WHO: Koronavírus teraz prenášajú mladí ľudia bez symptómov, epidémia sa mení

  • 20, 30 ale aj 40-roční ľudia nemusia prejavovať symptómy ochorenia, napriek tomu môžu vírus prenášať na rizikové skupiny
  • Chrániť sa treba na regionálnej ale aj osobnej úrovni, radí WHO
mladi
Unsplash.com/Toa Heftiba
  • 20, 30 ale aj 40-roční ľudia nemusia prejavovať symptómy ochorenia, napriek tomu môžu vírus prenášať na rizikové skupiny
  • Chrániť sa treba na regionálnej ale aj osobnej úrovni, radí WHO

Koronavírus a jeho šírenie majú teraz v rukách mladí ľudia, generácia mileniálov a ich o niečo starší kolegovia. Podľa slov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorú včera citovali viaceré zahraničné médiá, mladší ľudia mnohokrát nevedia, že sú nakazení, stretávajú sa navzájom, nedodržiavajú bezpečnostné opatrenia, pokiaľ nevyhnutne nemusia a sú tak potenciálnymi prenášačmi ochorenia.

Nevedia, čo činia 

Ide o dvadsiaťnikov, tridsiatnikov aj štyridsiatnikov. Tí v domnení, že vírus postihuje prevažne staršie ročníky, berú stále menší ohľad na seba a predovšetkým svoje okolie. Práve takéto nedbalé správanie potom tieto staršie ročníky ohrozuje. A nielen ich, ale aj všetkých chorých, v dlhodobej lekárskej starostlivosti, takých, ktorí podstupujú rekonvalescenciu, ale aj tých, ktorí žijú v komunitách s hustým osídlením, ako aj vidiecke oblasti s obmedzenejším prístupom k lekárskej starostlivosti. Uviedol to na margo zhoršujúcej sa situácie doma aj vo svete a nastúpenie druhej vlny pandémie lekár a regionálny riaditeľ WHO pre západný Pacifik, Takeshi Kasai. 

Keďže vo svete je momentálne potvrdených vyše 22 322 000 prípadov nového koronavírusu a takmer 750-tisíc úmrtí, mali by sme sa mať viac na pozore. Takeshi Kasai upozornil, že verenosť ale aj svetové mocnosti by mali „zdvojnásobiť svoje úsilie“ a zabránili tak vírusu dostať sa medzi rizikové skupiny. 

COVID-19 je stále ochorením, ktoré nemajú vedci ani lekári dostatočne preskúmané a preto nevedia vysvetliť, prečo sa u niektorých mladých ľudí neprejaví naplno. Nie všetci totiž musia mať príznaky a napriek tomu chorobu v tele majú a nesú ju ďalej. 

Celá stovka nových nakazených. Počet prípadov na Slovensku prekročil hranicu 3 000

Čoraz viac sa však začína vyskytovať aj medzi mladými Američanmi. Anthony Fauci, americký infektológ hovorí, že mladí by mali ísť príkladom ostatným. Tým, že berú veci na ľahkú váhu, môžu byť nepriamymi propagátormi pandémie. 

Nikdy som nevidel vírus, ktorý by mal tak široké spektrum príznakov,“ uviedol pre cnbc.com.  Preto sa aj vírus v tele človeka správa rôzne. 

Na Slovensku sa v posledných týždňoch zvyšuje denný prírastok rapídnym tempom. Nakazení sú pacienti od 5 do 90 rokov. Je teda zrejmé, že choroba nepostihuje len starších ľudí. 

Úmrtia sú však už prevažne spojené s vekom a inými sprievodnými chorobami. Včera pribudli podľa správ MZ SR dve ďalšie. Ide o starších pacientov, 79-ročného muža a 80-ročnú ženu. Patria do rizikovej skupiny. 

Ako sa brániť?

Keď chrániš seba, chrániš aj ostatných. Tak znie staré osvedčené pravidlo zo začiatku výskytu pandémie na Slovensku. Keď sme ho všetci dodržiavali, dobre bolo. Teraz sme trochu poľavili a výsledky v podobe negatívnych správ sa začínajú dostavovať.

Mali by sme postupovať podľa odporúčaní krízového štábu a WHO. Kým nemáme vakcínu, chráňme sa, ako sa dá. Najlepšia vakcína je podľa Matúša Valla disciplína. Tá sa nám zatiaľ vyplatila. 

Nosiť ochranné rúška aj keď stojíš v rade na pivo, by malo byť povinnosťou a samozrejmosťou. V exteriéri, v prípade, že je okolo teba málo ľudí, si môžeš vydýchnuť. V mestskej doprave si prekry aj nos, ústa nestačia. Za tú spotenú tvár to skutočne stojí.

AKTUÁLNE: Na COVID-19 zomreli ďalší dvaja ľudia na Slovensku

V prípade akýchkoľvek ťažkostí, miernych príznakov alebo iných respiračných komplikácií, ktoré nie sú bežné, kontaktuj svojho lekára. WHO odporúča naďalej striktne dodržiavať dištančné rozostupy najmä v interiéroch, používať dezinfekciu a hlavne sa nezhromažďovať, pokiaľ to nie je úplne nevyhnutné. 

Aktívnych prípadov na území Slovenska je aktuálne 992.

Nachádzame sa v druhej vlne. Čísla to potvrdzujú. Na základe uvoľnených opatrení som presvedčený, že druhá vlna zasiahne Slovensko viac ako prvá. Chcem vyzvať občanov, aby opatrenia, ktoré sme zaviedli počas prvej vlny (nosenie rúška, dodržiavanie odstupov, umývanie rúk atď) dodržiavali aj počas druhej vlny. Žiaľ, vyzerá to tak, že nám bude stúpať počet hospitalizovaných pacientov a rovnako aj úmrtí. Iba zodpovednosťou tomu zabránime. WHO odporúča zaočkovať sa proti chrípke, ja som tiež za, minimálne u rizikových skupín,“ konštatoval dnes pred rokovaním vlády minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Správu uverejnila SITA. 

Na dnešný denný prírastok reagoval aj premiér Igor Matovič. Opäť po svojom, statusom na sociálnej sieti.

Sto prípadov, čo by sme dnes všetci dali za možnosť vedieť o tých, ktorí prišli z nebezpečných krajín a ignorujú povinnosť nahlásiť sa na Úrade verejného zdravotníctva SR! Áno, ochrana súkromia je dôležitá, ale v takejto situácii je ochrana zdravia a životov poctivých a nevinných ľudí tisíckrát dôležitejšia ako ochrana súkromia ľudí, ktorí pravidlá ignorujú a priamo ohrozujú iných,“ napísal nedávno premiér.

 

Zdroje: cnbc.com, SITA, reuters.com

Najnovšie videá

Trendové videá