Z čínskeho bombardéra, „boha vojny na nebi“, Američania majú obavy. Havaj aj Austrália môžu byť v ohrození

  • Čínsky časopis zverejnil fotografie, o ktorých sa verí, že zobrazujú bombardér Xian H-20
  • Vývoj bombardéru je prísne utajovaný, o jeho existencii sa novinári dozvedeli len z anonymných armádnych zdrojov
  • Bombardér má dávať prednosť stealth technológiám a prieniku na nepriateľské územie pred rýchlosťou
  • Existujú obavy, že bombardér by dokázal zasiahnuť Austráliu alebo americké ostrovy v Tichom oceáne
H-20a
Youtube/R&U Videos/Chinese People's Liberation Army
  • Čínsky časopis zverejnil fotografie, o ktorých sa verí, že zobrazujú bombardér Xian H-20
  • Vývoj bombardéru je prísne utajovaný, o jeho existencii sa novinári dozvedeli len z anonymných armádnych zdrojov
  • Bombardér má dávať prednosť stealth technológiám a prieniku na nepriateľské územie pred rýchlosťou
  • Existujú obavy, že bombardér by dokázal zasiahnuť Austráliu alebo americké ostrovy v Tichom oceáne

Najnovšie vydanie časopisu Modern Weaponry obsahuje fotografie vygenerované počítačom, ktoré majú údajne obsahovať aj tajný čínsky projekt – bombardér Xian H-20. Časopis, ktorý vydáva čínsky štátny obranný gigant Norinco, obsahuje štyri jeho obrázky.

Ako z Bondovky: Americkí špióni trpia záhadným poškodením mozgu. Podozriví sú agenti GRU a mikrovlnka

„Boh vojny na nebi“ má konkurovať americkému bombardéru 

Ide o prvé stvárnenie bombardéra H-20, ktoré zverejnil polooficiálny zdroj. Vývoj bombardéru je prísne utajovaný, o jeho existencii sa novinári dozvedeli len z anonymných armádnych zdrojov. Bombardér nesie prezývku „boh vojny na nebi“.

Čínsky bombardér má konkurovať americkému viacúčelovému bombardéru B-2 Spirit, ktorý americká armáda používa už od roku 1997. B-2 Spirit využíva technológiu stealth, vďaka ktorej sa dokáže vyhnúť radarom a môže nepozorovane preniknúť na nepriateľské územie.

zdroj: TASR/AP, Lee Jung-hun. Na snímke americký bombardér B-2 Spirit

 South China Morning Post uvádza, že čínske lietadlo má mať zbraňový priestor – bombovicu, dve nastaviteľné chvostové krídla, palubný radar vpredu a dva tajné otvory na nasávanie vzduchu na oboch stranách, ktoré sú pokryté tmavosivým materiálom, ktorý absorbuje účinky radaru.

Havaj aj Austrália v ohrození 

Bombardér má dávať prednosť stealth technológiám a prieniku na nepriateľské územie pred rýchlosťou a manévrovateľnosťou.

„To teda znamená, že strategickou výhodou tohto lietadla je to, že by bolo schopné útočiť ako niečo, čo nazývajú strategickým bombardérom, takže bude schopné zasiahnuť ciele na veľkú vzdialenosť,“ uviedol vojenský expert Jon Grevatt pre South Morning China Post.

„To znamená, že by to ohrozilo aktíva a záujmy USA v ázijsko-pacifickom regióne. Ak lietadlo začne fungovať, má potenciál zmeniť hru,“ dodal.

Súčasťou ostrovnej stratégie v zahraničnej politike USA je druhý ostrovný okruh, ktorý zahŕňa americké základne v Japonsku, Guame, Filipínach a ďalších krajinách. Tretí ostrovný reťazec siaha až po Havaj a pobrežnú Austráliu.

Lietadlo by tak mohlo zasiahnuť Havaj alebo Austráliu. Na bezpečnostnú hrozbu už vo februári upozorňoval aj portál The Strategist.

Podzvuková rýchlosť a 4 hypersonické strely 

Podľa National Interest zostávajú technické parametre bombardéra H-20 utajené, hoci unikli špekulácie, ktoré tvrdia, že užitočné zaťaženie môže dosahovať dvadsať až štyridsaťpäť ton a operačný dosah od 8 500 do 12 500 kilometrov. Bombardér by mal lietať podzvukovou rýchlosťou a uniesť až štyri hypersonické riadené strely novej generácie, celý jeho arzenál však zostáva utajený.

Najskôr sa predpokladalo, že bombardér H-20 môže byť poháňaný ruským motorom NK-321, ale najnovšie správy skôr predpokladajú inovovaný variant čínskeho motora WS-10, ktorý by sa vyrábal v Číne. Rusko a Čína sú strategickými partnermi, ktorí spolupracujú aj v oblasti armády. Napríklad čínsky bombardér Xian H-6 je licenčným variantom sovietskeho ťažkého bombardéra Tu-16.

Rusi vyvíjajú armádu robotov, laserov a torpéd riadenú umelou inteligenciou ako zo sci-fi. Pomáhať im má Čína

Očakáva sa, že lietadlo bude uvedené do prevádzky koncom 20-tych rokov tohto storočia.

Verí sa, že bombardér je zachytený aj na náborovom videu do čínskeho letectva, kde pilot odokrýva plachtou zahalené lietadlo. Modern Weaponry ale pre Global Times uviedol, že zverejnené fotografie nezachytávajú H-20. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje:  South China Morning Post, the Strategist, National Interest, Global Times

Najnovšie videá

Trendové videá