Z paddleboardu je davová psychóza. Ľudia naň čakajú v poradovníku aj tri hodiny
- Paddleboard je hit tohto leta, k výraznej popularite tohto športu prispela pandémia vírusu COVID-19
- Na Slovensku sa s ním môžeš stretnúť na mnohých vodných plochách
- Požičovne s paddleboardmi sú počas pekných slnečných dní preplnené, ľudia na požičanie čakajú v poradovníkoch
- Paddleboard je hit tohto leta, k výraznej popularite tohto športu prispela pandémia vírusu COVID-19
- Na Slovensku sa s ním môžeš stretnúť na mnohých vodných plochách
- Požičovne s paddleboardmi sú počas pekných slnečných dní preplnené, ľudia na požičanie čakajú v poradovníkoch
Koronavírus výrazne zmenil správanie ľudí, viac času trávime vonku, športujeme či relaxujeme. Rozdielne je aj dovolenkovanie. Veľa Slovákov dalo počas pandémie vírusu COVID-19 prednosť dovolenke v domovine. Počas teplých slnečných dní rekreačné zariadenia v blízkosti vodných plôch pukajú vo švíkoch a ľudia si vo veľkom požičiavajú hit tohto roka: stand up paddleboard (SUP).
Paddleboarding pritom nie je nový šport. Najčastejšie sa pôvod paddleboardu pripisuje ostrovnému štátu USA Hawaii, kde bol v rôznych variáciách pozorovaný už od začiatku minulého storočia. Nie všetci historici sú nadšení touto verziou, podľa nich existujú podobné koncepty po celej zemeguli v rôznych historických obdobiach.
Otcom moderného paddleboardu je pán, ktorý nevládal klasicky surfovať
Za otca moderného paddleboardu sa považuje surfer John Ah Choy, ktorý v polovici minulého storočia k surfu pripojil veslo ako zlepšovák. Slovo paddleboard tak vzniklo spojením dvoch slov paddle (veslo) a board (doska). Choy bol vtedy už starší pán, ktorý nevládal klasicky surfovať. Pohyby po ňom začali opakovať jeho synovia Bobby a Leroy, ktorí pracovali ako učitelia surfingu. Turistov a začínajúcich surferov vodili k lepším vlnám pomocou vesla od kanoe.
Do väčšej pozornosti ľudí sa tento šport dostal po tom, čo sa v roku 2003 konala prvá súťaž v tejto disciplíne v rámci surferských pretekov Buffalo Big Board. Rozširovať na území Slovenska sa paddleboardy začali hlavne v posledných troch rokoch. Pandémia koronavírusu ich zmenila na hit tohto leta a doslovnú davovú psychózu.
Paddleboardy idú ako teplé rožky
Paddleboard si získal tisícky fanúšikov po celom Slovensku. Ďalšie tisícky sú naň zvedavé a chcú ho vyskúšať. Vodné plochy prírodných jazier alebo aj umelých vodných nádrží sú posiate desiatkami paddleboardistov.
Stánok s vodnými atrakciami v kempe Liptovskej Mary zažíva rušné chvíle pri nápore návštevníkov hlavne v slnečných dňoch. Záujemcovia vtedy čakajú na požičanie v poradovníku hodinu až tri.
„Paddleboardy idú na dračku ako teplé rožky. Každý ich chce vyskúšať. Čakacia doba závisí od toho, aké je počasie alebo hodina. Niekedy sa nečaká vôbec a niekedy hodinu, niekedy dve aj tri,“ povedal predajca atrakcií z Liptovskej Mary. Podľa neho si paddleboardy požičiavajú všetky vekové skupiny a aj viaceré národnosti, no najmä Slováci, lebo tých je logicky tento rok najviac.
Stánok aktuálne požičiava šesť nafukovacích a dva plastové paddleboardy. Zakúpených ich má viac, ale k ostatným sa stratili, „utopili“ veslá a v súčasnosti čakajú na ich dodanie. Okrem nich v kempe funguje ešte jeden stánok s požičiavaním paddleboardov a jedna požičovňa sa nachádza mimo kempu v Liptovskej Sielnici. Samotný predajca si tiež vyskúšal jazdu na paddleboarde, ale veľmi ho to nebavilo. „Viem si predstaviť, že v inom prostredí. Niekde medzi útesmi to môže byť perfektný oddych, ale takto je to nuda,“ dodal.
Iný názor má turistka Petra Kováčová, ktorej sa šport na zapožičanom paddleboarde zapáčil a rozmýšľa nad jeho kúpou. „ Chcela som to vyskúšať už dlhšiu dobu. Veľa mojich kamarátov to skúsilo a vychvaľovali to. Zo začiatku to vyzerá byť ťažké, hlavne, keď sa na to skúšate postaviť po prvýkrát, no po chvíli to už také ťažké nie je. Rozmýšľam, že si zaobstarám vlastný, ale asi až na budúci rok,“ povedala Kováčová.
Rovnaké nadšenie z rekreantov premávajúcich sa na paddleboardoch v kempoch a na miestach s vyššou koncentráciou ľudí nezdieľajú všetci. Starší turisti z Českej republiky sa na paddleboardy sťažovali. „Je tu veľa ľudí a oni sa s tým premávajú hore-dole, a pritom to nevedia poriadne ani obsluhovať. Dakoho s tým prejdú a on sa môže utopiť,“ pohoršovali sa manželia. Podľa nich sú lepšie klasické nafukovacie člny, v nich má človek väčšie pohodlie.
Paddleboardy okrem Liptovskej Mary požičiavajú skoro na každej väčšej ploche. Dostupné sú na Zemplínskej šírave, Veľkej Domaši alebo aj v Bratislave.
Kúpa paddleboardu nie je lacná záležitosť. Cena sa pohybuje v závislosti od toho, či ide o nafukovací alebo pevný model. Nafukovacie sa začínajú na sume 200 eur, pevné sú drahšie, najlacnejšie stoja okolo 500 eur.
Na paddleboardoch v zahraničí cvičia jogu aj hrajú golf
Pozitívne účinky paddleboardov na svalstvo chvália tréneri aj fitness poradcovia. Tréner Peter Oros ocenil, že pri ňom pracuje celé telo. „Počas paddleboardingu neviem, či vôbec je nejaký sval, ktorý by sa neprecvičil. Veľkú výhodu má aj stabilizačné cvičenie, ktoré pomáha v rozvoji všetkých svalov, takže tie účinky na telo sú absolútne nepopierateľné,“ povedal pre portál Rimava.sk.
Stand up paddleboard sa spočiatku rozvíjal hlavne na mori, dnes je rozšírený na každej vodnej hladine v rôznych alternatívach. SUP je vlastne surfovanie s veslom. Slovenská verzia je skôr podobná člnkovaniu ako surfovaniu.
Populárna je aj verzia, v ktorej sa cvičí joga priamo na vode, používa sa hlavne na pokojných hladinách. Túto podobu pomohli presláviť najmä hollywoodske hviezdy, ktoré sa pri jej praktizovaní fotili alebo filmovali.
Paddleboard využívajú aj niektorí rybári pri lovení rýb, nahrádza tak tradičné kanoe. Dokonca existujú už aj motorom poháňané paddleboardy, ktoré sú vyvinuté špeciálne pre tento účel.
Ľudská predstavivosť nemá hraníc, preto sa objavili aj zvláštne úkazy spojené s paddleboardom. Na jednom videu hrá odvážlivec golf na zvyšku ľadovej plochy so zamrznutého ľadovca.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Rimava.sk, the Inertia