Z plodných polí v Chersonskej oblasti sa môže stať púšť, a to doslova. Ukrajina bije na poplach
- Ukrajinci varujú, že juh Ukrajiny príde o zásobovanie čerstvou vodou
- Hospodárske polia sa preto môžu zmeniť na vyschnutú púšť, tvrdia
- Ukrajinci varujú, že juh Ukrajiny príde o zásobovanie čerstvou vodou
- Hospodárske polia sa preto môžu zmeniť na vyschnutú púšť, tvrdia
Ukrajinci odhadujú, že v dôsledku poškodenia vodnej elektrárne Kachovka bude v Chersonskej oblasti na pravom brehu rieky Dneper zaplavených približne 10 000 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Na ľavom brehu, ktorý je v súčasnosti pod ruskou okupáciou, bude situácia ešte horšia.
Podrobné informácie budú podľa ministerstva k dispozícii v najbližších dňoch po analýze informácií a záberov o rozsahu záplav, informovala agentúra DPA.
Katastrofa spôsobená človekom okrem toho preruší dodávky vody do 31 zavlažovacích systémov v Dnepropetrovskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti. V roku 2021 tieto systémy zabezpečovali zavlažovanie 584 000 hektárov pôdy, z ktorých sa zozbierali približne štyri milióny ton obilnín a olejnín v hodnote približne 1,5 miliardy dolárov.
V roku 2023 funguje na pravom brehu Dnepra len 13 zavlažovacích systémov. Momentálne je bez zdroja vody 94 percent zavlažovacích systémov v Chersonskej, 74 percent v Záporožskej a 30 percent v Dnepropetrovskej oblasti.
Zničenie Kachovskej priehrady bude mať za následok, že polia na južnej Ukrajine sa už na budúci rok zmenia na púšť. Problémy budú mať nielen poľnohospodári, ale aj obce, a to pri zásobovaní pitnou vodou, varuje ministerstvo.
Zničenie vodnej elektrárne Kachovka bude mať negatívne dôsledky aj na rybárstvo. Už bol zaznamenaný úhyn rýb, mladých aj dospelých jedincov. Práve sa skončilo obdobie neresenia a v dôsledku poklesu hladiny vody budú ikry vo vyschnutých oblastiach vysychať, upozornilo ministerstvo.
Ďalším problémom bude prienik (a úhyn) sladkovodných rýb a iných biologických zdrojov do slaných vôd Čierneho mora. V dôsledku masívneho prílevu sladkej vody môže dôjsť aj k úhynu čiernomorskej fauny.
Priehrada v Ruskom okupovanej časti juhoukrajinskej Chersonskej oblasti bola zničená v utorok skoro ráno. Kremeľ z toho obviňuje Kyjev. Ukrajina a mnohí západní pozorovatelia sú presvedčení, že ruskí vojaci vyhodili priehradu do vzduchu sami. Špekuluje sa, že tak chceli zabrániť plánovanej ukrajinskej protiofenzíve.
Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) už pred časom varoval, že Rusko zrejme pripravuje na Kachovskú priehradu útok „pod falošnou vlajkou“, z ktorého by následne obvinilo Ukrajinu.
Zelenskyj označil zničenie priehrady za environmentálnu bombu hromadného ničenia
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil pretrhnutie Kachovskej priehrady za „environmentálnu bombu hromadného ničenia“ a povedal, že len oslobodenie Ukrajiny môže zabrániť ďalším „teroristickým“ činom. TASR správu prevzala zo stanice Sky News a agentúry Reuters.
„Takéto zámerné zničenie priehrady a ďalších zariadení vodnej nádrže zo strany ruských okupantov je environmentálnou bombou hromadného ničenia,“ uviedol Zelenskyj vo svojom pravidelnom videoprejave zverejnenom v utorok neskoro večer.
Zopakoval, že zničenie Kachovskej priehrady nezastaví oslobodzovanie okupovaných území. „Len úplné oslobodenie ukrajinského územia spod ruskej okupácie zaručí, že už k takýmto teroristickým útokom nedôjde,“ dodal.
Zelenskyj tiež oznámil, že ukrajinská generálna prokuratúra sa už v súvislosti s vyšetrovaním utorkového zničenia priehrady obrátila na Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu.
Ukrajinský prezident takisto prisľúbil pomoc obyvateľom postihnutej oblasti. Podľa neho vláda robí všetko, čo môže, aby zachránila ľudí a zaistila im pitnú vodu, píše agentúra DPA.
V Ruskom okupovaných častiach Chersonskej oblasti vyhlásili mimoriadny stav
V Ruskom okupovaných častiach ukrajinskej Chersonskej oblasti bol vyhlásený „režim mimoriadnej situácie“ v súvislosti so záplavami vyvolanými poškodením blízkej Kachovskej priehrady, informuje agentúra Reuters.
Podľa vyjadrenia záchranných zložiek, ktoré zverejnili ruské štátne médiá, voda z priehrady zaplavila už približne 2 700 domov a evakuovaných muselo byť asi 1 300 ľudí. Najmenej sedem osôb je nahlásených ako nezvestných, dodali Moskvou dosadené úrady.
Poškodenie Kachovskej priehrady v noci na 6. júna spôsobilo v delte rieky Dneper, v jej záplavovej oblasti i v obciach a mestách na brehu riek rozsiahle záplavy, pripomína Reuters.
V súvislosti s poškodením vodného diela ukrajinskí vládni predstavitelia a predstavitelia OSN varovali pred ľudskou a ekologickou katastrofou, ktorej dôsledky sa budú vyhodnocovať niekoľko dní a oveľa dlhšie sa z nich bude región zotavovať.
Zdroj: TASR