WHO pomenovalo živnú pôdu pre opičie kiahne, odkiaľ sa môžu šíriť v lete najviac

  • Hrozbou v súvislosti s opičími kiahňami môžu byť letné festivaly a veľké podujatia
  • Opičie kiahne však s najväčšou pravdepodobnosťou pandémiu nespôsobia, tvrdí WHO
opičie kiahne, festivaly
SITA/CDC via AP, File, Unsplash/Cassie Gallegos
  • Hrozbou v súvislosti s opičími kiahňami môžu byť letné festivaly a veľké podujatia
  • Opičie kiahne však s najväčšou pravdepodobnosťou pandémiu nespôsobia, tvrdí WHO

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu varovala pred možným ďalším šírením opičích kiahní na plánovaných festivaloch a veľkých podujatiach v Európe počas tohto leta. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Hrozbou by mohli byť letné festivaly

„Možnosť ďalšieho šírenia v Európe a inde vo svete počas leta je vysoká,“ uviedol vo vyhlásení regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge. Zároveň však uviedol, že festivaly a oslavy plánované na najbližšie mesiace ponúkajú aj príležitosť „zvýšiť povedomie a posilniť ochranu jednotlivcov a komunít“ medzi mladými, sexuálne aktívnymi osobami a tými, ktorí sa pohybujú po celom svete.

Podľa Klugeho doterajšie vyšetrovanie zistených prípadov opičích kiahní naznačuje, že prepuknutie šírenia tohto ochorenia v Európe sa datuje od polovice apríla. Ďalej uviedol, že rýchlemu prenosu choroby napomohlo zrušenie protipandemických opatrení vo väčšine Európy v posledných mesiacoch.

Tiež zdôraznil, že hoci mnohé doterajšie prípady súviseli so sexuálnou aktivitou, vírus môže podľa neho postihnúť kohokoľvek.

Keďže sa vírus nešíril rovnakými cestami ako ochorenie COVID-19, rozsiahle opatrenia v oblasti verejného zdravia zavedené v dôsledku pandémie koronavírusu neboli podľa Klugeho potrebné. „Ale – a to je dôležité – stále nevieme, či budeme schopní úplne obmedziť jeho šírenie,“ dodal.

opičie kiahne
zdroj: WHO

Na pandémiu to nevyzerá

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa domnieva, že nárast prípadov nákazy opičími kiahňami nevyvolá novú pandémiu. Zatiaľ však stále nie je známe, či ochorenie dokážu prenášať aj nakazení ľudia, ktorí nevykazujú žiadne príznaky ochorenia. V pondelok to vyhlásila Rosamund Lewisová z núdzového programu WHO pre kiahne. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

WHO zvažuje, či má vlnu opičích kiahní klasifikovať ako tzv. ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu. V minulosti tak urobila v prípade vypuknutia koronavírusu aj eboly, čo umožnilo urýchliť výskum a poskytnutie finančných prostriedkov na boj proti týmto chorobám.

„V súčasnosti sa celosvetovej pandémie (opičích kiahní) neobávame,“ vyhlásila Lewisová.

Aké sú príznaky?

V priebehu mája bolo v Európe a iných častiach sveta zaznamenaných viac ako 300 potvrdených a potenciálnych prípadov nákazy opičími kiahňami, neboli však nahlásené žiadne úmrtia. Podľa odborníkov sa ochorenie šíri najmä komunitne.

Opičie kiahne sa prenášajú najmä kvapôčkami šírenými vzduchom, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého. Medzi typické príznaky nákazy patria vyrážky, ktoré začínajú na tvári a neskôr sa rozširujú na oblasť končatín a genitálií, no objaviť sa môžu i na očných rohovkách či spojivkách.

Po určitom čase sa na vyrážkach vytvorí chrasta, ktorá neskôr odpadne. Nakazení môžu mať teplotu a pociťovať bolesť hlavy, chrbta a únavu. Inkubačná doba ochorenia je zvyčajne 6 – 13 dní, no v ojedinelých prípadoch môže byť aj dlhšia.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá