Z Bratislavy do Austrálie za menej ako hodinu. Čína testuje hypersonický motor s dosahom Mach 16

  • USA, Čína a Rusko vyvíjajú hypersonické lietadlá na vojenské aj civilné účely
  • Čína je o krok vpred, jej nový motor dosahuje 16-násobok rýchlosti zvuku
Ilustračný obrázok.
Reprofoto/X Donald J. Trump (parody)
  • USA, Čína a Rusko vyvíjajú hypersonické lietadlá na vojenské aj civilné účely
  • Čína je o krok vpred, jej nový motor dosahuje 16-násobok rýchlosti zvuku

Čína spravila veľký krok v oblasti hypersonického lietania. Vedci tam úspešne otestovali nový typ motora, ktorý dokáže dosiahnuť rýchlosť až Mach 16, čo je približne 20 000 km/h, informuje portál Interesting Engineering. Takáto rýchlosť by umožnila preletieť z Bratislavy na Nový Zéland za menej ako hodinu. 

Len pre porovnanie, hypersonické strely aktuálne dosahujú rýchlosti medzi Mach 5 a Mach 10 (približne 6 000 až 12 000 km/h), v závislosti od typu a krajiny, ktorá ich vyvíja. Čínske hypersonické klzáky a rakety, ako napríklad DF-ZF, dosahujú rýchlosti v rozmedzí Mach 5 až Mach 10.

Testy prebiehali v špeciálnom tuneli

Motor, ktorý Číňania testovali, sa volá šikmý detonačný motor (ODE). Na rozdiel od bežných prúdových motorov pracuje na princípe malých, kontrolovaných výbuchov (detonácií), ktoré umožňujú rýchlejšie a efektívnejšie spaľovanie paliva.

Výsledkom je 1 000-krát rýchlejšie spaľovanie oproti klasickým hypersonickým motorom typu scramjet. Ide o prúdový motor, ktorý dokáže fungovať pri hypersonických rýchlostiach (Mach 5+) a spaľovať palivo aj pri nadzvukovej rýchlosti prúdenia vzduchu v motore.

Číňania testovali ODE motor v špeciálnom veternom tuneli JF-12 v Pekingu, ktorý simuluje podmienky hypersonického letu. Spadá pod Ústav mechaniky Čínskej akadémie vied (CAS), ktorá aj test realizovala. Samotný test trval len 50 milisekúnd – čo je veľmi krátky čas, no aj tak umožnil vedcom potvrdiť, že motor funguje a vytvára obrovský ťah pri vysokých rýchlostiach.

Môže byť využiteľný v bežných lietadlách

Jednou z hlavných výhod ODE je, že funguje na bežné letecké palivo (RP-3), čo znamená, že by mohol byť prakticky využiteľný aj v bežných lietadlách. Usiluje sa o to aj USA či Rusko. Aby sa však palivo rýchlejšie zapálilo, čínski vedci ho predhriali na viac ako 3 500 °C. Navyše, motor je o 85 % kratší než klasické scramjety, čo znamená, že je ľahší a umožní lietadlám dosiahnuť väčší dolet.

Ďalšou zaujímavosťou je, že vedci využili rázové vlny na podporu spaľovania. Na stenu spaľovacej komory umiestnili 5 mm hrbolček, ktorý pomohol vyvolať samovoľnú explóziu poháňanú tlakovou vlnou. Tento trik pomáha motoru fungovať efektívnejšie a znižuje riziko vzplanutia pri extrémnych rýchlostiach.

Široké využitie motoru

Čína plánuje tento motor využiť nielen v hypersonických lietadlách, ale aj vo vojenských dronoch, raketách a ďalších technológiách. Ich cieľom je mať do roku 2030 funkčné lietadlo, ktoré dokáže lietať rýchlosťou Mach 16.

Ak sa im to podarí, môžeme sa dočkať revolúcie v leteckej doprave. Predstav si, že by si letel z Európy do Austrálie za menej ako hodinu. Zatiaľ je to v štádiu testov, ale ak Čína dotiahne túto technológiu do praxe, budúcnosť letectva sa môže radikálne zmeniť.

Investície do výskumu

Čína investuje do výskumu nových technológií, ako sú elektrické a hybridné pohonné systémy, autonómne lietadlá a pokročilé materiály znižujúce hmotnosť lietadiel. Tieto snahy sú podporované vládnymi iniciatívami a spoluprácou s akademickými inštitúciami a súkromným sektorom.

Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) investovala značné prostriedky do modernizácie svojho letectva. Výsledkom je vývoj pokročilých stíhacích lietadiel, ako je Chengdu J-20, čo je stealth stíhačka piatej generácie schopná konkurovať americkým F-22 Raptor a F-35 Lightning II.

Čína sa rýchlo stáva významným hráčom v globálnom leteckom priemysle, pričom jej technologický pokrok v tejto oblasti je výsledkom kombinácie štátnych investícií, medzinárodnej spolupráce a ambicióznych cieľov v oblasti inovácií.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: Interesting Engineering

Najnovšie videá

Trendové videá