WHO vyzýva k posilňujúcim vakcínam proti Covidu. Pandémia ešte neskončila

  • Očkovanie je podľa odborníkov obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorým hrozí závažný priebeh ochorenia
  • Moderna v Keni postaví svoju prvú továreň na výrobu mRNA vakcín v Afrike
vakcína
Unsplash/Hakan Nural, Vladimir Fedotov
  • Očkovanie je podľa odborníkov obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorým hrozí závažný priebeh ochorenia
  • Moderna v Keni postaví svoju prvú továreň na výrobu mRNA vakcín v Afrike

Skupina odborníkov, ktorú zvolala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), v utorok uviedla, že „silne podporuje naliehavý a široký prístup“ k posilňujúcim dávkam vakcín proti ochoreniu COVID-19.

WHO vo vyhlásení informovala, že jej odborná skupina dospela k záveru, že v čase, keď vo svete koluje vysoko nákazlivý variant koronavírusu omikron, očkovanie schválenými vakcínami poskytuje vysokú úroveň ochrany proti vážnemu priebehu ochorenia a úmrtiu v dôsledku nákazy.

Vakcíny sa možno budú upravovať

Očkovanie, vrátane posilňujúcich dávok, je podľa odborníkov obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorým hrozí závažné ochorenie. Vyhlásenie odbornej skupiny mení doterajší postoj WHO, ktorá trvala na tom, že posilňujúce dávky nie sú potrebné a prispievajú k vakcínovej nerovnosti vo svete.

WHO uviedla, že pokračuje v monitorovaní globálneho šírenia omikronu vrátane jeho subvariantu BA.2, pri ktorom je zdokumentované, že opätovne infikoval niektorých ľudí po prvom prípade nákazy omikronom. Výskum o jeho závažnosti je zmiešaný, ale zdá sa, že vakcíny sú proti nemu účinné.

Keďže sú však doterajšie vakcíny založené na kmeni koronavírusu, ktorý po prvý raz zaznamenali v čínskom Wu-chane pred tromi rokmi, a vírus sa neprestajne vyvíja, WHO poznamenala, že je veľmi pravdepodobné, že súčasné vakcíny bude potrebné upraviť.

Továreň na výrobu mRNA vakcín v Afrike

Americká biotechnologická spoločnosť Moderna v pondelok oznámila, že v Keni postaví svoju prvú továreň na výrobu mRNA vakcín v Afrike. Moderna investuje do výroby v Keni 460 miliónov eur.

Továreň by mala byť schopná vyrobiť 500 miliónov dávok vakcín ročne pre tento kontinent, na ktorom žije 1,3 miliardy ľudí. Podľa generálneho riaditeľa Moderny by mal závod v Keni začať distribuovať vakcíny do okolitých štátov od budúceho roka.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo februári rozhodla, že Keňa a päť ďalších afrických štátov získa technológie na výrobu mRNA vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v Afrike je plne zaočkovaných proti Covidu iba 12,7 percenta Afričanov. V súčasnosti sa na africkom kontinente vyrába iba jedno percento z vakcín, ktoré tam podávajú.

zdroj: SITA/AP, Gustavo Garello

Motivácia na Slovensku

Štát doteraz vyplatil slovenským dôchodcom očkovací bonus vo výške 220 miliónov eur. Ako informoval na utorňajšej tlačovej besede minister financií Igor Matovič, celkovo dostalo očkovací bonus 720-tisíc dôchodcov. Minister upozornil na to, že niektorí dôchodcovia ešte majú zopár dní na využitie očkovacieho bonusu.

„Chcem vyzvať dôchodcov, ktorí sa zaočkovali Janssenom, že majú ešte tento týždeň na to, aby sa preočkovali druhou posilňujúcou dávkou, aby nestratili tento očkovací bonus. Potom už tá príležitosť končí,“ povedal Matovič.

Podľa ministra sa navyše vďaka očkovacej prémii preočkovalo 400-tisíc dôchodcov. „Bol to veľmi dobrý ťah,“ uzavrel.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá