Wagnerovci zastavili postup do Moskvy: Prigožina presvedčil Putinov spojenec
- Žoldnieri Wagnerovskej skupiny nechcú prelievať bratskú krv
- Dostali sa takmer až do Moskvy
- Jevgenij Prigožin prikázal ustúpiť
- Žoldnieri Wagnerovskej skupiny nechcú prelievať bratskú krv
- Dostali sa takmer až do Moskvy
- Jevgenij Prigožin prikázal ustúpiť
Vodca žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin nariadil svojim jednotkám, aby zastavili svoj pochod na Moskvu. Správu o tom TASR prebrala z agentúry AP.
Na Telegrame Wagnerovskej skupiny napísali: „Za celý čas sme nepreliali ani kvapku krvi našich bojovníkov. Teraz nastala chvíľa, kedy môže byť preliata krv, a preto, uvedomujúc si všetku zodpovednosť, že bude preliata ruská krv na jednej zo strán, otáčame kolóny a odchádzame opačným smerom do poľných táborov podľa plánu.“
Lukašenko rokoval s Prigožinom
Bieloruský prezident Aleksander Lukašenko sa stretol s predsedom žoldnierskej skupiny wagnerovcov, Jevgenijom Prigožinom, a Prigožin súhlasil so zastavením svojich jednotiek a deeskaláciou situácie.
Informáciu o tom uviedla spravodajská stanica Rossiya 24, citujúc tlačovú službu Lukašenka, píše BBC. Rozhovor bol údajne dohodnutý s Putinom a je možné nájsť prijateľný variant deeskalácie so zabezpečením bezpečnosti pre bojovníkov Wagner PMC.
Čo sa dnes stalo medzi Kremľom a wagnerovcami
Dnes došlo k vzniku vzbury Wagnerovej žoldnierskej skupiny v Rusku. Skupina oznámila, že prevzala kontrolu nad mestom Rostov nad Donom a má aj kontrolu nad kľúčovými lokalitami vo Voroneži.
Wagnerove jednotky postupovali smerom na Moskvu a boli zaznamenané až v regióne Lipeck, čo je niekoľko hodín od hlavného mesta.
Reakcie na túto situáciu boli rozmanité. Prezident Putin v televíznom prejave odsúdil vzburu Wagnerových síl, hovoril o velezdrade a bodnutí dýkou do chrbta, či o životnej chybe Prigožinových prívržencov a zdôraznil dôležitosť jednoty.
Líder Wagnerovej skupiny, Prigožin, následne vydal odpoveď na Putinove vyhlásenia, v ktorej odmietol obvinenie zo zrady a považoval svoje jednotky za vlastencov bojujúcich za budúcnosť Ruska.
Prigožin dokonca hrozil pochodom na Moskvu, ak sa neuskutoční stretnutie s najvyššími vojenskými predstaviteľmi. Chcel dosiahnuť zosadenie ruského ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova.
Situácia vyvolala aj reakcie zo strany medzinárodného spoločenstva. Niektoré susedné krajiny Ruska zvýšili svoje bezpečnostné opatrenia a NATO pozorne sledovalo vývoj situácie. V Rusku sa tiež vykonávalo odstraňovanie bilbordov a reklám súvisiacich so skupinou Wagner, a sociálna sieť VKontakte začala blokovať tematické skupiny spojené so skupinou Wagner.
Celá situácia vzbudila obavy a reakcie zahraničných lídrov. Ukrajinský prezident Zelenskyj vyjadril svoje názory na situáciu, varujúc, že dlhšie ponechanie ruských vojakov a žoldnierov na Ukrajine povedie k chaosu a problémom. Zelenskyj tvrdí, že tí, ktorí sa rozhodnú pre zlo, si prinesú skazu. Zároveň zdôraznil Putinovo pohŕdanie ľuďmi a jeho opätovné zbrojenie.
Moskovský primátor dokonca vyhlásil budúci pondelok za deň pracovného voľna s cieľom minimalizovať riziká v rámci režimu protiteroristickej operácie.
Zároveň sa objavili špekulácie o pohybe ruského prezidenta Vladimira Putina. Hoci hovorca Kremľa tvrdil, že Putin je stále v Moskve a pracuje odtiaľ, viaceré zdroje naznačovali, že Putinovo prezidentské lietadlo odletelo z moskovského letiska Vnukovo a zamierilo na severozápad.
Dianie súvisiace s Wagnerovou skupinou vyvolávalo veľkú neistotu. Mnohé krajiny a lídri stále sledujú vývoj situácie s veľkým záujmom a opatrnosťou.
Zdroje: TASR, Telegram, BBC