Z najväčšieho hada na svete ide hrôza. Vedci objavili 6-metrový záhadný druh anakondy
- Vedci v ekvádorskej časti Amazonského pralesa uvideli záhadný druh anakondy
- Má íst o najväčšieho hada svojho druhu
- Vedci v ekvádorskej časti Amazonského pralesa uvideli záhadný druh anakondy
- Má íst o najväčšieho hada svojho druhu
Vedci z Queenslandskej univerzity v Austrálii nedávno zažili vzrušujúce dobrodružstvo v ekvádorskej časti Amazonského dažďového pralesa. Ich cieľom bolo preskúmať a študovať záhadný druh anakondy, známej ako severná zelená anakonda, ktorá je považovaná za najväčšiu svojho druhu na svete, avšak vôbec nie je zdokumentovaná.
Táto expedícia vznikla vďaka pozvaniu od domorodého kmeňa Waorani. O spomínaných hadoch sa podľa vedcov „hovorí, že sú najväčšie, aké existujú“.
Ako píše portál CNN, tím vedcov sa spolu s lovcami vybrali na 10 dňovú expedíciu do oblasti Bameno v území Baihuaeri Waorani. Pádlovali tu po riečnom systéme, kde „našli niekoľko anakond číhajúcich na plytčinách a čakajúcich na korisť“, uviedol vo vyhlásení profesor Bryan Fry, biológ z Queenslandskej univerzity, ktorý viedol tím.
Čo sú to anakondy?
Anakonda je veľký druh hada, ktorý patrí do rodiny Boidae. Existujú dva hlavné druhy: zelená anakonda, ktorá je najťažším a jedným z najdlhších hadov na svete, a žltá anakonda, ktorá je menšia. Zelená anakonda žije v tropických dažďových pralesoch Južnej Ameriky, najmä v Amazonke, kde obýva vodné prostredie ako rieky, mokrade a močiare. Svoju veľkosť môže zelená anakonda dosiahnuť až 9 metrov v dĺžke a vážiť viac ako 200 kg.
Anakondy sú primárne vodné hady a sú vynikajúci plavci. Lovia rôzne druhy zvierat vrátane rýb, vtákov a väčších cicavcov. Útočia skrytím sa pod vodou a rýchlym výpadom, kde obeť stiahnu a udusia svalovou silou. Anakondy sú živorodé, čo znamená, že rodia živé mláďatá namiesto klásť vajcia ako iné druhy hadov.
Podľa britského Prírodovedného múzea sú anakondy zelené najťažšími hadmi na svete, pričom doteraz najťažším zaznamenaným jedincom, bol had s 227 kilogramami.
Veľký objav pre vedu
„Veľkosť týchto nádherných tvorov bola neuveriteľná – jedna samica anakondy, ktorú sme stretli, merala neuveriteľných 6,3 metra,“ povedal vedec Fry o objave jeho tímu.
K tomuto objavu došlo počas príprav na nový seriál National Geographic. Režisér Fry zdieľal informácie o náleze, ktorý ich tím urobil pri natáčaní seriálu „Od pólu k pólu s Willom Smithom“. Vysvetlil, že práve takéto neočakávané udalosti dodávajú natáčaniu dokumentárnych seriálov jedinečný rozmer.
„Objav nového druhu anakondy je vzrušujúci, ale je veľmi dôležité zdôrazniť naliehavú potrebu ďalšieho výskumu týchto ohrozených druhov a ekosystémov,“ pokračoval. Ako vedci ďalej dodali, tento druh hada sa považuje za zraniteľného, pretože je veľmi ohrozený v dôsledku odlesňovania, upozorňuje The Jerusalem Post.
„Ohrozeniu životného prostredia nečelia len tieto obrovské hady, ale takmer všetko živé v regióne,“ povedal šéf vedeckého tímu Fry.
Zdroje: CNN, The Jerusalem Post