Ficova cesta za Putinom bola súkromná: „Bola transparentná, otvorená. Boli z nej aj pekné fotky,“ reaguje premiér
- Premiérova cesta do Moskvy nemá žiadnu oficiálnu dokumentáciu
- Do Ruska išiel súkromne a cesta nebola hradená z verejných prostriedkov
- Premiérova cesta do Moskvy nemá žiadnu oficiálnu dokumentáciu
- Do Ruska išiel súkromne a cesta nebola hradená z verejných prostriedkov
Súkromná cesta do Moskvy. Tak charakterizoval Úrad vlády SR predvianočnú návštevu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v Rusku, kde sa stretol s Vladimirom Putinom. Vyplýva to z odpovede na infožiadosť, ktorú redakcii Denníka N poskytol jej čitateľ.
Prostredníctvom zákona o slobodnom prístupe k informáciám sa pokúsil získať podrobnosti o premiérovej ceste do Moskvy. Žiadal dokumentáciu vrátane cestovnej správy, dopravných dokladov, zoznamu účastníkov a rokovacieho protokolu.
Úrad vlády však odpovedal, že takýmito materiálmi nedisponuje. Dôvodom má byť práve neoficiálny charakter cesty, ktorá nemala byť hradená zo štátnych financií.
Premiér netransparentnosť odmieta
Fico na rokovaní európskeho výboru vyjadril želanie, aby diskusia prebiehala v „neformálnej atmosfére“ a nebola vnímaná ako jeho vypočúvanie. „Ja som prišiel dobrovoľne,“ konštatoval.
Uviedol tiež, že o jeho ceste za Vladimirom Putinom boli partneri v Európskej únii informovaní vopred a zahraničnopolitická orientácia Slovenska zostáva nezmenená. Fico odmietol tvrdenia o netransparentnosti svojej návštevy.
„Bola transparentná, otvorená, všetci o nej vedeli, ktorí mali vedieť. Boli z nej aj pekné fotky,“ povedal a dodal, že verejnosť dostala všetky informácie, ktoré dostať mala. Rovnako ako na tlačovej konferencii v Bruseli, Fico opätovne deklaroval, že zahranično-politická orientácia Slovenska sa nemení.
Kritika Zuzany Čaputovej a zatykač na Putina
Na výbore si predseda vlády „rýpol“ aj do prezidentky Zuzany Čaputovej. Povedla, že on na rozdiel od nej „nechodí do zahraničia na výlety“. S Putinom podľa neho diskutovali o tranzite plynu cez Ukrajinu, o prímerí a možnosti mierového samitu na Slovensku.
Fico následne sám otvoril tému medzinárodného zatykača na Vladimira Putina. Obrátil sa priamo na Michala Šimečku z Progresívneho Slovenska a poznamenal, že opozícia by okamžite požadovala Putinovo zatknutie, no nežiada zatknutie izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorého poľský prezident pozval na spomienkové podujatie k výročiu oslobodenia vyhladzovacieho tábora v Osvienčime.
Zahraničnopolitická orientácia SR je EÚ a NATO
Fico podpredsedníčke eurovýboru Beáte Jurík (Progresívne Slovensko) povedal, že zahraničnopolitická orientácia Slovenska je jasne daná – je to Európska únia a NATO, v čom sa zhodujú. „Len sa nezhodujeme v tom, aký obsah politiky robíme v rámci nášho členstva v EÚ a NATO,“ povedal.
Podľa opozície bolo Ficovo netransparentné stretnutie s Putinom, ktoré sa uskutočnilo 22. decembra v Moskve, v rozpore so záujmami Slovenskej republiky a jej občanov, naštrbuje dôveru našich spojencov a tiež vážne ohrozuje dobré meno našej krajiny v zahraničí.
Zároveň vyjadrili hlboké znepokojenie nad vyjadreniami premiéra v súvislosti so zastavením tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, ktoré premiér komunikoval vo svojom liste najvyšším predstaviteľom Európskej únie a následne aj po stretnutí s Európskou komisiou v Bruseli.
Článok aktualizujeme.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Denník N, TV NR SR, SITA