WHO zažíva historický škandál. Chcú odvolať riaditeľa, ktorý umožnil Číne utajiť skutočný dopad koronavírusu

  • Tedros Adhanom Ghebreyesus stojí na čele Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) od roku 2017
  • Dnes čelí obvineniu z umožnenia Číne utajiť skutočností o reálnom dopade nového koronavírusu na krajinu
Virus_Outbreak_China_Commemorating_Victims716510694566 (1)
TASR/AP
  • Tedros Adhanom Ghebreyesus stojí na čele Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) od roku 2017
  • Dnes čelí obvineniu z umožnenia Číne utajiť skutočností o reálnom dopade nového koronavírusu na krajinu

Americká senátorka Martha McSally vyzvala šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie, aby rezignoval zo svojej funkcie, píše britský Daily Mail. Aktivisti, ktorí sa v epicentre nákazy, vo Wu-chane pohybovali, deklarovali vyššie čísla nakazených. Podľa ich vyjadrení by mala krajina hlásiť o 42 000 a viac úmrtí, nie len známych 3 331.

Veril rečiam diktátorov

Údaje, ktoré prichádzali z Číny boli z oficiálnych zdrojov. Krajina však podlieha diktátorskému režimu a tak považuje americká senátorka vyhlásenia o úmrtí za zmanipulované. Podľa jej slov, ktoré interpretoval Daily Mail, môže za tieto nejasnosti aj pandémia, ktorá sa rozšírila do celého sveta. Kvôli avizovaným nízkym počtom mŕtvych v Číne sa tak svet nedostatočne pripravil na rýchlo sa šíriacu epidémiu.

USA aktuálne vykazuje najviac potvrdených prípadov a to 367 650. Za posledných niekoľko hodín pribudlo ďalších 646 a počet mŕtvych v krajine dosahuje 10 943, čo je momentálne najviac spomedzi všetkých zasiahnutých krajín sveta.

V jednom bode dokonca ocenil priehľadnosť Číny počas jej snáh o reakciu na šírenie koronavírusu, napriek tomu, že dôkazy preukázali, že režim zatajil závažnosť ohniska. Toto klamstvo stálo životy,“ vyhlásila pre Fox.

Kvôli nízkemu počtu úmrtí sa tak neprijali v krajine dostatočné bezpečnostné opatrenia ako karanténa či obmedzený pohyb. Zbytočne by tak podľa slov riaditeľa WHO zasahovali do medzinárodného obchodu a pre zastavenie vírusu ich v tej chvíli nepovažoval za potrebné.

zdroj: unsplash.com

Oveľa viac úmrtí?

Aktivisti, ktorí sa nachádzali priamo vo Wu-chane však prišli s informáciou, že pohrebné ústavy rozdávajú denne niekoľko stoviek urien rodinám zomrelých. Výsledok sa tak matematicky nezhoduje s počtom úmrtí, ktoré zverejnila Čína.

Keď sa zistilo, že v krajine vírus vypukol skôr, než prišli z krajiny oficiálne vyjadrenia, a teda už v polovici novembra minulého roku, začali sa  zbierať pochybnosti o realite, ktorú Čína do sveta posiela.

V Číne sa dávali pokuty za to, že obyvatelia alebo lekári sa snažili podávať informácie o eskalujúcom vývoji nákazy. Zdravotníci v krajine nezvládali ťažké stavy s diagnózou COVID-19, ktoré im denne vo vysokých množstvách pribúdali. Preto niektorí umierali aj doma a to ešte predtým, než boli vôbec testovaní. Presné čísla takýchto pacientov nemáme, odhady však hovoria o počte viac ako 42-tisíc obetí.

Obyvatelia Číny na sociálnych sieťach reagovali na údaje o mŕtvych v krajine a spochybňovali ich presnosť, píše Daily Mail. .

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: dailymail.co.uk, theguardian.com, foxnews.com

Najnovšie videá

Trendové videá