WHO a OSN hlásia znepokojenie: Cieľom útoku sa stali sanitky a školy
- Izraelské útoky zasiahli aj civilné ciele
- Poškodených bolo viacero škôl a sanitiek
- Izrael sa bráni a tvrdí, že ich využíval Hamas
- Izraelské útoky zasiahli aj civilné ciele
- Poškodených bolo viacero škôl a sanitiek
- Izrael sa bráni a tvrdí, že ich využíval Hamas
Vojna v Izraeli stále neutícha a straty pribúdajú na obidvoch stranách. Kým väčšina západného sveta podporuje právo Izraela brániť sa, objavujú sa aj správy o tom, že izraelské obranné sily páchajú v pásme Gazy vojenské zločiny v podobe útokov na civilné ciele.
Najmenej 15 ľudí prišlo o život v sobotu po útoku Izraela na školu prevádzkovanú OSN v pásme Gazy, v ktorej boli umiestnení vysídlení Palestínčania. Oznámilo to ministerstvo zdravotníctva v pásme Gazy. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
Hovorca ministerstva uviedol, že masaker na škole v utečeneckom tábore Džabálijá na severe pásma Gazy, ktorý spáchali okupanti, si vyžiadal 15 obetí na životoch a 70 zranených. Ministerstvo predtým hlásilo 12 mŕtvych a 54 zranených. Izrael sa k záležitosti bezprostredne nevyjadril a AFP nebola schopná údaje overiť z nezávislých zdrojov.
K záležitosti sa zatiaľ nevyjadrila ani agentúra OSN pre pomoc a prácu v prospech palestínskych utečencov (UNRWA). Tá však vo štvrtok (2. novembra) uviedla, že štyri jej školy v pásme Gazy, v ktorých sa ukrývalo takmer 20 000 vysídlených osôb, sú v dôsledku útokov poškodené.
Palestínsky Červený polmesiac oznámil, že najmenej 21 ľudí utrpelo zranenia po tom, ako izraelský útok zasiahol budovu neďaleko jednej z nemocníc v Gaze, píše agentúra AP.
Izrael opakovanie žiadal evakuáciu nemocnice a ďalších zariadených v severnej časti Gazy. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a ďalšie humanitárne organizácie však uviedli, že to nie je možné z dôvodu zvyšujúceho sa počtu pacientov. Tieto zariadenia tiež poskytujú prístrešie tisícom vysídlených osôb.
Útok na sanitku
Ministerstvo zdravotníctva v pásme Gazy ovládané militantným hnutím Hamas tiež vyhlásilo, že Izrael v piatok zasiahol konvoj sanitiek so zranenými v blízkosti nemocnice Šifá, ktorá je najväčšou v tejto palestínskej enkláve. Izraelská armáda neskôr tento útok potvrdila.
Palestínsky Červený polmesiac uviedol, že pri útoku prišlo o život 15 osôb a 60 ďalších utrpelo zranenia. Ministerstvo zdravotníctva v pásme Gazy predtým hlásilo rovnaké počty, píše AFP. Novinár tejto agentúry, ktorý sa nachádza na mieste, v okolí poškodených sanitiek spozoroval viacero tiel.
Generálny tajomník OSN António Guterres a šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyjadrili znepokojenie v spojitosti s piatkovým útokom Izraela na konvoj sanitiek v Gaze. Ten si vyžiadal najmenej 15 obetí na životoch. TASR správu prevzala v sobotu z agentúry AFP. Generálny tajomník OSN vo vyhlásení vyjadril zdesenie. Dodal, že smrtiace boje sa musia skončiť.
Tedros na sociálnej sieti X uviedol, že útok na sanitky prevážajúce pacientov ním totálne otriasol. „Opätovne pripomíname, že pacienti, zdravotníci, (zdravotnícke) zariadenia a sanitky musia byť vo všetkých prípadoch chránení,“ napísal.
Utterly shocked by reports of attacks on ambulances evacuating patients close to Al-Shifa hospital in #Gaza, leading to deaths, injuries and damage.
We reiterate: patients, health workers, facilities, and ambulances must be protected at all times. Always.
Ceasefire NOW.…
— Tedros Adhanom Ghebreyesus (@DrTedros) November 3, 2023
Izraelská armáda vo vyhlásení uviedla, že jedno jej lietadlo zasiahlo sanitku, ktorú „používala teroristická bunka Hamasu v tesnej blízkosti pozície izraelských síl v bojovej zóne“. Palestínsky Červený polmesiac informoval o zásahu ďalšej sanitky patriacej ministerstvu zdravotníctva. Hnutie Hamas poprelo, že sa vo vozidlách nachádzali jeho bojovníci, píše AFP.
Nemocnica Šifá je hlavným úkrytom pre ľudí utekajúcich pred izraelským bombardovaním. Izraelská armáda tvrdí, že Hamas pod ňou vybudoval podzemné bunkre. Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že nemocnica je mimoriadne preplnená.
Konflikt medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas vypukol 7. októbra po koordinovaných útokoch Hamasu na izraelské územie, ktoré si vyžiadali 1 400 obetí. Izraelská armáda reagovala odvetnými náletmi na pásmo Gazy, pri ktorých podľa tamojších úradov dosiaľ zahynulo viac ako 9 200 ľudí. Straty na oboch stranách pribúdajú.
Kto zodpovedá za civilistov?
Nie je bezprostredne jasné, či sa izraelská armáda skutočne snažila zasiahnuť civilné ciele. Do úvahy stále pripadá možnosť, že išlo o nehodu, alebo civilné budovy a vozidlá skutočne využívali teroristi. Je však jasné, že ani samotná Gaza.
Ako sme ťa predošle informovali, v kontroverznom vyhlásení sa jeden z predstaviteľov hnutia Hamas, označujúceho sa za vládu v Gaze, vyjadril, že ich organizácia nie je zodpovedná za bezpečnosť civilistov v danej oblasti, ale že za ňu nesie zodpovednosť Organizácia Spojených národov (OSN).
Tento názor však vyvolal polemiku a diskusie. Hamas má totiž vo svojej správe aj ministerstvá, vrátane rezortu zdravotníctva, čo dokazuje, že v oblasti skutočne vládne. Jednou zo základných úloh akejkoľvek vlády je pritom zabezpečiť bezpečnosť svojho ľudu.
Vyhlásenia šéfa politickej sekcie Hamas v médiách, kde zdôrazňoval, že obyvatelia by mali hľadať pomoc priamo u OSN, spôsobili všeobecné pobúrenie. Egyptský moderátor Ibrahim Eissa označil tieto vyhlásenia za hanebné a drzé a povedal, že v prípade, že Hamas nebude ochraňovať svojich občanov, mala by odstúpiť z vlády.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, Archív Startitup