Z Facebooku zmizla slovenská vlajka, dezinformátori ostali, píše Alexandra Murajdová

  • Z desktopovej verzie Facebooku sa vyparila slovenská vlajka
  • Česi do Brna lákajú na „vajíčka na tisíc spôsobov“
  • Čína je v postoji voči Rusku opatrná, zatiaľ čo Kremeľ hovorí o vernom spojencovi
slovensko, Facebook
Pixabay/Gerd Altmann, Myshoun
  • Z desktopovej verzie Facebooku sa vyparila slovenská vlajka
  • Česi do Brna lákajú na „vajíčka na tisíc spôsobov“
  • Čína je v postoji voči Rusku opatrná, zatiaľ čo Kremeľ hovorí o vernom spojencovi

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Z chatu na Facebooku zmizla vlajka Slovenska. Startitup zistil, prečo sa emotikon „vyparil“
  • Dali výpoveď, zobrali 80-tisíc eur. Ľuďom varia žiadané vajíčkové raňajky
  • Čína nie je verný spojenec Moskvy. Podľa odborníkov je už tento vzťah pre veľmoc nepríjemný

Zabúda Facebook na Slovensko?

Sociálne siete spoločnosti Meta obľubujú mnohí Slováci. Na Facebooku je štatisticky registrovaný približne každý druhý z nás. O našej malej krajine vedia dobre aj priamo v ich kalifornskom sídle.

„Hlavné útočisko pre propagandu Kremľa na Slovensku,“ tak opísal Facebook vysokopostavený činiteľ slovenskej obrany Kongresu Spojených štátov amerických. Kongresmani Metu ešte v máji vyzvali, aby proti šíreniu proruských dezinformácií na Slovensku zakročili.

Mnohé slovenské účty, ktoré šíria na Facebooku propagandu či dezinformácie, sú pri tom dobre známe. Veľa z nich funguje tak dlho, že si stihli vybudovať základňu fanúšikov, ktorá ich naratívy s radosťou preberá a šíri ďalej do sveta.

Ich témy sú rôzne, počas pandémie to bolo spochybňovanie rúšok a očkovania, dnes je to predovšetkým nekonečný a bezvýhradný obdiv k Putinovi, zľahčovanie či dokonca popieranie vojny na Ukrajine, ale nechýbajú ani chemtrails či staré dobré čipovanie a reptiliáni.

Priekopníkom v tejto oblasti je napríklad poslanec Smeru Ľuboš Blaha, ktorý si od Facebooku vyslúžil už aj ban. Okamžite po jeho odznení však opäť veselo ťukal do klávesnice a denne sa ďalej nerušene tvári, že má patent na pravdu.

Zdá sa, že na nás Zuckerberg nezabudol len pri ňom. Zatiaľ čo na Facebooku bez problémov nájdeš konšpirácie a klamstvá, po novom nenarazíš na vlajku Slovenska. Ak by si v týchto dňoch písal na sociálnej sieti správu na počítači, ktorú by si chcel „okoreniť“ práve týmto emotikonom, hľadal by si ho márne. Časť emotikonov z chatovej ponuky skrátka zmizla.

Facebook
zdroj: Reprofoto FB

Krátkodobý výpadok emotikonov sa netýka smartfónov. Podľa našich informácií sa emotikony v ponuke nenachádzajú z dôvodu „bugu“. Meta má v súčasnosti pracovať na tom, aby boli „emoji“ opäť dostupné aj na desktopovom rozhraní. O súčasných komplikáciách Facebooku na Slovensku si prečítaš viac v našom článku.

Vajíčka na tisíc spôsobov

Prirodzený vzťah, ktorý majú Slováci k Čechom a naopak, by si inde vo svete zrejme hľadal len ťažko. Blízko k sebe máme v mnohých veciach a mestá ako Brno či Praha patria medzi jedny z najvyhľadávanejších miest Slovákov.

K susedom či bratom chodievame študovať, pracovať, láka nás však aj dobré pivo a gastronomické zážitky. Predsa len, Brno máme za rohom.

Druhé najväčšie mesto Česka v sebe skrýva aj vyhľadávané bistro Eggo truck, ktoré by si jednoznačne nemal prehliadnuť. Traja kamaráti, ktorí bistro vlastnia, si pre teba pripravili vyladené burrito, hamburgery a vajíčka na „tisíc spôsobov“.

Eggo Truck
zdroj: Eggo Truck

V tom, že ich nápad stojí skutočne za to, museli jasno od úplného začiatku. Všetko zavesili na klinec a s kúskom odhodlania sa pustili do varenia.

Spolumajiteľmi sú tridsiatnici Víťa Kunc, Ron Winkler a Honza Kráľ. Do gastra prišli z odvetví, ako je elektro, účtovníctvo či manažment. V pôvodnej práci, ako pre Startitup opísal Ron, vyhoreli. Pustili sa preto do svojej vlastnej vízie.

Vlastný biznis však so sebou tiež prináša obety. Dnes tvrdia, že majú pocit, že pracujú aj 27 hodín denne. „Tým, ktorí by chceli podnikať v gastre radím: dajte mi 5-tisíc a vyhovorím vám to. Dobre si treba rozmyslieť, čo vlastne chcete robiť a na čom pracovať. Vždy všetko trvá, musíte vydržať. Je potrebné na sebe stále pracovať.“

Okrem toho, že nechali ich bežný život tak, si ich myšlienka vyžiadala aj nemalú investíciu. Pri rozbehu do nej vrazili približne 80-tisíc eur. „Pomohol nám úver, rodina a priatelia. Doteraz máme strach zo zadlženia.“

Eggo Truck
zdroj: Eggo Truck

Ich kuchyňa sa zameriava predovšetkým na raňajky, brunche a občas malé obedy. Aktuálne spustili aj popoludňajšiu prevádzku. „Väčšinou ideme z dôvodu našej logistiky až do vypredania,“ objasňujú. Dobre sa tu bez problémov naješ už od 6,50 eur do 8,90 eur za porciu. Čo by si z ich ponuky jednoznačne nemal vynechať, sa dočítaš v našom článku.

Partnerstvo z rozumu

Od dezinformácií a bratských vzťahov sa dostávame priamo k Rusku. Predstavitelia Ruska a Číny sa o vzájomných vzťahoch vyjadrovali ešte počas tohtoročnej olympiády ako o „priateľstve bez hraníc“. Ak to tak však aspoň naoko niekedy bolo, tak pred vojnou.

Okamžite po začiatku Putinovej invázie na Ukrajine začal Západ vyťahovať na Rusko sankcie. V Rusku sa tvárili, že si z toho nerobia ťažkú hlavu. Na druhej strane predsa majú verného spojenca. Plyn, ktorý nechce za krvavé peniaze kupovať Západ, pošlú smerom na východ, zľahčovali.

Čína sa však v geopolitických otázkach javí voči Moskve od 24. februára o čosi chladnejšie. Z ich vyjadrení je cítiť skôr opatrnosť a rozhodne by sa nedali označiť za proruské.  

Čínsky premiér Li Kche-čchiang na virtuálnom samite medzi EÚ a Čínou naznačil, že odmieta akési delenie sveta na dva tábory a nechce si ani vyberať jednu stranu. Dokonca navrhol, aby Čína a EÚ spolupracovali v zvládaní tohto konfliktu, jeho následkov a hlavne zabránili jeho ďalšiemu rozširovaniu. Podľa jeho slov by mohli spoločne zabezpečiť globálnu stabilitu.

Čínsky ambasádor na Ukrajine Fan Sien-žunga v mene svojej krajiny vyhlásil, že budú Ukrajinu vždy rešpektovať, ako aj cestu, ktorú si Ukrajina zvolí: „Je to suverénne právo každého.“

Putin a Si Ťin-pching
zdroj: TASR/AP, Valeriy Sharifulin

Plyn tvorí kľúčovú exportnú komoditu Ruska. Až 70 % z celkových príjmov za plyn majú Rusi od EÚ. Odborník na energetiku Karel Hirman pre Startitup objasnil, že presmerovanie dodávok plynu z EÚ iným zákazníkom nie je pre vybudovanú infraštruktúru plynovodov možné.

„Tie zo západnej Sibíri a polostrova Jamal smerujú do Európy. Jedine nový plynovod Sila Sibíri dopravuje plyn z nových ložísk do Číny. Avšak pre porovnanie, do Číny sú dodávky týmto potrubím na úrovni dodávok, ktoré Gazprom dodáva len do Česka,“ vysvetľuje odborník na energetiku Karel Hirman.

Čínsko-ruským vzťahom sa podrobne venuje aj doktor politických vied a výskumný pracovník na Hongkonskej univerzite Martin Šebeňa. Ten objasnil, že čínsko-ruské vzťahy neboli založené na bratskej spolupráci ani pred inváziou.

Ich podstatou je zdieľaná snaha o mocenské balansovanie voči geopolitickému Západu, doplnená ekonomickou výmenou nerastných surovín za spotrebné produkty a technológie. Medzi Ruskom a Čínou teda nevznikla vojenská, ekonomická alebo politická aliancia, ide o partnerstvo z rozumu,“ vysvetľuje na stránke Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Martin Šebeňa. O súčasnom postoji Číny aj možných dôvodoch si prečítaš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroj: SIU

Najnovšie videá

Trendové videá