Ľudia ju dodnes prirovnávajú k slovenskému Černobyľu, dnes obec na mape nenájdeš

  • Počul si už o obci Horné Opatovce?
  • Jej história je viac než zaujímavá
  • Prečo ju ľudia dodnes prirovnávajú k slovenskému Černobyľu?
Na snímke obce Horné Opatovce.
Obec Horné Opatovce Reprofoto: YouTube/jaffarski
  • Počul si už o obci Horné Opatovce?
  • Jej história je viac než zaujímavá
  • Prečo ju ľudia dodnes prirovnávajú k slovenskému Černobyľu?

Kedysi malebnú dedinku na strednom Slovensku dnes na mape nenájdeš. Reč je o Horných Opatovciach, ktoré sa pod vplyvom spriemyselňovania na Slovensku stretli s ekologickou katastrofou. Tá zapríčinila spleť tragických udalostí, ktoré navždy poznačili tamojší život obyvateľov a aj existenciu celej dediny.

Píše sa rok 1950 a na území Československa prebieha divoká industrializácia. Obyvatelia obce Horné Opatovce pri Žiari nad Hronom, ktorých bolo približne 1 300, si žijú pokojným dedinským životom. V tom čase ešte netušili, ako sa ich život už o niekoľko rokov obráti hore nohami. 

Denník SME informuje o tom, že prvý písomný záznam o obci pochádza ešte z roku 1253. Mala vynikajúcu polohu medzi banskými mestami Kremnica a Banská Štiavnica a jej obyvateľom sa teda darilo. 

Obec mala na tú dobu mimoriadnu občiansku vybavenosť, disponovala nielen kostolom, ale aj školou, kultúrnym domom a dokonca i kinom. Temnou zaujímavosťou je, že práve odtiaľto pochádzal aj otec Vladimíra Mečiara či starý otec Petra Pellegriniho. 

Obec bola ale v širokom okolí známa ako kultúrna a tvorivá komunita. Pochádza odtiaľ tiež viacero kňazov a rehoľných sestier. Miestni duchovní sú známi aj v širšom kontexte slovenských dejín a nemej známymi boli aj úspešní divadelníci, hasičskí zbor či futbalisti. Obec bola výnimočná aj tým, že z okolitých obcí mala ako prvá vodovod, mlyn i pivovar.

Výstavba žiarskej hlinikárne

Ako uvádza portál Pravda, o výstavbe obrovskej hlinikárne, ktorá mala byť „pýchou“ Československa, sa začalo pošuškávať už v roku 1950. Rokovania však trvali dosť dlho, keďže vtedajšie autority sa nevedeli dohodnúť na tom, kde hlinikáreň umiestnia. Možnosti totiž boli dve.

Prvou bol Modrý Kameň, tou druhou Sv. Kríž nad Hronom (dnes už Žiar nad Hronom). Rokovania sa skončili až v októbri roku 1951, keď sa na odporúčania sovietskych expertov rozhodlo, že fabrika bude postavená na území dnešného Žiaru nad Hronom. Toto rozhodnutie ale mnohých prekvapilo, pretože už vtedy sa v kuloároch hovorilo o tom, že v tesnej blízkosti stavby sa nachádza obývaná obec. 

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: SME, Pravda, RTVS, Interez, Hiking, Pravda

Najnovšie videá

Trendové videá