Z garáže k veľkému biznisu: Slovákom stačí len dobrý nápad, na podporu môžu získať stovky tisíc eur

  • Investovanie do slovenských startupov môže konečne ožiť
  • Pomôcť nám majú investori z Czech Founders VC
  • Hľadajú inovátorov s globálnymi ambíciami
Czech Founders VC fond - podpora startupov
Ivan Kristeľ
  • Investovanie do slovenských startupov môže konečne ožiť
  • Pomôcť nám majú investori z Czech Founders VC
  • Hľadajú inovátorov s globálnymi ambíciami

Špička česko-slovenskej startupovej scény sa spojila v novo založenej investičnej firme, ktorá pomáha ambicióznym startupom s globálnymi ambíciami.

Teraz zavítali na Slovensko, aby zlepšili úroveň startupov aj v našom ekosystéme. Slovenskí podnikatelia tak získajú podporu od skúsených podnikateľov bez toho, aby museli odovzdať vysoký podiel alebo kontrolu nad firmou a mohli naďalej exponenciálne rásť.

Kto tvorí hlavný tím Czech Founders?

Václav Pavlečka – podnikateľ so skúsenosťami z reklamnej brandže, rozbehol konzultačnú agentúru v New Yorku a následne investoval do startupov ako partner Air Ventures. Každoročne organizuje aj stredoeurópsky startupový festival Disraptors.

Ivan Kristeľ – podnikateľ a zakladateľ rady IT projektov a majiteľ montessori materských škôl na Slovensku. Spoločne s Pavlečkom sa tiež podieľal na vedení a investíciách v Air Ventures.

Vítek Horký – založil a predal reklamnú agentúru Inspiro, založil technologický startup Brand Embassy, ktorý neskôr predal izraelsko-americkej spoločnosti NICE. Je považovaný za anjelského investora a aktívne podporuje rad startupových iniciatív, ako je Nápad roka alebo inkubátor Meant2Grow.

Slovenské startupy zaostávajú

Podľa údajov Crunchbase z roku 2021 priemerný startup v Európe naraisoval v pre-seed fáze 800-tisíc eur. 

Na slovenské pomery bol rok 2021 bohatý na transakcie do startupov. Začiatkom roka prišla akvizícia Exponea americkou spoločnosťou Bloomreach, ako aj oficiálne potvrdenie kúpy Slido technologickým gigantom Cisco.

Na základe získaných informácií z fondov a odhadov môžeme predpokladať, že objem financovania rizikového kapitálu dosiahol v roku 2021 približne 90 – 100 mil. eur.

Problémom Slovenska je ale malý objem finančných prostriedkov investovaných do startupov a fakt, že nových inovatívnych firiem na našom území vzniká len málo. Na 1 milión obyvateľov ich pripadá len 97, v Českej republike je to 126, zatiaľ čo v Estónsku, ktoré je absolútnym lídrom v objeme rizikového kapitálu investovaného do startupov, to predstavuje až 1 048.

„Slovákov často nájdeme na vrcholových pozíciách startupov v ČR. Sú šikovní, ambiciózni a technicky vybavení. Na Slovensku však nenájdu odbornosť, podporu a znalosti, ktoré potrebujú na rozvoj svojho projektu,“ prezradil Ivan Kristeľ, jeden z partnerov Czech Founders VC.

Fundraising spustili v zime 2021

Ich pôvodný cieľ bol 5 miliónov eur, a ten sa im podaril naplniť do troch týždňov. Rozhodli sa preto target zdvojnásobiť na 10 miliónov eur, ktorý úspešne naplnili pred pár týždňami.

„Veľký počet startupov na samotnom začiatku, ktoré síce slávia úspech v raisovaní prvého kola investície, tvoria neinvestovateľné firmy v ďalších kolách,“ pokračuje Kristeľ.

Investori Czech Founders CV
zdroj: Ivan Kristeľ

V Czech Founders VC vytvorili jedinečnú skupinu investorov, ktorá môže founderom priniesť reálnu pridanú hodnotu. „Investíciou získa startup za ‚spoločníkov’ s najširším spektrom najkvalitnejších startup podnikateľov,“ informuje Zdeněk Cendra, zakladateľ a CEO CDN77.

Investorov si dôkladne vyberali. Zvolili len tých podnikateľov, ktorí majú skúsenosti s budovaním medzinárodných firiem. V tíme majú taktiež expertov, ktorí môžu podnikateľom pomôcť v „rozjazde“ a expanzii startupov.

Podpora začínajúcich founderov

Startupy v rannej fáze potrebujú aktívnu podporu vo validácii svojej stratégie, uvedenie produktu na trh, hľadanie spoluzakladateľov, získanie prvých zamestnancov alebo získavanie zákazníkov a partnerov.

V neposlednej rade mnohí z nich fundraisujú ďalšie investičné kolá a potrebujú „otvoriť dvere“ novým kvalitným investorom.

Zakladatelia Czech Founders VC
zdroj: Ivan Kristeľ

Na základe toho sa rozhodli pre metodiku špeciálne určenú na podporu pre-seed startupov, pričom využívajú ich unikátne pozície na trhu a široké siete kontaktov.

Do tvojho startupu investujú 50 až 350-tisíc eur za podiel 3 až 15 % firmy. Poradia ti, ako prežiť prvé investičné kolo. Founderov v ich možnostiach riadiť firmu nijak neobmedzujú.

Know-how od skúsených podnikateľov

Investori, ktorí za nimi stoja, vybudovali už niekoľko jednorožcov. Ich produkty sú využívané vo viac ako 100 krajinách sveta a všetkým pripomínajú, prečo je podpora startupov veľmi dôležitá.

„Ako člen investičnej komisie mám možnosť pomáhať talentovaným a ambicióznym founderom. Napríklad nastavením founder-friendly podmienok alebo zdieľaním know-how,” vysvetľuje svoj pohlaď Jan Široký, CTO News a investor.

Dohromady zamestnávajú desiatky tisíc ľudí od Ázie po Severnú Ameriku. Na konte majú excelentný technologický background a výnimočné obchodné znalosti, s ktorými svoje firmy vybudovali z garáže až do multimiliardových hodnôt.

„Som zástanca toho, že podpora inovatívnych startupov je pre technologický progres naozaj zásadná. Do Czech Founders VC vstupujem s úplnou dôverou, že podporiť si zaslúžia aj progresívne projekt v pred-seedovej fáze,“ poznamenal Jakub Havrlant, zakladateľ Rockaway Capital.

Hľadajú inovátorov s globálnymi ambíciami

Ako sami uvádzajú, radi by v nasledujúcich 2 až 3 rokoch podporili desiatky začínajúcich česko-slovenských alebo stredoeurópskych startupov s globálnymi ambíciami.

Czech Founders VC
zdroj: Ivan Kristeľ

Hľadajú odvážnych zakladateľov/zakladateľky, ktorí sú hladní po úspechu. Ak sa medzi nich radíš aj ty, dvere máš otvorené.

Či už máš počiatočný koncept produktu, validuješ nápad u prvých užívateľov alebo je tvoj produkt pred spustením, ozvať sa môžeš na stránke Czech Founders VC

Zdroje: Crunchbase, Challenger, Czech Founders VC

Najnovšie videá

Trendové videá