WHO chce čoskoro ohlásiť koniec pandémie. Koronavírus tu bude s nami stále

  • WHO dúfa v ukončenie medzinárodného stavu ohrozenia
  • Skončiť by sa mohol už budúci rok
  • Pripravuje sa aj na budúci boj s pandémiami
koronavírus test, rúška
Ilustračná fotografia Unsplash/Maskmedicare, Annie Spratt
  • WHO dúfa v ukončenie medzinárodného stavu ohrozenia
  • Skončiť by sa mohol už budúci rok
  • Pripravuje sa aj na budúci boj s pandémiami

Opatrenia sú dávno zrušené, očkovacia kampaň je minimálna a nemocnice nápor pacientov zvládajú s prehľadom. Často máme pocit, že pandémia koronavírusu už vôbec neexistuje. Opak je však pravdou a WHO je od roka 2020 v neustálej medzinárodnej zdravotnej pohotovosti. Stav by sa však mohol čoskoro skončiť.

Už budúci rok

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyjadril v stredu v Ženeve nádej, že v roku 2023 by mohol byť odvolaný stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu (PHEIC), ktorý bol vyhlásený v januári 2020 v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Šéf WHO podľa vlastných slov dúfa, že na budúci rok bude možné skonštatovať koniec pandémie. Dodal, že „vírus tu zostane“, avšak svet už má nástroje, ako covid zvládnuť – vakcíny, lieky a aj vzorce správania.

DPA pripomína, že WHO oficiálne neodvoláva pandémiu, pretože ju ani nevyhlasuje. Čo v takomto prípade vyhlasuje, je stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu. Účelom vyhlásenia PHEIC je upozorniť vlády jednotlivých krajín, aby prijali preventívne opatrenia a navzájom spolupracovali. Každá krajina však zavádza vlastné opatrenia.

Čo sa týka budúceho roku, existuje podľa šéfa WHOmnoho dôvodov na nádej a tiež mnoho dôvodov na obavy“. Okrem iného spomenul hroziaci hladomor – najmä v Afrike –, nevyhovujúce hygienické podmienky v mnohých krajinách, nezdravú stravu, maláriu a tuberkulózu.

Sanitár presúva pacienta v UNB Bratislava Ružinov
zdroj: TASR/Martin Baumann

Poznamenal tiež, že medzičasom poklesol o viac ako 90 percent aj počet prípadov choroby „mpox“, ktorá sa donedávna nazývala opičie kiahne. V Ugande nie sú teraz hlásené žiadne nové prípady eboly, dodal.

Pripravujú sa na ďalšie pandémie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však „nespí na vavrínoch“ a na možné budúce ohrozenia sa pripravuje. Prednedávnom totiž uviedla, že pripravuje nový zoznam prioritných patogénov, ktoré môžu spôsobiť vypuknutie pandémie alebo vznik ohnísk nákazy, a mali by byť preto pozorne sledované. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Cieľom je podľa WHO aktualizovať zoznam používaný na usmernenie investícií do globálneho výskumu a vývoja (R&D – Research and Development) – najmä vakcín, testovania a liečby.

Zdravotnícka agentúra OSN z tohto dôvodu zvolala viac ako 300 vedcov, aby preskúmali dôkazy o viac ako 25 rodinách vírusov a baktériách. Preskúmajú aj takzvané „ochorenie X“ – neznámy patogén, ktorý by mohol spôsobiť vážnu medzinárodnú epidémiu.

Na snímke je človek v ochrannom obleku.
zdroj: Unsplash/shahin khalaji

V rámci výskumu a vývoja protiopatrení je nevyhnutné zamerať sa na prioritné patogény a rodiny vírusov pre rýchlu a efektívnu reakciu na epidémiu a pandémiu,“ povedal riaditeľ WHO pre núdzové situácie Michael Ryan.

Bez významných investícií do výskumu pred pandémiou ochorenia COVID-19 by nebolo možné vyvinúť v rekordnom čase bezpečné a účinné vakcíny,“ dodal.

Zoznam patogénov bol prvýkrát zverejnený v roku 2017. V súčasnosti zahŕňa COVID-19, vírusové ochorenie ebola a vírus marburg, horúčku Lassa, ochorenia MERS a SARS, vírusy Nipah a zika a ochorenie X. Očakáva sa, že upravený zoznam bude zverejnený do apríla 2023.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá