Z kancelára Scholza bude „chromá kačica“, tvrdí analytička. Nemci smerujú k predčasným voľbám
- Kľúčovým míľnikom bude pondelňajšie hlasovanie
- Drvivá väčšina zo 733 poslancov zrejme vysloví Scholzovi nedôveru
- Kľúčovým míľnikom bude pondelňajšie hlasovanie
- Drvivá väčšina zo 733 poslancov zrejme vysloví Scholzovi nedôveru
Nemecko sa nachádza v jedinečnej politickej situácii, ktorá zdôrazňuje jeho úsilie o stabilitu a predvídateľnosť. Pozvoľný, no nevyhnutný pád vlády kancelára Olafa Scholza, spustil komplikovaný proces, ktorý skôr než na dramatické okamihy vsádza na ústavnú kontrolu a opatrné kroky, píše portál Politico.
Predčasné parlamentné voľby, naplánované na 23. februára, sú reakciou na rozpad trojkoalície (SPD, Zelení, FDP) koncom novembra. V porovnaní s inými krajinami, kde vládne pády často sprevádza politický chaos, Nemecko nasleduje pomalý, konštitučne pevne stanovený postup, ktorý má zabrániť náhlym otrasom.
Ústavný rámec pre zmenu moci
Kľúčovým míľnikom bude pondelňajšie hlasovanie o dôvere v Bundestagu. Drvivá väčšina zo 733 poslancov pravdepodobne vysloví Scholzovi nedôveru, čím sa oficiálne otvorí cesta k predčasným voľbám.
„Ak prehrám hlasovanie o dôvere, požiadam prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera o rozpustenie parlamentu,“ vyhlásil Scholz.
Tento krok však neznamená bezhlavý pád do volieb. Nemecká ústava vyžaduje, aby rozhodnutie o predčasnom hlasovaní bolo riadne zdôvodnené a schválené hlavou štátu. Výsledkom je presný, formálny sled udalostí namiesto nepredvídateľného chaosu.
AfD a taktika opozície
Jedným z mála neznámych faktorov je krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD). Strana si v minulosti vybudovala povesť prekvapivých ťahov, a niektorí jej poslanci avizujú podporu Scholza, aby zabránili nástupu potenciálne tvrdšieho lídra opozície Friedricha Merza (CDU).
„Nechcem vidieť pána Merza vo vedúcej pozícii za žiadnych okolností,“ povedal pre Politico poslanec AfD Jürgen Pohl. Napriek týmto vyhláseniam sa očakáva, že väčšina AfD podporí predčasné voľby, keďže sľubujú silnejšiu pozíciu strany v novom parlamente.
Zelení chcú neutralizovať takéto riziká tým, že ich poslanci sa zdržia hlasovania, čím akékoľvek neočakávané kroky AfD stratia reálny vplyv.
Po strate dôvery a pred oficiálnym rozpustením Bundestagu zostane Scholz na čele menšinovej vlády, ktorá však bude v podstate nefunkčná. Bez parlamentnej väčšiny nebude schopná presadzovať kľúčové reformy či legislatívu.
Podľa berlínskej politickej analytičky to znamená, že kancelár sa dočasne stane takzvanou „chromou kačicou“. Tento dočasný stav politického vákua pretrvá až do volieb, čo v praxi znamená zastavenie mnohých reformných snáh.
Prieskumy a scenáre po voľbách
Aktuálne prieskumy naznačujú, že po predčasných voľbách by mohli dominovať konzervatívci z CDU/CSU, a to s výrazným náskokom pred AfD. Scholzova SPD sa v rebríčku umiestňuje až na treťom mieste, informuje agentúra Reuters.
Liberálna FDP sa pohybuje pod päťpercentnou hranicou, čo znamená neistý návrat do parlamentu. Vstup do hry prináša aj nový subjekt Sahry Wagenknecht (BSW), ktorý môže oslabovať tradičné strany.
Formovanie novej vlády po voľbách bude výzvou. V minulosti neobvyklé trojkoalície sa môžu stať bežné. CDU ústami Merza naznačuje tvrdší kurz voči Rusku a silnejšiu podporu Ukrajiny, čo korešponduje s postojmi Zelených.
Avšak bavorský partner CSU, Markus Söder, tento scenár odmieta. Výsledkom môžu byť ďalšie dlhé koaličné rokovania, v ktorých bude rozhodujúcu úlohu hrať schopnosť strán nájsť kompromis.
Nech už bude konečný rezultát akýkoľvek, Nemecko stojí pred turbulentnými týždňami, ktoré preveria jeho systémovú stabilitu. Aj keď ústavný rámec zaručuje určitú predvídateľnosť, meniac sa stranícky terén a znovuzrodené mocenské ambície jednotlivých politických aktérov môžu priniesť prekvapenia.
Dôležité je, že aj keď vládna kríza Nemeckom otriasa, krajina odoláva unáhleným rozhodnutiam a zachováva dôraz na poriadok, transparentnosť a zodpovednosť. Tieto voľby budú testom, či si Nemecko aj naďalej udrží povesť politicky spoľahlivej krajiny, alebo nastúpi do éry ešte nestabilnejšej neistoty.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: Politico