Z motora Európy je chorý muž. Nemecko sa zmieta v protestoch a silnie v ňom krajná pravica
- K problémom prispieva aj nestála koalícia vedená Olafom Scholzom
- Všetko nahráva pravicovo extrémistickej Alternatíve pre Nemecko (AfD)
- K problémom prispieva aj nestála koalícia vedená Olafom Scholzom
- Všetko nahráva pravicovo extrémistickej Alternatíve pre Nemecko (AfD)
Nemecko, najmä počas prvých období vlády Angely Merkelovej, bývalo označované za ťahúňa či motor Európskej únie a jej ekonomiky. Britský Daily Mail však upozorňuje na to, že s ochromujúcim štrajkom železničiarov nahnevaným kvôli platom a pracovným podmienkam. Tie paralyzujú krajinu, v kombinácii s viac ako týždňovým celonárodným protestom farmárov, sa rýchlo stáva „chorým mužom Európy“.
Renomovaná agentúra Reuters dopĺňa, že nemeckí farmári odštartovali v pondelok týždeň celonárodných protestov proti znižovaniu dotácií. Blokovali cesty traktormi a len zvyšovali mizériu a utrpenie kancelára Olafa Scholza, ktorá sa snaží napraviť rozpočtový chaos a obmedziť silnejúce krajne pravicové sily.
„Uplatňujeme svoje základné právo informovať spoločnosť a politickú triedu, že Nemecko potrebuje konkurencieschopný poľnohospodársky sektor. Len tak zabezpečíme prísun kvalitných, domácich potravín,“ cituje prezident Nemeckej farmárskej asociácie Joachima Rukwieda France 24.
Kolóny traktorov a nákladných áut sa zhromaždili na cestách pri mínusových teplotách takmer vo všetkých 16 spolkových krajinách. Zatiaľ čo demonštranti sa dostali do konfliktov s políciou a popredných politikov varovali, že na nepokojoch sa môžu zúčastniť aj extrémisti. AP News vysvetľuje, že čoraz menej populárna trojkoalícia Olafa Scholza minulý mesiac rozzúrila farmárov. Vypracovala plány na zrušenie oslobodenia od dane z áut pre poľnohospodárske vozidlá a daňových úľav na naftu. Návrhy boli súčasťou balíka, ktorý má vyplniť dieru v rozpočte na rok 2024 za 17 miliárd eur. „Za farmu, ako je moja, by som stratil asi 10-tisíc eur. Pre naše podniky je to katastrofa,“ povedal bavorský farmár Ralf Huber.
Ochromená železničná doprava
CNN podotýka, že nemeckí cestujúci za prácou čelili v stredu bezprecedentnému chaosu, keď krajinu zasiahol trojdňový národný železničný štrajk. To prispelo k narušeniu cestovania v najväčšej európskej ekonomike, kde protestujúci farmári naďalej blokovali cesty a diaľnice. Nákladné aj osobné vlaky boli zasiahnuté štrajkom na železnici, ktorý viedol hlavného železničného operátora Deutsche Bahn (DB) k zrušeniu tisícok vlakov.
DB uviedla, že bude zrušených približne 80 % diaľkových spojov, pričom v rôznej miere sa to dotkne regionálnych liniek. V rámci štrajku železničná doprava premáva podľa výrazne skráteného tiesňového cestovného poriadku. „Štrajk odborového zväzu rušňovodičov GDL mal obrovský vplyv na vlakovú dopravu v Nemecku. Ľutujeme obmedzenia a dúfame, že veľa ľudí, ktorí si cestu nemohli preložiť, sa dostane do cieľa,“ vyhlásila hovorkyňa DB Anja Broeker vo videu na sociálnych sieťach.
Ide o tretí a najväčší štrajk vodičov, odkedy ich odborový zväz v novembri minulého roka začal rokovať s DB a ďalšími dopravcami. Nemecká odborová organizácia GDL požaduje zníženie pracovného času z 38 na 35 hodín týždenne pre pracovníkov na zmeny. Okrem toho i zvýšenie platu o 555 eur mesačne a jednorazovú kompenzáciu inflácie vo výške 3 000 eur. Železničný dopravca DB ponúkol flexibilitu pracovného času, odmietol však skrátiť pracovný čas bez zníženia mzdy.
Všetko nahráva extrémnej pravici z AfD
The Guardian informuje, že farmárov si pohnevala súčasná vláda, konkrétne vicekancelár Robert Habeck, Jeho návrat z dovolenky minulý týždeň narušilo tridsať farmárov, ktorí sa pokúšali prepadnúť a zablokovať súkromný trajekt, na ktorom bol. Ten následne na videu uviedol, že okrajové skupiny by mohli využiť právo farmárov na protest: „Výzvy kolujú s fantáziami o prevrate, formujú sa extrémistické skupiny a otvorene sa vystavujú etnicko-nacionalistické symboly.“
O tom, že krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko, ktorá už aj tak v posledných mesiacoch získavala na sile a v Nemecku už má viac ako 20-percentnú podporu, z týchto protestov ťaží, píšu aj iné médiá, medzi inými CNN. Boli zaznamenané zábery kolón traktorov a nákladných áut, niektoré ozdobené protestnými transparentmi a plagátmi od AfD. Náznaky AfD visiacej na traktoroch, ktorá sa zúčastňuje protestu proti znižovaniu dotácií na vozidlá, hlásajú „Naši farmári sú prvoradí“ a „Nemecko potrebuje nové voľby“.
Reuters v tejto súvislosti dodáva, že na stredajšom veľkom protestnom zhromaždení v Berlíne boli aj členovia niekoľkých pravicovo-extrémistických skupín vrátane The Homeland a Third Way, rovnako ako aj členovia AfD. V Drážďanoch video na sociálnych sieťach ukázalo, ako sa ľudia, nesúci vlajky pravicovo-extrémistickej strany Slobodné Sasko, stretávajú s políciou.
Zdroje: CNN, France 24, The Guardian, Daily Mail , Reuters, AP News