WHO chce čoskoro ohlásiť koniec pandémie. Koronavírus tu bude s nami stále
- WHO dúfa v ukončenie medzinárodného stavu ohrozenia
- Skončiť by sa mohol už budúci rok
- Pripravuje sa aj na budúci boj s pandémiami
- WHO dúfa v ukončenie medzinárodného stavu ohrozenia
- Skončiť by sa mohol už budúci rok
- Pripravuje sa aj na budúci boj s pandémiami
Opatrenia sú dávno zrušené, očkovacia kampaň je minimálna a nemocnice nápor pacientov zvládajú s prehľadom. Často máme pocit, že pandémia koronavírusu už vôbec neexistuje. Opak je však pravdou a WHO je od roka 2020 v neustálej medzinárodnej zdravotnej pohotovosti. Stav by sa však mohol čoskoro skončiť.
Už budúci rok
Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyjadril v stredu v Ženeve nádej, že v roku 2023 by mohol byť odvolaný stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu (PHEIC), ktorý bol vyhlásený v januári 2020 v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. TASR správu prevzala z agentúry DPA.
Šéf WHO podľa vlastných slov dúfa, že na budúci rok bude možné skonštatovať koniec pandémie. Dodal, že „vírus tu zostane“, avšak svet už má nástroje, ako covid zvládnuť – vakcíny, lieky a aj vzorce správania.
DPA pripomína, že WHO oficiálne neodvoláva pandémiu, pretože ju ani nevyhlasuje. Čo v takomto prípade vyhlasuje, je stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu. Účelom vyhlásenia PHEIC je upozorniť vlády jednotlivých krajín, aby prijali preventívne opatrenia a navzájom spolupracovali. Každá krajina však zavádza vlastné opatrenia.
Čo sa týka budúceho roku, existuje podľa šéfa WHO „mnoho dôvodov na nádej a tiež mnoho dôvodov na obavy“. Okrem iného spomenul hroziaci hladomor – najmä v Afrike –, nevyhovujúce hygienické podmienky v mnohých krajinách, nezdravú stravu, maláriu a tuberkulózu.
Poznamenal tiež, že medzičasom poklesol o viac ako 90 percent aj počet prípadov choroby „mpox“, ktorá sa donedávna nazývala opičie kiahne. V Ugande nie sú teraz hlásené žiadne nové prípady eboly, dodal.
Pripravujú sa na ďalšie pandémie
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však „nespí na vavrínoch“ a na možné budúce ohrozenia sa pripravuje. Prednedávnom totiž uviedla, že pripravuje nový zoznam prioritných patogénov, ktoré môžu spôsobiť vypuknutie pandémie alebo vznik ohnísk nákazy, a mali by byť preto pozorne sledované. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Cieľom je podľa WHO aktualizovať zoznam používaný na usmernenie investícií do globálneho výskumu a vývoja (R&D – Research and Development) – najmä vakcín, testovania a liečby.
Zdravotnícka agentúra OSN z tohto dôvodu zvolala viac ako 300 vedcov, aby preskúmali dôkazy o viac ako 25 rodinách vírusov a baktériách. Preskúmajú aj takzvané „ochorenie X“ – neznámy patogén, ktorý by mohol spôsobiť vážnu medzinárodnú epidémiu.
„V rámci výskumu a vývoja protiopatrení je nevyhnutné zamerať sa na prioritné patogény a rodiny vírusov pre rýchlu a efektívnu reakciu na epidémiu a pandémiu,“ povedal riaditeľ WHO pre núdzové situácie Michael Ryan.
„Bez významných investícií do výskumu pred pandémiou ochorenia COVID-19 by nebolo možné vyvinúť v rekordnom čase bezpečné a účinné vakcíny,“ dodal.
Zoznam patogénov bol prvýkrát zverejnený v roku 2017. V súčasnosti zahŕňa COVID-19, vírusové ochorenie ebola a vírus marburg, horúčku Lassa, ochorenia MERS a SARS, vírusy Nipah a zika a ochorenie X. Očakáva sa, že upravený zoznam bude zverejnený do apríla 2023.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR