Z obežnej dráhy Zeme sa stáva výnosný biznis. Elon Musk plánuje zamoriť nočnú oblohu satelitmi
- Elon Musk chce do roku 2025 vyslať na nočnú oblobu 12-tisíc satelitov
- Vedecká obec ho vo veľkom kritizuje, zkomplikuje tak vesmírny výskum
- Elon Musk chce do roku 2025 vyslať na nočnú oblobu 12-tisíc satelitov
- Vedecká obec ho vo veľkom kritizuje, zkomplikuje tak vesmírny výskum
Muskova spoločnosť SpaceX začala už tento rok na nízku obežnú dráhu Zeme vynášať desiatky satelitov v rámci projektu Starlink. Mnohí astronómovia jeho počínanie kritizujú a tvrdia, že satelity môžu navždy zmeniť podobu nočnej oblohy, tako ako sme na ňu zvyknutí. Ide pritom iba o prvú fázu projektu a Musk vynesie na obežnú dráhu celkovo 12-tisíc satelitov, informovalo tom BBC.
Musk tým pritom nezamýšľal nič zlé, a pôvodný cieľ bol ušľachtilý – sprístupniť vysokorýchlostný internet aj v tom najzapadnutejšom kúte planéty. Ako však varujú astronómovia, táto aktivita má aj veľmi vážne nezamýšľané dôsledky. Okrem zmeny vzhľadu oblohy tiež hrozí, že satelity výrazne skomplikujú vesmírny výskum.
Znepokojivé sú najmä počty satelitov, ktorých vypustenie Musk už dávnejšie s veľkou pompou ohlásil. Zatiaľ je na obežných dráhach nižších ako 500 kilometrov 120 satelitov projektu Starlink, ktoré tam SpaceX umiestnila v dvoch várkach, v máji a v novembri. Už tie spôsobili v astronomickej komunite vážny rozruch, keďže tieto objekty svojím jasom konkurujú stredne jasným hviezdam, a tým zásadne deformujú pohľad na oblohu a astronomické pozorovania.
„Nočná obloha je naším spoločným majetkom – a tento spoločný majetok teraz postihla tragédia,“ hovorí astrofyzik z londýnskej Imperial College Dave Clements pre BBC. K podobnému názoru sa prikláňa aj Dhara Patel z Royal Observatory Greenwich: „Tieto satelity sú veľké asi ako stôl, ale sú vysoko reflexné, a ich panely odrážajú veľa slnečného žiarenia, čo znamená, že ich vidíme na snímkach z našich teleskopov.“
Do roku 2025 plánuje Musk umiestniť na obežnú dráhu Zeme spolu masu počítajúcu 12-tisíc aktívnych satelitov. Urobí tak bez akejkoľvek diskusie s vedcami alebo širokou verejnosťou, čo je pre mnohých alarmujúce. Čo je ešte horšie, povolenie na rovnaké projekty, ktoré chcú rozširovať prístup na internet súbežne s Muskovou sieťou Starlink, dostali aj ďalšie spoločnosti.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: BBC, SITA