Z neba začali na zem pršať ryby, ľudia zostali šokovaní. Nezvyčajný jav má vedecké vysvetlenie

  • Začalo to ako typická búrka, ktorá sa formovala nad americkým mestom Texarkana v štáte Texas
  • Najskôr bolo vidno len tmavé mraky, neskôr sa pridal dážď a krupobitie
  • Následne sa ale stalo niečo nečakané, z neba spadla ryba
zena, dazd
Unsplash/ Hild, Tejan
  • Začalo to ako typická búrka, ktorá sa formovala nad americkým mestom Texarkana v štáte Texas
  • Najskôr bolo vidno len tmavé mraky, neskôr sa pridal dážď a krupobitie
  • Následne sa ale stalo niečo nečakané, z neba spadla ryba

Mesto Texarkana v americkom štáte Texas ľudí zaskočilo nečakaným príspevkom na sociálnej sieti. V ňom bol popísaný neobvyklý jav, kedy z oblohy padali na zem ryby. Tento fenomén odborníci pomenovali ako „zvierací dážď“, ktorý doposiaľ nebol dôkladne zdokumentovaný.

Vedci sa domnievajú, že za padanie rýb a iných malých živočíchov z oblohy sú zodpovedné tornáda alebo prúdy so stúpajúcou tendenciou. Tornádo je v určitých prípadoch schopné zostúpiť k vodnej hladine a doslova nasať predmety a malé živočíchy do víru a neskôr ich vypustiť niekde celkom inde, napríklad aj na parkovisku v Texarkane.

„Vodné chrliče sa tvoria, keď nad veľkou vodnou hladinou víria prudké búrkové mraky. Tieto mraky tvoria tornádo či víchricu (nazývanú vortex ), ktorá sa namáča do oceánu, jazera či rybníku. Vodné chrliče sa môžu otáčať rýchlosťou až 160 kilometrov za hodinu a môžu do svojho lieviku vtiahnuť malé predmety – vodu, kamienky a malé vodné živočíchy,“ objasňuje National Geographic.

Spomínané chrliče však nepredstavujú víriaci sa stĺpec vody. Voda je v nich len výsledkom kondenzácie, nejde tak o tekutinu, ktorá by bola týmto vodným útvarom nasatá.

Je známa aj udalosť z roku 1873, kedy z neba pršali žaby. V Japonsku v roku 2009 zase padali žubrienky a v Austrálii sladkovodná ryba ostriež.

Tom Brigham popísal miestnym novinám z The Texarkana Gazette, ako stál omráčený na parkovisko a len sledoval, ako na zem pršia ryby a odrážajú sa od betónu pred obchodom s pneumatikami.

Obyvateľka mestečka Melissa Curry povedala tamojším novinám, že z tejto udalosti bola celkom „otrasená“. Sama totiž našla asi 20 mŕtvych rýb roztrúsených po celom jej trávniku. Väčšina z nich nebola väčšia ako ľudská dlaň.

Niektorí obyvatelia mesta začali na sociálnych sieťach zverejňovať fotografie, ktoré zachytávajú ich záhrady plné drobných rybiek. Jedna žena sa pochválila fotkou, na ktorej stojí vedľa ryby, ktorá je veľká ako polovica je chodidla.

K zážitku napísala, že niečomu podobnému by vo svojom živote určite nikdy neuverila, až kým to nezbadala na vlastné oči.

Aj keď sa tento bizarný scenár javí ako niečo, čo by sa mohlo objaviť nanajvýš v katastrofickom filme, ide o skutočný jav. Vzdušný vír dokáže takýmto spôsobom nasať napríklad aj žaby, hady či kraby. Na zem potom padajú v rovnakom čase ako samotný dážď.

„Hoci je to nezvyčajné, stáva sa to, dôkazom je niekoľko miest  v Texarkane,“ uvádza sa v stanovisku miestnej rady.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: National Geographic,  The Texarkana Gazette

Najnovšie videá

Trendové videá