WHO varuje pred často používaným sladidlom. Zaradia ho na zoznam možných karcinogénov
- Aspartám je jedno z najrozšírenejších sladidiel na svete
- Používať sa začal od 80. rokov minulého storočia
- Aspartám je jedno z najrozšírenejších sladidiel na svete
- Používať sa začal od 80. rokov minulého storočia
Zdravý životný štýl sa stáva čím ďalej tým väčším trendom v 21. storočí a jedným z jeho základných stavebných kameňom je obmedzenie príjmu cukru, ktorý je pre naše zdravie veľkou hrozbou. Pre názornú ukážku toho, čo nadmerné množstvo sacharidov urobí s naším telom, ti odporúčame trošku starší, ale o to zaujímavejší dokument That Sugar Film z roku 2014.
Aj preto potravinové spoločnosti často prinášajú na trh rôzne druhy umelých sladidiel, aby v nás vyvolali dojem, že ak si kúpime takýto produkt, jeme zdravšie. V mnohých prípadoch však je pravdou presný opak a zdá sa, že podobne to bude aj pri aspartáme, píše agentúra Reuters.
Na zoznam možných karcinómov ho dá WHO
Nikdy si o aspartáme nepočul? Určite nie si sám. The Independent píše, že aspartám je biele nízkokalorické umelé sladidlo bez zápachu, ktoré je však približne 200-krát sladšie ako cukor a je klasifikované ako Éčko, čo je označenie pre prísady v potravinách a v nápojoch.
Ide o jedno z najužívanejších umelých sladidiel súčasnosti, pričom medzi najčastejšie produkty obsahujúce aspartám patrí Coca-Cola light, iné sladené nápoje, zväčša s označením „ZERO“, či žuvačky Mars Extra.
Práve aspartám bude od júla na základe rozhodnutia Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC), ktorá patrí pod Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), po prvýkrát uvedený ako „možný karcinogén pre človeka“, čo s najväčšou pravdepodobnosťou bude viesť k veľkým sporom medzi potravinársky priemyslom a regulátormi, zdôrazňuje Reuters.
V tejto súvislosti britský The Guardian upozorňuje na to, že IARC vykonala kontrolu bezpečnosti aspartámu a svoju odbornú správu zverejní budúci mesiac. Pripravuje sa označiť sladidlo ako „možný karcinogén pre ľudí“, čo by znamenalo, že existujú určité dôkazy spájajúce aspartám s rakovinou, ale sú obmedzené. IARC totiž používa dve vážnejšie kategórie, „pravdepodobne karcinogénne pre ľudí“ a „karcinogénne pre ľudí“.
„IARC posúdila potenciálny karcinogénny účinok aspartámu, teda respektíve identifikovala jeho nebezpečenstvo. V nadväznosti na to spoločný výbor expertov FAO/WHO pre potravinárske prídavné látky aktualizuje svoje hodnotenie rizika aspartámu, vrátane preskúmania prijateľného denného príjmu aspartámu a posúdenia dietetickej expozície. Výsledok oboch hodnotení bude verejne sprístupnený spoločne 14. júla 2023,“ vyhlásil hovorca IARC.
IARC si vyslúžilo v minulosti kritiku
The Independent však poukazuje na to, že podobné rozhodnutia IARC v minulosti pre rôzne látky vyvolali medzi spotrebiteľmi obavy z ich používania. Okrem toho viedli k súdnym sporom a vyvíjali tlak na výrobcov, aby znovu vytvorili receptúry a vymenili ich za alternatívne produkty. To viedlo ku kritike, že hodnotenia IARC môžu byť pre verejnosť mätúce.
Okrem toho, JECFA (Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives), expertný výbor WHO venujúci sa práve potravinovým prísadám, tento rok taktiež skúma aspartám a jeho používanie. Jeho zasadnutie sa začalo koncom júna a svoje zistenia má oznámiť v ten istý deň, ako IARC zverejní svoje rozhodnutie, teda 14. júla.
Aspartám sa vo veľkej miere používa od 80. rokov minulého storočia ako stolové sladidlo a vo výrobkoch, ako sú diétne šumivé nápoje, žuvačky, raňajkové cereálie a kvapky proti kašľu. Bol to práve JECFA, ktorý v roku 1981 uviedol, že konzumácia aspartámu je bezpečná v rámci akceptovaných denných limitov.
Aspartám je celosvetovo povolený na používanie regulačnými orgánmi, ktoré preskúmali všetky dostupné dôkazy, a hlavní výrobcovia potravín a nápojov už desaťročia obhajujú jeho používanie.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Reuters, Bloomberg, The Guardian, The Independent, The Telegraph