Z lovca sa stane lovená zver, tvrdia experti. Rusi sa už pred americkými strelami neskryjú, pomstiť sa môžu Európe
- Biely dom po tlaku spojencov povolil čiastočné použitie amerických zbraní na ciele v Rusku
- Experti prezradili, na čo ich Ukrajinci môžu použiť a aké to môže mať dôsledky
- Biely dom po tlaku spojencov povolil čiastočné použitie amerických zbraní na ciele v Rusku
- Experti prezradili, na čo ich Ukrajinci môžu použiť a aké to môže mať dôsledky
Ukrajinci už dlhšiu dobu vyjadrovali frustráciu z faktu, že americká administratíva im neumožňovala použitie darovaných zbraní na vojenské ciele v rámci Ruska.
Prezident Zelenskyj v piatkovom rozhovore pre denník The Guardian uviedol, že politika Bieleho domu stojí Ukrajincov množstvo životov. Rusi využívali fakt, že pre Ukrajincov boli za hranicami viac menej nedosiahnuteľní.
„Myslím, že niekedy sa na tejto situácii len smejú,“ povedal novinárom z denníka. „Je to pre nich ako chodiť na lov. Lov na ľudí. Chápu, že ich môžeme vidieť, ale nemôžeme sa k nim dostať.“
Teraz sa ale situácia môže obrátiť a z lovcov sa môže stať lovená zver. Biely dom, zrejme po tlaku spojencov, avizoval, že padlo ďalšie tabu. Teda aspoň čiastočne.
Americkí predstavitelia viacerým médiám potvrdili, že Ukrajincom povolili útoky na Rusko pomocou amerických zbraní. Toto rozhodnutie má však viacero obmedzení. Biely dom mal Ukrajincom rozviazať ruky v okolí osi Charkova.
ATACMS použiť nemôžu, HIMARS-y zrejme áno
Okrem geografickej limitácie mala zrejme ukrajinská armáda dostať limitáciu aj na to, akú muníciu môže použiť. Naďalej nemôže používať strely ATACM, ktoré majú dlhší dolet.
Voľné ruky má pri používaní striel GLMRS, ktoré používajú raketomety HIMARS. Reštrikcie sa zrejme netýkajú ani leteckých bômb JDAM, pozemnej bomby s malým priemerom (GLSDB) a kĺzavej bomby GBU-39. Dolet týchto striel je okolo 100 až 150 kilometrov, čo je oproti sovietskym alebo ukrajinským zbraniam niekoľkonásobne viac.
Vojenský expert Rob Lee tvrdí, že Ukrajina bude môcť s okamžitou platnosťou používať americké HIMARS na ciele za ruskou hranicou.
„Ukrajina používala Bohdanu a ďalšie delostrelectvo nedodané USA na útok na Rusko, ale často museli tieto húfnice tlačiť bližšie k frontovej línii, aby zasiahli hlbšie ciele, čím ich vystavili väčšiemu riziku. Teraz môže HIMARS zasiahnuť ciele vo väčších hĺbkach,“ uviedol Lee na sociálnej sieti X.
Kyjevskí obrancovia tak budú môcť eliminovať riziko spojené s pôsobením v blízkosti frontovej línie.
Ukrajina zrejme bude môcť zasahovať aj voči ruským lietadlám, ktoré operujú v Rusku a na ukrajinské územie zhadzujú letecké bomby KAB bez toho, aby opustili vzdušný priestor Ruska.
Cieľom môže byť vojenská infraštruktúra potrebná na vedenie vojny
Lietadlá nie sú jediný cieľ, voči ktorému by Ukrajinci mohli americkú aj európsku muníciu použiť. Podľa austrálskeho generála vo výslužbe Nicka Ryana sú ohrozené dôležité časti ruskej vojnovej mašinérie.
„Ukrajine to umožní zamerať sa na ruské jednotky, najmä na ciele vysokej hodnoty, ako sú prvky velenia a riadenia, delostrelectvo, logistika a jednotky protivzdušnej obrany, ktoré sa nachádzajú na ruskom území pri Charkove a sústreďujú alebo nacvičujú budúce operácie proti Ukrajine,“ vysvetlil generál.
Kyjev tak dokáže Rusom zlikvidovať napríklad sklady rôznych materiálov od munície až po palivo. Ohrozené budú aj výcvikové tábory či kasárne, kde sa koncentruje veľké množstvo ruských vojakov. Cieľmi môžu byť aj vojenské opravárne či vojenské letiská.
Ukrajinci tak prakticky môžu zasiahnuť každý segment, ktorý je pre Rusov nevyhnutný pre pokračovanie vo vojne. Tým dokážu výrazne limitovať schopnosť ruskej armády viesť úspešnú ofenzívu. Rusov vedia zlikvidovať ešte predtým, než sa dostanú na Ukrajinu.
Strieborná guľka to nebude, a to kvôli geografickému obmedzeniu
Ryan ale upozorňuje, že účinok tohto rozhodnutia je limitovaný kvôli geografickému obmedzeniu, ktoré dal Biely dom Kyjevu.
„Preto táto zmena v politike nebude mať vplyv na všetky ruské ofenzívy a nemusí byť striebornou guľkou, v ktorú niektorí dúfajú,“ uvádza generál a pripomína, že Rusi vedú ofenzívu vo viacerých smeroch napríklad na juhu. Ruskú ofenzívu na juhu pritom rozhodnutie Washingtonu nemusí ovplyvniť.
Ak by Ukrajina dostala povolenie používať tieto zbrane po celej dĺžke frontu, situáciu na bojisku by to významne ovplyvnilo. Rusi by tak boli nútení presunúť svoje schopnosti do miest, ktoré by pre vedenie vojny už neboli účinné.
Nie je ale vylúčené, že Biely dom dá v budúcnosti súhlas na používanie amerických zbraní aj mimo oblasti Charkova. V minulosti sme boli svedkami posúvania červených čiar. Biely dom v minulosti odmietal poslať Kyjevu tanky, delostrelectvo, stíhačky či rakety dlhého doletu. Dnes už tieto obmedzenia neplatia a v budúcnosti môžu padnúť aj ďalšie.
Súčasné rozhodnutie Bieleho domu zrejme prišlo po tlaku spojencov v Európe. Viaceré európske krajiny ako Francúzsko či Británia dali Ukrajine súhlas na použitie ich zbraní na území Ruska. Postupne sa pridávali ďalšie krajiny ako Poľsko, Pobaltie, Česko či dokonca Kanada.
Za možnosť poskytnúť Ukrajincom tieto kapacity mal orodovať aj americký minister zahraničia Antony Blinken, ktorý mal o správnosti rozhodnutia presviedčať prezidenta Joea Bidena.
Čakať môžeme viac sabotáží v Európe
Ryan ale varuje, že Rusi budú chcieť zničiť ukrajinské kapacity, ktorými by mohli útočiť na Rusko. A môže k tomu dochádzať nielen na Ukrajine, ale aj v Európe.
„Môže to tiež znamenať, že Rusko zintenzívni svoju súčasnú sabotážnu kampaň proti Európe a zahrnie výrobcov zbraní s dlhým doletom,“ uvádza generál.
Ako sme v minulosti informovali, Rusko čoraz viac pácha sabotáže na európske strojárenské firmy, pričom spravodajské služby varovali, že tieto ataky môžu ešte zosilnieť.
Zdroje: The Guardian , X/Rob Lee, Mickryan, archív Startitup