Z paneláku na globálne trhy. Slovenská firma dodáva technológie aj pre NATO
- Technologická spoločnosť spolupracuje aj s NATO
- Firma je dnes lídrom pre oblasť špeciálnych informačno-komunikačných technológií na Slovensku
- Technologická spoločnosť spolupracuje aj s NATO
- Firma je dnes lídrom pre oblasť špeciálnych informačno-komunikačných technológií na Slovensku
Do najnovšieho dielu Let’s Talk Business prijal pozvanie generálny riaditeľ spoločnosti Aliter Technologies Ján Grujbár. Slovenská technologická spoločnosť Aliter Technologies je na trhu 15 rokov.
Zakladateľom je Peter Dostál, ktorého prvé biznis kroky začínali v bratislavskom paneláku. Dohromady dal skupinu expertov, ktorí v tom čase odchádzali z ministerstva obrany do výsluhového dôchodku. Za ten čas sa firma rozšírila na globálne trhy a rozrástla na 150 zamestnancov.
Aliter Technologies okrem Slovenska robí skvelé meno i v zahraničí a zároveň má pobočku aj v Kanade. Firma sa prezentuje ako líder v oblasti bezpečnostných, informačných a komunikačných technológií a softvérového vývoja.
Technológie a inovatívne riešenia využívajú ako nástroj na dosiahnutie cieľov pre svojich klientov. Ich produkty a riešenia využívajú medzinárodné organizácie, globálne technologické spoločnosti a dodávatelia v oblasti bezpečnosti a obrany.
Skupinka zamestnancov sa špecializuje na viacero oblastí pôsobenia, konkrétne ide o špeciálne systémy, kybernetickú bezpečnosť, IKT & Cloud a vývoj softvéru.
„Ide o útvary a oblasti, kde budujeme dátové centrá a infraštruktúru firiem. Riešime projekty a budovania privátnych cloudov. Našou najnovšou doménou je softvérový vývoj. Zameriavame sa prevažne na riešenie vývoja agendových systémov na mieru pre našich klientov. Nad týmto všetkým je ešte kybernetická bezpečnosť, či už sa bavíme o takej tej klasickej alebo aplikovanej na nové cloudové technológie,“ približuje generálny riaditeľ spoločnosti Ján Grujbár.
Spolupráca s NATO
Nenápadná slovenská firma má na konte viacero multimiliónových kontraktov a je úspešná aj v projekte NATO, kde ako prvá slovenská firma dodávala informačné a komunikačné technológie. Nejde však o prvý kontrakt so Severoatlantickou organizáciou. V priebehu posledných rokov Aliter Technologies uzavrela viac ako 25 kontraktov.
„V rámci tejto zmluvy poskytujeme dodávku infraštruktúry a následne na to služby spojené s inštaláciou a podporou. Tento kontrakt máme uzavretý na najbližšie tri roky s opciou predĺženia na ďalšie roky,“ približuje Grujár. Vďaka veľmi pozitívnej spätnej väzbe, ktorú spoločnosť dostala od NATO útvarov z Nemecka a Veľkej Británie, boli oslovení na ďalšiu spoluprácu.
Za spomenutie stojí aj veľká spolupráca s klientami práve z obranného priemyslu, čo sú v podstate dodávatelia pre silové zložky. „Naši klienti sú predovšetkým silové zložky, kde sme začínali. Neskôr sa pridali rôzne ďalšie vládne inštitúcie a časom sme sa začali orientovať na zahraničný trh.“
Kybernetické hrozby
V oblasti kybernetickej bezpečnosti disponujú relatívne širokým portfóliom služieb. Firma sa zameriava napríklad na analýzu eventuálnych hrozieb, bezpečnostnú analýzu virtualizovaného prostredia či sledovanie zraniteľností v IT infraštruktúre analyzovanej firmy.
„Firmám sa snažíme poskytovať aj komplexné riešenia. Jedným z najzásadnejších problémov, ktoré firmy robia, je, že častokrát investujú do kybernetickej bezpečnosti až vo chvíli, keď sa niečo udeje. To už však býva neskoro. Vo chvíli, keď má klient zašifrované dáta a nemôže s nimi ďalej pracovať, tak sa s tým dá niekedy robiť už iba veľmi málo.
Za druhý najväčší problém označuje nedostatočnú edukáciu zamestnancov a povedomie užívateľov. Podľa slov generálneho riaditeľa ide o niečo, čo si vyžaduje pravidelnú pozornosť a je nevyhnutné svojich zamestnancov vzdelávať. Navyše nemusí ísť ani o veľkú investíciu.
Ambície do budúcna
„Našou ambíciou je, aby sme sa aj v rámci softvérového vývoja v rámci poskytovania IT služieb dostali na špičku lokálnych slovenských poskytovateľov. Práve preto aktuálne budujeme veľmi silné tímy pre softvérový vývoj. Snažíme sa zaoberať novšími technológiami, ako je machine learning alebo umelá inteligencia. Zároveň sa však posúvame aj prostredníctvom akvizícií.“
Aliter Technologies sa nedávno spojila s kanadskou firmou, ktorá je expertom práve pre migrácie do cloudu, či britskou spoločnosťou, ktorá pokrýva oblasti IT operation management či rôzne špeciality z pohľadu kybernetickej bezpečnosti.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy