Z Londýna do Bruselu: Nová europoslankyňa naznačila, že Danny Kollar by mohol byť jej novým asistentom
- Každý zvolený europoslanec si môže so sebou do Bruselu zobrať asistenta
- Judita Laššáková zo Smeru naznačila, že by ju mohol sprevádzať Daniel Bombic
- Každý zvolený europoslanec si môže so sebou do Bruselu zobrať asistenta
- Judita Laššáková zo Smeru naznačila, že by ju mohol sprevádzať Daniel Bombic
Cez víkend si Slováci zvolili päť strán, ktoré nás budú v Bruseli zastupovať najbližších päť rokov. Do Európskeho parlamentu sa za Slovensko prebojovali PS, Smer, Republika, Hlas a KDH. Podľa príslušného počtu percent si teraz podelia aj mandáty. Ako sme ťa informovali už v nedeľu, najviac kresiel bude mať PS, konkrétne šesť. Potom nasleduje Smer s piatimi mandátmi, Republika s dvomi a Hlas a KDH s jedným.
Antisemita asistentom?
Do Európskeho parlamentu sme zvolili 15 poslancov. Menovite sú to za progresívcov Ľudovít Ódor, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Martin Hojsík, Ľubica Karvašová, Michal Wiezik a Lucia Yar. Zo Smeru najväčšiu dôveru získal Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák, Monika Beňová, Judita Laššáková a Katarína Roth Neveďalová. Za Republiku pôjde do Bruselu dvojica Milan Uhrík a Milan Mazurek. Jedno kreslo za KDH získala Miriam Lexmann a posledné pripadlo Branislavovi Ondrušovi z Hlasu.
Každý z novozvolených europoslancov si môže teraz vybrať aj svojich asistentov. A práve táto téma na dnešnej tlačovej konferencii Smeru vzbudila pozornosť. V pondelok zorganizoval vládny Smer tlačovú konferenciu, kde sa vyjadrovali Blaha, Kaliňák, Laššáková, Beňová a Roth Neveďalová k výsledku víkendových volieb. Novinári kládli otázky a jedna zarezonovala viac, ako iné.
V odpovedi na novinársku otázku Judita Laššáková naznačila, že nevylučuje, že by sa jej asistentom mohla stať známa tvár dezinformačnej scény. Reč je o Danielovi Bombicovi alias Dannym Kollárovi. „Dali ste mi dobrý nápad, určite o tom pouvažujem,“ odpovedala stručne.
Samotný Daniel Bombic sa nevyjadril priamo či by o takom niečom uvažoval alebo s Laššákovou hovoril. Na sociálnej sieti X napísal, že ide o „bludy“. Svojim fanúšikom ale na svojom profile dal hlasovať o tom, či by to mal zobrať alebo nie.
Ale ved – preco sa nahrubo neporadit s vami- ‼️pytam sa iba na napad, ZIADNA ISTÁ VEC‼️ Pytam sa iba na NAPAD – co si vy myslite o otazke novinara voci Judite Lassakovej o tom, ci ma planuje zamestnat ako jedneho zo svojich asistentov?
— Danny Kollar (@DannyKollar) June 10, 2024
Spoločný výsmech
Na spojitosť novej europoslankyne a mediálne známeho antisemitu sme ťa upozorňovali už v minulosti. V tomto článku sme ti popisovali jeden z rozhovorov, ktoré Laššáková spolumoderovala s Dannym Kollárom. Ich hosťom bol súčasný poslanec SNS Rudolf Huliak. Viedli spoločne konverzáciu, ktorá vyvolala vlnu kritiky.
Huliak v nej začal imitovať poslankyňu KDH, ktorá sa pri schvaľovaní novely trestných kódexov rozplakala. Vystúpila vtedy k diskutovanej zmene premlčacích lehôt v prípade zn*silnenia. Okolo tohto bodu trestného zákona bola od začiatku spŕška negatívnych reakcií či už od opozície alebo verejnosti. To ale Huliaka nezastavilo a u Bombica Holečkovú doslova vysmial.
„Keď sa pani ‚kádeháčka‘ rozplače, že čo sme my spôsobili, že tie zn*silnené ženy…“ imitoval počas livestreamu členku KDH. Kollár sa na jeho vystúpení zabával a Laššáková, ktorá celú bizarnosť moderovala, ho ešte pochválila, ako mu to dobre ide. Pripomíname, že to bolo už v čase, kedy obidvaja vedeli, že sa budú pokúšať dostať do Európskeho parlamentu. Zatiaľ čo Huliak neuspel, Laššáková do Bruselu pocestuje.
Nezostalo to však len pri Holečkovej, slovne zaútočil aj na zn*silnené ženy všeobecne. „Na druhej strane si pomyslím, ako ona ide po desiatich rokoch alebo dvadsiatich dokazovať, že ju dakto zn*silnil a nespravia z nej k***u, tak toto mi zostáva rozum stáť,“ pokračoval Huliak. Laššáková sa spolu s Bombicom na jeho slovách veľmi zabávali.
Úloha asistentov v EP
V roku 2024 má každý poslanec k dispozícii maximálne 28 696 EUR na mesiac, uvádza na svojom webe Európsky parlament. Túto sumu vyplácajú svojim asistentom, ktorí musia spĺňať určité podmienky a majú platnú zmluvu, ako aj orgánom zodpovedným za výber dane z príjmu. Dodávajú, že celková suma výdavkov na miestnych asistentov a stážistov nesmie prekročiť 75 % sumy vyhradenej na asistentskú výpomoc. Náklady samotných poskytovateľov služieb pritom nesmú prevýšiť 25 % uvedených prostriedkov.
Existuje niekoľko kategórií asistentov poslancov. „Akreditovaní poslanci pracujúci v Bruseli (alebo Luxemburgu, resp. Štrasburgu) podliehajú priamo administratíve Parlamentu. Poslanci môžu zamestnať troch, za určitých podmienok dokonca štyroch akreditovaných asistentov,“ vysvetľujú na stránke.
Ďalšou kategóriou sú miestni asistenti. Tí pomáhajú poslancom v členskom štáte, v ktorom boli poslanci zvolení. Ich zmluvy spravuje schválená osoba poverená výkonom platieb, ktorá zaručuje dodržiavanie ustanovení týkajúcich sa sociálneho zabezpečenia a daňového systému. V prípade zmlúv miestnych asistentov ide o pracovné zmluvy alebo o zmluvy o poskytovaní služieb.
Do pozornosti dáva EP fakt, že poslanci nesmú ako asistentov zamestnávať blízkych príbuzných. Poslanci asistentov nesmú vykonávať externé činnosti, ktoré by mohli viesť ku konfliktu záujmov. Na Daniela Bombica je vydaných niekoľko medzinárodných zatykačov a nedávno dokonca zrušili jeho Youtube kanál. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Či by jeho aktivity mohli byť problémom pre zamestnanie ako asistenta, jasné nie je. To isté platí v prípade obvinení.
Zdroje: Európsky parlament, Archív Startitup, Archív Startitup, YouTube/Startitup, Európsky parlament, X/Danny Kollar DKX