Z hokejistu je dnes úspešný podnikateľ: Michal na Liptove vyrába luxusný nábytok, zariaďuje domácnosti pre celebrity
- Pôvodne plánoval kariéru v hokeji, rozhodol sa však pre vlastný biznis
- Michal Vejo začínal v lokálnych dielňach, dnes má viac ako 30 zamestnancov
- Zariaďujú domácnosti i štadióny, v roku 2022 im tržby stúpli na 1,7 milióna
- Pôvodne plánoval kariéru v hokeji, rozhodol sa však pre vlastný biznis
- Michal Vejo začínal v lokálnych dielňach, dnes má viac ako 30 zamestnancov
- Zariaďujú domácnosti i štadióny, v roku 2022 im tržby stúpli na 1,7 milióna
Michal Vejo mal dobre našliapnutú kariéru ako liptovskomikulášsky hokejista. Uprednostnil však podnikanie a dnes je to už 25 rokov, čo sa venuje stolárstvu. Začínal v miestnych dielňach na Liptove, avšak v roku 2014 rozbehol vlastnú spoločnosť zameranú na interiérový nábytok na mieru.
„Do roku 2013 som pôsobil vo viacerých firmách ako zamestnanec, neskôr ako konateľ alebo spoločník. V roku 2014 som sa však rozhodol ísť vlastnou cestou,“ spomína Michal, ktorý dnes stojí na čele úspešnej slovenskej značky VEJO nábytok.
Po rokoch cieľavedomej práce má jeho firma takmer dvojmiliónový obrat a jeho nábytok vidno v moderných domácnostiach, luxusných hoteloch, wellnessoch či baroch.
Začínal so stolným futbalom a hudobnými automatmi
Výroba nábytku má na Liptove rovnakú tradíciu ako ľadový hokej, ktorému sa Michal venoval už od útleho detstva. Spočiatku všetko naznačovalo, že na klzisku bude pôsobiť aj profesionálne. Nakoniec sa z osobných dôvodov rozhodol, že bude podnikať.
Vyučil sa stolárskemu remeslu v Liptovskom Hrádku ešte v roku 1997 a nasledujúce roky pracoval v rôznych miestnych firmách a zdokonaľoval svoje zručnosti a vedomosti.
Neskôr začal spolupracovať s kamarátom, s ktorým vyrábali interiérový nábytok. Postupne však prichádzali aj iné zákazky – napríklad na stolné futbaly či hudobné automaty. „Práve po nich bol v tom čase veľký dopyt a dobre sa na nich zarábalo,“ spomína Michal.
K nábytku na mieru sa dostal v roku 2013, keď dali so švagrom a kamarátom hlavy dokopy a vznikla značka VEJO. Ich prvou zákazkou bola obývačka pre kamaráta.
Firma sa rozbehla a rýchlym tempom do nej pribúdali noví ľudia a technológie. Napriek tomu, že Michal je jej riaditeľom, nerobí mu problém chytiť do ruky pílku či stolárske dláto a manuálne pomáhať aj svojim zamestnancom.
Dnes má jeho spoločnosť viac ako 30 zamestnancov, no stále sa dá považovať za rodinný podnik. „Možno to bude tým, že robievame 3, niekedy aj 4 teambuildingy ročne a všetci máme k sebe blízko.“ Aké kúsky vyrába VEJO na mieru →
Luxusné apartmány, reštaurácie aj hokejová šatňa
VEJO nábytok je možné vidieť po celom Slovensku, ale najmä v okolí Tatier. Sú to prevažne moderné byty v novostavbách, apartmány v hoteloch, rodinné domy a wellness centrá. Kvalitný dizajnový nábytok z Liptova však vyhľadávajú aj majitelia reštaurácií, barov či kaviarní.
„Najväčší záujem je o kuchynské linky, spálne, obývacie steny a vstavané skrine. Navrhujeme a vyrábame však aj akýkoľvek atypický nábytok, šatníky, detské a študentské izby, kúpeľňový či kancelársky nábytok, obklady stien, stropné podhľady alebo interiérové nábytkárske prvky presne na mieru,“ ozrejmuje zakladateľ značky VEJO.
Bohaté skúsenosti má spoločnosť aj s drobnými exteriérovými stavbami ako sú záhradné a reštauračné terasy, altánky či záhradné domčeky.
Ako bývalý hokejista má Michal k tomuto športu stále blízko a podporuje ho. Svedčí o tom aj výroba nábytku do novej hokejovej šatne v Liptovskom Mikuláši či materiálna podpora miestneho profesionálneho klubu, vďaka ktorej vidno reklamu s logom značky VEJO na mantineloch liptovskomikulášskeho hokejového štadiónu.
Michalova športová minulosť a jeho známosti sú dôvodom, prečo má od neho dizajnový nábytok aj množstvo známych slovenských osobností a hokejistov – okrem iných napríklad hokejový brankár Ján Laco či moderátorka Adela Vinczeová. Ako vyzerá VEJO nábytok na mieru →
Tradičné remeslo spája s modernými technológiami
Michal je fanúšikom moderných technológií a postupov, čo sa snaží odzrkadliť aj na svojich produktoch. Jeho tím dokáže v dielni spracovať všetky druhy masívneho dreva, drevotriesky a neustále pribúdajúcich nábytkárskych materiálov.
Ak sú k nábytku potrebné železné, kamenné, keramické alebo sklenené komponenty, využíva spoluprácu s lokálnymi remeselníkmi, keďže sa snaží podporovať ľudí na Liptove.
Použité materiály sú predmetom dohody s klientom, ktorý svoju predstavu zvyčajne opíše na prvom stretnutí. Plán na nábytok sa následne upraví podľa rozpočtu. „V našej firme VEJO začíname osobným stretnutím priamo u zákazníka alebo v našom showroome. Je to praktické a ušetríme čas,“ vysvetľuje Michal.
Cenová ponuka sa s bezplatnou vizualizáciou rieši na druhom stretnutí. V prípade konsenzu klient zaplatí zálohu a začne sa s výrobou.
Od návrhu až po montáž
Rodinná značka VEJO má pod palcom celú výrobu od návrhu nábytku až po samotnú montáž. Ak ide napríklad o kuchynskú linku, príprava materiálov a následná výroba na mieru môžu trvať aj 5 týždňov.
„Táto lehota sa skracuje alebo predlžuje v závislosti od veľkosti linky, použitých materiálov, zložitosti projektu, priestorovej náročnosti a aktuálnej situácie na trhu s nábytkovými komoditami,“ vysvetľuje šéf spoločnosti.
Proklientský prístup je pre liptovskú firmu samozrejmosťou a so svojimi zákazníkmi komunikuje aj počas výroby jednotlivých komponentov. „Vďaka tomu môžete flexibilne meniť alebo upravovať niektoré detaily prakticky až do konca,“ tvrdí majiteľ.
Zhmotniť myšlienku trvá aj niekoľko týždňov, no výsledkom je originálny kus nábytku, ktorý je šitý na mieru podľa požiadaviek klienta.
„Moderný dizajn, atraktívna vizualizácia, kreatívne riešenia, kvalitné materiály a nové technológie sú našou doménou,“ prízvukuje Michal. Chcem nábytok na mieru →
Osobný prístup k zamestnancom je priorita
Michal si svojich zamestnancov veľmi váži. Nachádza v nich stabilnú oporu a považuje ich za súčasť veľkej firemnej rodiny. Osobný prístup k práci a zamestnancom je preňho prvoradým.
Nájsť novú pracovnú silu dá zabrať – mladí sa podľa jeho slov do výroby nábytku nehrnú. „V dnešnej dobe sa už nábytkárčine venuje len málo šikovných učňov, preto je dôležité mať skvelú partiu, na ktorú sa dá spoľahnúť,“ vysvetľuje.
V začiatkoch podnikania v dielni Michala pomáhali aj hokejové dvojičky bratia Matúš a Jakub Sukeľovci, ktorí si mimo sezóny chodili privyrábať.
„Áno, spoločne s bratom Jakubom sme po sezóne v roku 2016 brigádovali u Michala v stolárskej dielni. On je brat našej tety, tak sme mu boli vypomôcť a privyrobiť si. Zarobené peniaze sme potom s bratom využili na dovolenku,“ povedal pre Nový Čas útočník českého Litvínova Matúš Sukeľ, ktorý reprezentoval Slovensko na zimnej olympiáde v roku 2018. Slovenská značka VEJO →