Webbov teleskop prekvapil vedcov: Objavil záhadné objekty 3x ťažšie než Jupiter
- Webbov teleskop našiel hnedých trpaslíkov vo vesmíre
- Sú 2- až 3-krát ťažšie než Jupiter a pohybujú sa bez Slnka

- Webbov teleskop našiel hnedých trpaslíkov vo vesmíre
- Sú 2- až 3-krát ťažšie než Jupiter a pohybujú sa bez Slnka
Vesmír stále odhaľuje svoje tajomstvá. V hlbinách našej galaxie sa skrývajú záhadné objekty, ktoré nie sú ani planétami, ani hviezdami. Vďaka vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba astronómovia odhalili niektoré z týchto telies, známych ako hnedí trpaslíci, v žiarivej oblasti formovania hviezd – Hmlovine Plameň.
Informujú o tom weby mashable aj webbtelescope.
Čo sú hnedí trpaslíci
Hnedí trpaslíci sú príliš malí na to, aby spustili jadrové reakcie ako hviezdy, no zároveň sú hmotnejší než väčšina planét. Voľne sa pohybujú vesmírom bez viazanosti na hviezdy.
Najnovší výskum umožnil vedcom lepšie pochopiť tieto unikátne voľne sa vznášajúce svety a odhalil ich hmotnostné obmedzenia. Ich hmotnosť môže byť dvoj až trojnásobkom hmotnosti Jupitera, plynného obra, ktorý je viac než 300-krát hmotnejší než Zem.
„Webb prvýkrát dokázal preskúmať túto hranicu a aj za ňu,“ uviedol Michael Meyer, astronóm z Michiganskej univerzity. „Ak je táto hranica skutočná, nemali by existovať žiadne objekty s hmotnosťou jedného Jupitera voľne sa vznášajúce v našej galaxii Mliečna dráha, pokiaľ nevznikli ako planéty a neboli následne vyvrhnuté z planetárneho systému.“
Výskum bude publikovaný v odbornom vedeckom časopise The Astrophysical Journal Letters.
Objavy, ktoré odhalil Webbov teleskop
Snímka z teleskopu Webb ukazuje pravdepodobne troch hnedých trpaslíkov v Hmlovine Plameň, ktorá prekypuje horúcimi, mladými formujúcimi sa hviezdami (protostar). Vedci predtým strávili 10 rokov pozorovaním Hmloviny Plameň, no nedokázali nájsť tieto objekty v hustých oblastiach regiónu formovania hviezd.
Nie je jednoduché ich objaviť. Objekty s nižšou hmotnosťou, ako sú hnedí trpaslíci, teleskopy ťažko zachytia, pretože im chýba teplo a veľkosť hviezd. No teleskop Webb, ktorý zachytáva slabé infračervené svetlo (detegované ako teplo), odhalil tieto objekty hlbokého vesmíru.
View this post on Instagram
Zrod hviezd a hnedých trpaslíkov
Hviezdy aj hnedí trpaslíci vznikajú v hustých oblakoch plynov, napríklad vodíka. Tieto oblaky sa „fragmentujú“. Vnútri každého fragmentu sa formujú objekty pod vplyvom síl dominovaných gravitáciou, teplotou a tlakom.
Hviezdy vznikajú, keď jadro zmenšujúceho sa objektu obsahuje dostatočnú hmotnosť na podnietenie jadrovej fúzie. Vtedy sa stávajú energiu produkujúcimi, žiarivými hviezdami. Hnedí trpaslíci nemajú dostatok hmotnosti na vytvorenie tejto fúzie. Preto existujú ako osamelé objekty v kozme bez známok okolitej slnečnej sústavy.
Záhada medzi planétami a trpaslíkmi
Tieto nové pozorovania a tie, ktoré ešte prídu, pomôžu vedcom pochopiť objekty vo vesmíre, ktoré by mohli byť tulákmi-planétami alebo malými hnedými trpaslíkmi.
„Existuje veľký prekryv medzi vecami, ktoré by mohli byť planétami, a vecami, ktoré sú veľmi, veľmi málo hmotní hnedí trpaslíci,“ vysvetlil Meyer. „A to je naša úloha v nasledujúcich piatich rokoch: zistiť, ktoré je ktoré a prečo.“
Tieto pozorovania pomáhajú astronomickej komunite posúvať hranice nášho poznania. Vedci už dlho diskutujú o tom, kde presne končí definícia planéty a začína definícia hviezdy. Hnedí trpaslíci sa nachádzajú práve v tomto fascinujúcom medzipriestore. Ich štúdium nám môže prezradiť nielen o nich samotných, ale aj o procesoch formovania hviezdnych systémov vo všeobecnosti.
Mocné schopnosti Webbovho teleskopu
Webbov teleskop – vedecká spolupráca medzi NASA, ESA a Kanadskou vesmírnou agentúrou – nazerá do najhlbšieho kozmu a odhaľuje nové poznatky o ranom vesmíre. Skúma tiež zaujímavé planéty v našej galaxii, spolu s planétami a mesiacmi v našej slnečnej sústave.
Webbovo zrkadlo, ktoré zachytáva svetlo, má priemer viac ako 6,5 metra. To prevyšuje Hubblovo zrkadlo 2,5-krát. Webb preto disponuje šesťkrát väčšou plochou na zachytávanie svetla.
Tento rozdiel mu umožňuje vidieť vzdialenejšie, starobylé objekty. Teleskop pozoruje hviezdy a galaxie, ktoré vznikli pred viac ako 13 miliardami rokov. To predstavuje len niekoľko sto miliónov rokov po Veľkom tresku.
„Uvidíme úplne prvé hviezdy a galaxie, ktoré kedy vznikli,“ povedala Jean Creightonová, astronómka a riaditeľka Planetária Manfreda Olsona na Univerzite vo Wisconsine-Milwaukee.
Teleskop Jamesa Webba nám ponúka pohľad na vesmír, aký sme doteraz nemali možnosť zažiť. Odhaľuje nám objekty, ktoré sa nachádzajú na hranici medzi planétami a hviezdami, a pomáha nám pochopiť, ako sa formuje a vyvíja náš vesmír.
Čítajte viac z kategórie: Veda a vesmír
Zdroje: mashable, webbtelescope, science