokov aktivisti, reportéri a experti – dokonca aj Organizácia Spojených národov – nazhromaždili kopec dôkazov poukazujúcich na zločiny – vraždy, mučenie, popravy, únosy, zn*silnenia, krádeže – dôveryhodne spojené s Wagnerovcami a ich nástupníckymi entitami v Afrike. 

Socha pre Prigožina

V Stredoafrickej republike, sú podľa CNN ruskí žoldnieri pravdepodobne najaktívnejšími v Afrike. V hlavnom meste Bangui dokonca koncom minulého roka odhalili sochy na počesť Prigožina a najvyššieho veliteľa Dmitrija Utkina. Obaja zahynuli pri leteckom nešťastí severozápadne od Moskvy v auguste 2023, dva mesiace po tom, čo spustili neúspešné povstanie proti ruskému vojenskému vedeniu.

Minister komunikácie Stredoafrickej republiky Maxime Balalou pre CNN povedal, že sochy boli „inaugurované ako súčasť spolupráce medzi našou krajinou a Ruskom“. Ďalší pamätník zobrazujúci Wagnerových vojakov strážiacich miestnu ženu a jej deti postavili v Bangui pred tromi rokmi.

Ochrana – za akú cenu?

Nie všetci vnímajú pôsobenie Ruska v Afrike pozitívne. Podľa Iriny Filatovej, ruskej historičky špecializujúcej sa na africkú históriu pôsobiacej v Kapskom meste, má kremeľská misia ďaleko od humanitárnej činnosti. Je to zmiešané hľadanie moci a peňazí, povedala pre CNN. Podľa nej Moskva hľadá alternatívne príjmy, aby udržala svoju vojnu na Ukrajine uprostred množstva západných sankcií.

Rusi poskytujú túto podporu (problémovým africkým národom) výmenou buď za úplnú kontrolu, alebo za určité percento kontroly z ich nerastných zdrojov. To je to, čo Rusko potrebuje: potrebuje financie a potrebuje vplyv. Pomáha to jej vojne na Ukrajine,“ uzavrela. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Telegraph., NYT, RFLEL, Human Right Watch, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá