Washington je frustrovaný z Izraela. Množia sa obavy, že Tel Avivu „dochádza čas“

  • Bidenova administratíva je čoraz frustrovanejšia z konania svojich izraelských náprotivkov
  • Tel Avivu nehrá čas do kariet
Merkava
TARS/AP, Ohad Zwigenberg
  • Bidenova administratíva je čoraz frustrovanejšia z konania svojich izraelských náprotivkov
  • Tel Avivu nehrá čas do kariet

Americkí predstavitelia sú čoraz frustrovanejší zo svojich izraelských náprotivkov, ktorí vraj ich rady ignorujú. Napätie vzniká hlavne pre spôsob vedenia vojenskej kampane voči teroristom z Hamasu.

Vojenská operácia Izraela v Gaze si vyžiadala množstvo strát na životoch civilistov. To spôsobuje hlavné napätie medzi Washingtonom a Tel Avivom, potvrdili zdroje z oblasti Bidenovej administratívy pre Bloomberg.

Medzi predstaviteľmi oboch štátov majú prebiehať čoraz náročnejšie rozhovory, ktoré vraj zvyčajne končia tak, že ich Izraelčania ignorujú.

Spojené štáty aj napriek tomu poskytujú Izraelu vojenskú pomoc, ktorá prebieha prakticky na „dennej báze“. USA rýchlo poskytujú presne navádzanú muníciu, bomby s malým priemerom, 155 mm delostrelecké granáty a inú muníciu.

Ide napríklad o laserom navádzanú muníciu, muníciu na ničenie bunkrov, strely Hellfire, ktorú nesú helikoptéry Apache alebo muníciu do Iron Dome.

Čím dlhšie bude konflikt trvať, tým väčšie riziká prináša 

Podľa amerických predstaviteľov je čas pre Izraelčanov obmedzený, potvrdili viacerí americkí predstavitelia pre médiá. Američania sa obávajú, že zvyšujúci počet obetí na strane Palestínčanov vyvolá hnev v arabskom svete. USA tak budú čeliť väčšiemu tlaku, aby Izrael presvedčili, aby ofenzívu ukončil.

Ak sa tak nestane, Bidenova administratíva môže sama na podporu Izraela doplatiť. Existujú obavy, že Bidena budú vnímať ako spoluvinníka, pretože munícia, ktorú Izraelčania používajú, je americká. USA preto môžu byť obviňované z vraždenia ľudí.

Existujú aj obavy, že USA môže čeliť čoraz väčšej izolácii a tiež môže strácať vplyv v oblasti Blízkeho východu.

„Neexistuje žiadny zrejmý spôsob, ako sa tomu vyhnúť,“ uviedol predstaviteľ NBC News.

Biden Netanjahu
zdroj: TASR/AP/Evan Vucci

Naďalej existujú aj obavy, že čím dlhšie bude konflikt trvať, tým vyššie je riziko eskalácie mimo hraníc Izraela a Gazy. Momentálne došlo k desiatkam útokov na amerických vojakov v regióne. Pretrváva aj strach, že by sa do útoku voči Izraelu mohlo zapojiť libanonské hnutie Hizballáh alebo dokonca samotný Irán.

Američania sa snažia presvedčiť Izraelčanov, aby minimalizovali vedľajšie škody aj pomocou vhodne zvolenej munície. Napríklad pomocou bômb s menšou náložou alebo precízne navádzaných striel namiesto klasickej 155 mm delostreleckej munície.

Teroristi sa skrývajú aj pod nemocnicami, potvrdil Biely dom

Izraelčania čelia kritike, že pri vojenskej kampani umiera množstvo civilistov. Palestínske zdravotnícke autority hovoria o viac ako 10 000 mŕtvych. Nie je však známe, koľko z mŕtvych tvoria teroristi z Hamasu a či sú čísla pravdivé.

Zdravotnícke autority totižto podliehajú Hamasu a v minulosti o číslach mŕtvych zavádzali. Joe Biden tiež uviedol, že v tieto údaje nemá dôveru. Otázne je aj, koľko z toho je detských obetí, úrady v Gaze hovoria o 40 %. Do štatistiky ale môžu rátať automaticky aj adolescentov do veku 18 rokov, ktorí sa často zapájajú do teroristických aktivít. 

Kritiku vyvolávajú aj útoky Izraela na zdravotnícke zariadenia ako nemocnica Šifá v Gaze. Kritizoval ich aj hovorca Bezpečnostnej rady Bieleho domu John Kirby.

Kirby vyhlásil, že napriek tomu USA nepodporujú útok izraelskej armády na nemocnicu Šifá zo vzduchu.

„Nemocnice a pacienti musia byť chránení,“ zdôraznil Kirby a pripomenul, že v interiéri tohto zdravotníckeho zariadenia sa ukrývajú nevinní ľudia a „nezaslúžia si, aby uviazli v krížovej paľbe“.

israel ar
zdroj: TASR/AP, Ohad Zwigenberg

Zároveň Biely dom potvrdil, že teroristi využívajú nemocnice a zdravotnícke zariadenia „na ukrytie a podporu svojich vojenských operácií a na zadržiavanie rukojemníkov“.

Kirby s odvolaním sa na hodnotenia amerických tajných služieb doplnil, že Hamas a členovia Palestínskeho islamského džihádu majú v nemocnici Šifá zriadené veliteľské a kontrolné centrum. Majú tam aj uložené zbrane a sú pripravení reagovať na izraelskú vojenskú operáciu proti tomuto zariadeniu.

Poukázal súčasne na náročnosť vojenskej operácie, ktorú sa Izrael snaží uskutočniť v situácii, keď sa bojovníci Hamasu pokúšajú zamiešať medzi civilné obyvateľstvo. Podobné kroky Hamasu však podľa neho neznižujú zodpovednosť Izraela za ochranu civilistov.

Izraelskej armáde sa väčšinou darí plniť ciele, potvrdzuje americký generál

Americký generál Kenneth F. McKenzie mladší, ktorý v minulosti šéfoval Ústrednému veleniu USA, uviedol pre New York Times, že Izraelská armáda sa pokúša splniť nasledujúce ciele: odrezať mesto Gaza od zvyšku enklávy, potlačiť raketovú paľbu Hamasu na Izrael, s pomocou USA pátrať po rukojemníkoch, z ktorých sa mnohí domnievajú, že sú zadržiavaní v rozsiahlom tunelovom komplexe, minimalizovať civilné obete.

Väčšinu z týchto cieľov sa izraelskej armáde darí plniť. Generál ale tvrdí, že čas nie je na izraelskej strane a väčšina operácií trvá v realite dlhšie ako pri plánoch. Hrozí tiež, že deštrukcia a množstvo civilných obetí spôsobí, že Hamas získa v nasledujúcich rokoch ďalšiu generáciu bojovníkov.

Zdroje: Bloomberg, NBC News, TASR, New York Times

Najnovšie videá

Trendové videá