Z bakalárskej práce sa stala záchranná sieť pre štyri krajiny Európy. Český vynález stále expanduje
- Z bakalárskej práce sa stala záchranná sieť pre štyri krajiny Európy
- Česká aplikácia Záchranka stále expanduje
- Zachraňovať životy bude aj vo Fínsku
- Z bakalárskej práce sa stala záchranná sieť pre štyri krajiny Európy
- Česká aplikácia Záchranka stále expanduje
- Zachraňovať životy bude aj vo Fínsku
Zdravie je prvoradé. Na tom sa zhodnú ľudia, nech sa už nachádzajú kdekoľvek na svete. Uvedomujúc si jeho dôležitosť mu venujeme adekvátnu starostlivosť. Napriek tomu však nastávajú situácie, v ktorých nemáme a ani nebudeme mať situáciu plne pod kontrolou. Vtedy je jedinou cestou spoľahnúť sa na pomoc odborníkov a rýchlu zdravotnú službu.
Sú to práve tieto momenty, keď je rozhodujúca každá sekunda. Prítomný stres a panika nám však môžu prerásť cez hlavu. Pre efektívnejšiu pomoc v núdzových situáciách vznikla aj unikátna aplikácia Záchranka.
Tento inovatívny nástroj, ktorý už pomohol zachrániť tisíce životov, vyvinul Filip Maleňák, mladý Čech a absolvent Vysokého učenia technického v Brne. Úspech už appka zožala aj u nás a v Maďarsku, no najnovšie zamierila do ďalekého Fínska, informuje CC.
Nápad bežného dňa
Inšpirácia na vznik dôležitej aplikácie prišla počas úplne obyčajnej cesty autom. Filip Maleňák, hľadajúc pomocou smartfónu najbližšiu kaviareň, si uvedomil, že technológie by mohli výrazne zlepšiť aj lokalizáciu ľudí v ohrození života, uvádza portál Komorazachranaru.
Spojenie GPS lokalizácie a mobilnej komunikácie mohlo podľa neho záchranárom poskytnúť presné údaje o polohe pacientov, čo by ušetrilo cenný čas v čase akejkoľvek nehody.
K téme mal blízko aj vďaka otcovi, ktorého firma vyvíjala informačné systémy pre záchranné služby. „Od záchranky aj od otca som mal informácie, že najväčším problémom je lokalizácia pacientov, ktorí volajú na linku 155,“ uviedol pre Komoru Záchranárov.
Tento čas, kľúčový pre záchranu životov, sa stal nosným bodom myšlienky pre jeho projekt a bakalársku prácu. V rámci tej vytvoril jednoduchú aplikáciu schopnú odoslať SMS s presnými GPS súradnicami.
Neustále zdokonaľovanie
Filip však nezostal len pri akademickom projekte. Po ukončení štúdia spolupracoval so záchrannými službami a odborníkmi z oblasti medicíny, aby aplikáciu zdokonalil.
Výsledkom bola plne funkčná a komplexná aplikácia Záchranka, ktorá užívateľom umožňuje nielen rýchle spojenie s linkou 155, ale aj odoslanie zdravotných údajov a polohy. Táto funkcionalita zaisťuje, že záchranári dostanú komplexné informácie o stave volajúceho ešte pred ich príchodom na miesto.
Časom zakomponovali dokonca aj nástroj, vďaka ktorému sa dá nešťastie mapovať, alebo im dokonca predchádzať. Pribudli videohovory, na ktorých operátor vie vysvetliť kroky prvej pomoci, ale aj elektronická kniha túr. Sem si užívatelia môžu uploadnúť vlastnú plánovanú trasu aj čas – k údajom dostávajú prístup aj zamestnanci horskej služby, ktorí v prípade potreby môžu vyštartovať s predstihom.
Záchranka prekračuje hranice
Po úspešnom zavedení v Českej republike sa aplikácia rýchlo rozšírila aj za hranice. Slovensko bolo jednou z prvých krajín, kde sa tento inovatívny nástroj dostal do používania. Nasledovali aj naše susedné krajiny, Rakúsko a Maďarsko.
Táto expanzia bola súčasťou širšej stratégie medzinárodného rozšírenia, ktorej cieľom je vytvoriť jednotnú platformu pre tiesňové volania v rámci Európy.
Podržať tak veľké červené tlačidlo už ľudia v núdzi môžu nielen v Česku, ale aj Slovensku a Maďarsku. Rozšírenie vzniklo z myšlienky, že pomoc by mala byť dostupná jednoducho medzinárodne.
Ak sa teda ocitnú napr. Česi v núdzi na Slovensku, budú automaticky prepojení s databázou externých defibrilátorov (AED), ktoré sú kritické pri poskytovaní prvej pomoci. Rovnako pohotovo ako Česi si ale tieto pridané krajiny môžu vytočiť operátora a zabezpečiť pomoc, uvádza CC.
Nové horizonty vo Fínsku
Najnovšie sa Záchranka rozšírila aj do Fínska, kde bola prispôsobená tamojším podmienkam a integrovaná s tiesňovou linkou 112. Toto rozšírenie je dôležitým krokom k prepojeniu záchranných systémov v celej Európe.
Mastermind za appkou Záchranka, Filip Maleňák, navštívil Helsinki, aby predstavil aplikáciu na oficiálnom podujatí, ktorého sa zúčastnil aj český veľvyslanec Adam Vojtěch. Stretli sa s fínskym veľvyslancom Pasi Tuominenom a spoločne nastavili spoluprácu.
„Fínsko pre svojich občanov a návštevníkov dlhodobo prevádzkuje národnú aplikáciu 122 Suiomi. O možnosti kontaktovať sa s tiesňovou linkou vo Fínsku cez túto aplikáciu však návštevníci často nevedia. Som preto veľmi rád, že vďaka spolupráci s fínskymi kolegami a iniciatívou PEMEA došlo k prepojeniu oboch aplikácií,“ uviedol pre CzechCrunch Filip Maleňák.
Spolupráca bude skvelou pre všetkých s aplikáciou, čo by sa chceli vydať do Fínska na výlet. Krízová situácia v severskej zemi známej ako krajine tisícich jazier už teda môže byť podstatne bezpečnejšia.
Dôležité pre nich stále je, aby sa ľuďom v núdzi dostalo pomoci. Potvrdzujú to aj počty medzinárodných tiesňových hovorov. Tých zaznamenali za minulý rok cez 550. V prípade Česka je však aplikácia stále využívanejšia: za minulý rok evidovali cez 38 000 hovorov.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: CC.cz, CC.cz, Komorazachranaru.cz, Forbes, Zachranka App