Z Británie priamo pod štíty Tatier: Mladá Slovenka dnes vedie hotel, kde začínala ako čašníčka
- Pochádza z Popradu a pôvodne sa chcela stať veterinárkou
- Dnes vedie jeden z najlepších hotelov na Slovensku
- Pochádza z Popradu a pôvodne sa chcela stať veterinárkou
- Dnes vedie jeden z najlepších hotelov na Slovensku
A hoci túžila cestovať, po ukončení školy v zahraničí sa vrátila domov, aby si na chvíľu oddýchla.
Nakoniec to však osud a jej húževnatá povaha zariadili inak a z plánovanej letnej brigády sa stalo zamestnanie, ktoré jej zmenilo život. Píšu Kávičkári.sk.
Miriama, vieme o vás, že ste v Hoteli Lomnica takmer od jeho vzniku. Čím vás hotel oslovil?
Po ukončení štúdia medzinárodného turistického biznis manažmentu v Spojenom Kráľovstve som sa vrátila na Slovensko do rodného Popradu s tým, že po letných prázdninách opäť vycestujem do zahraničia. Konkrétne bolo v pláne Švajčiarsko.
Počas tých dvoch letných mesiacov som si však nevedela predstaviť sedieť doma, a tak som sa rozhodla nájsť si prácu. Keďže som popri štúdiu v zahraničí robila čašníčku, išla som touto cestou.
Pri hľadaní ma zaujali len dve ponuky a jednou z nich bola ponuka Hotela Lomnica*****. Veľmi sa mi páčil spôsob, akým tu pristupovali k službám, a keďže sa mi to približovalo k tomu, na čo som bola zvyknutá zo zahraničia, prácu čašníčky som vzala.
Spomenuli ste školu v zahraničí. Neťahalo vás to predsa len nakoniec vycestovať?
Vždy som chcela pokračovať vo vysokoškolskom štúdiu mimo Slovenska. Pôvodne ma lákalo Dánsko, ale v maturitnom ročníku som sa zúčastnila prezentácie o University College Birmingham, ktorú robila Slovenka študujúca na tejto škole. Podmienky ma zaujali natoľko, že som išla na univerzitu na DOD a to ma presvedčilo. Brala som to ako skvelú príležitosť osamostatniť sa a nabrať nové skúsenosti. Navyše som spoznala množstvo skvelých ľudí a zdokonalila som sa v angličtine. V tomto to absolútne naplnilo moje očakávania.
V Hoteli Lomnica sa však moja vízia cestovať po svete zmenila na túžbu kariérne rásť a posúvať služby na Slovensku na svetovú úroveň. Našla som si novú misiu.
Ale o tom, že jedného dňa budete hotel, v ktorom ste začínali ako čašníka viesť, sa vám zrejme ani len nesnívalo. Alebo?
Určite nie. Po rozplynutí detských túžob stať sa veterinárkou som sa rozhodla, že budem pracovať v cestovnom ruchu a cestovať po svete, spoznávať ľudí, ochutnávať rôzne jedlá a hlavne zdokonaľovať sa v cudzích jazykoch. Nakoniec som sa musela vrátiť domov, aby som zistila, že všetko spomínané si ma nájde aj tu.
Myslíte si, že je to výhoda prejsť si jednotlivými činnosťami a vyskúšať si rôzne pozície v rámci hotelierstva?
Verím, že človek je prispôsobivá bytosť, obzvlášť my, Slováci. Ja osobne si však neviem predstaviť prejsť z jedného konceptu do úplne iného. Určite by mi trvalo minimálne pol roka, aby som navnímala ideu a ľudí v danej spoločnosti. Práve preto si myslím, že prejsť si jednotlivými pozíciami od základu je veľkou výhodou. Keďže F&B oddelenie je najväčším v hoteli, mala som možnosť zažiť si toho naozaj veľa.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Som veľmi zvedavý človek, a tak som od začiatku potrebovala vedieť, ako fungujú aj iné strediská. Vďaka tomu teraz viem poradiť či pomôcť vo všetkom, čo je potrebné. Samozrejme, každé oddelenie má svojho manažéra, ktorý je v danom okruhu odborník, a ja som rada, že sa na svojich kolegov môžem spoľahnúť.
Ste rodená Tatranka, alebo ste sa tu ocitli len pracovne? V čom vám učarovali Tatry, že ste tu zostali pracovať? Nelákalo vás to predsa len do Spojeného kráľovstva?
Celý život som žila v Poprade, paradoxne som však Tatry navštevovala len zriedka. Až keď je človek dospelý, uvedomí si, aké má šťastie, keď môže žiť pod našimi krásnymi veľhorami. Mám rada teplé letné mesiace, kedy sa vždy rada vyberiem na nejakú zaujímavú prechádzku po tatranských turistických chodníkoch a takmer každý večer idem na prechádzku po Tatranskej Lomnici.
Hotel Lomnica nie je len o 5-hviezdičkovom ubytovaní a nadštandardných službách, ale aj o výnimočnej gastronómii. Ako by ste tú vašu hotelovú charakterizovali?
Gastronómia v našom hoteli čerpá inšpiráciu z habsburskej kuchyne. Keďže Lomnicu v minulosti hojne navštevovala práve rakúsko-uhorská šľachta, zdalo sa nám prirodzené pokračovať v tomto odkaze. Hostia nájdu na našom jedálnom lístku napríklad Tafelspitz či sladký trhanec Kaiserschmarn, obľúbené jedlá cisára Františka Jozefa I.
Návštevníci Tatier aj naši ubytovaní hostia môžu našu kuchyňu ochutnať v dvoch reštauráciách – v à la carte reštaurácii Sissi a v reštaurácii Franz Josef, našom fine diningovom koncepte, ktorý predstavuje tú najvyššiu formu gastronómie.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ako prví ste zaviedli večeru ako jednotlivé chody a nie bufet. Prečo ste sa tak rozhodli?
Každou našou službou sa snažíme byť s hosťom v kontakte. Ideálne je, ak vie, že sme tu pre neho a v žiadnom prípade nás svojimi požiadavkami neotravuje. To platí aj v reštaurácii. Veríme, že aj vďaka obsluhe u nás hosť dostane jedinečný zážitok, ktorým ho na chvíľu vytrhneme z reálneho života.
Tiež po 17. hodine máte v reštaurácii Sissi odporúčaný dress code. Ako to hostia prijali?
Naše priestory nabádajú k elegancii a noblese. Naši hostia to vidia a prirodzene tak rešpektujú požadovaný dress code, nie je potrebné nikoho upozorňovať. V prípade, že daný dress code hostia nemajú k dispozícii, vieme im odporučiť gastronómiu v prevádzke Kuszmannovho bazára a na niektorých izbách taktiež poskytujeme možnosť room service.
Vo svete je bežné v kvalitných reštauráciách účtovanie servise charge, aký máte na to názor tu na Slovensku?
Všetko je o zvyku. Na Slovensku hostia odmeňujú služby dobrovoľným prepitným a service charge je v podstate to isté. Táto odmena je však daná rovno v účte a hosť si tak nemusí prepočítavať, koľko má vlastne nechať.
V mnohých veciach sme svetoví aj na Slovensku a aj preto sme v Hoteli Lomnica rozhodli pristúpiť k zavedeniu service charge. Tento poplatok bude určený zamestnancom, ktorí sa pričinili o to, že u nás hostia strávili príjemný čas a všetky financie zo servisných poplatkov budú pravidelne vyplácané celému tímu.
Pýchou hotela je vaša fine diningová reštaurácia Franz Josef, aké jedlá sa budú podávať, je však zahalené rúškom tajomstva. Čo majú hostia očakávať napríklad od 8-chodovej degustačnej večere?
Už sa až tak nebránime menu ukázať, ak si to hosť vyžaduje. Chápeme, že niektorých záujemcov môže nevedomosť odradiť od kúpy daného zážitku. Čo vieme hosťom zaručiť, je, že degustačná večera obsahuje všetko, čo je potrebné pre vytvorenie maximálneho chuťového zážitku. Obsahuje jedlá s rôznymi komponentami od zeleniny cez ryby, rôzne upravované a spracovávané pyré a espumy až po kvalitne spracované mäso.
Ak môžete prezradiť, v akom duchu sa nesie zimné degustačné menu?
V prvom rade s ohľadom na aktuálne trendy a dostupnosť surovín. Určite v ňom nenájdete čerstvé lesné ovocie či ľahkú prepeličku. V zimnom období je čas na zastavenie sa aj pôžitky a tomu je menu prispôsobené. Toto obdobie je príznačné ťažšími mäsitejšími jedlami, francúzskymi maslovými omáčkami a zemitými farbami.
Aký je postup pred uvedením nového menu? Musí prejsť aj vašimi chuťovými pohárikmi?
Nové menu sa spravidla začína pripravovať už od uvedenia nového menu. (úsmev) To znamená, že už v momente, keď uvedieme jarné, kolegovia začínajú uvažovať nad tým letným. Aké suroviny použijú, ako ich spracujú… Doladené menu musí v prvom rade prejsť cez nášho najdôležitejšieho kritika, ktorým je Tomáš Ševčík, Group Executive Chef of ZAR. Je dôležité, aby si menu vyskúšal aj obsluhujúci personál, ktorý tým získa všetky potrebné informácie pre hostí.
Dôležitá je, samozrejme, aj naša someliérka Soňa, ktorá spolu s pomocou všetkých ostatných kolegov, stojí za párovaním vín k jedlám. Ja si rovnako nenechám ujsť ani jednu ochutnávku menu. Keďže už dlhšiu dobu nejedávam mäso, mám akosi zintenzívnené chute a musím povedať, že aj napriek menším kritikám, ktoré sa občas vyskytnú, je menu vždy skvele vyvážené a je to doslova nebíčko v papuľke.
Aké je momentálne vaše najobľúbenejšie jedlo?
Myslím, že od našich kuchárov to vždy bude rybací chod. Ryby sú vždy dokonale spracované a skombinované s ostatnými surovinami, tak ako to vedia len u nás, a pre mňa je to neskutočný zážitok.
V decembri minulého roka sa v hoteli po druhýkrát konala michelinská večera. Ako ste vnímali všetky tie prípravy okolo nej, nezaskočil vás taliansky tím nejakými špeciálnymi požiadavkami? Predsa len sme odlišné kultúry…
Myslím, že sme akciu veľmi dobre zvládli, aj preto, že sme sa na taliansku živelnosť dobre pripravili. Všetci členovia tímu talianskej reštaurácie však boli veľmi príjemní, nevyžadovali žiadne špeciálne požiadavky, ktoré by nás prekvapili. Verím, že aj oni si celú večeru užili tak ako my. Koniec koncov, v Hoteli Lomnica sme túto akciu spojili s oslavou prvého roka od získania piatej hviezdičky a myslím, že to bola adekvátna a vydarená pocta tomuto nášmu úspechu.
Zdroj: Kávičkári.sk