Z pomoci študentom bol historický podvod. Multimilionárka tvrdila, že má 4 milióny zákazníkov, nemala ani 300-tisíc

  • V uplynulých dňoch sa prevalil milónový podvod s cennými papiermi
  • Charlie Javice chcela svojím startupom pomôcť študentom
  • Zneužila ho na zisk miliónov
na snimke je Charlie Javice
X/@ByteMagnet
  • V uplynulých dňoch sa prevalil milónový podvod s cennými papiermi
  • Charlie Javice chcela svojím startupom pomôcť študentom
  • Zneužila ho na zisk miliónov

Svet startupov je plný príbehov o úspechu, inováciách a rýchlom bohatstve. Mladí podnikatelia prichádzajú s prelomovými nápadmi, získavajú investorov a budujú multimiliónové spoločnosti. Nie vždy je však cesta k úspechu čistá. Tlak na rast, konkurencia a túžba po rýchlom zisku môžu viesť k neetickým praktikám či dokonca podvodom. Príkladom, ako ľahko sa dá dostať od úspechu k pádu, je aj príbeh Charlie Javice.

Prípad zakladateľky startupu Frank, je jedným z najväčších škandálov v histórii finančno-technologických startupov. Za pár rokov prešla od statusu mladej podnikateľskej hviezdy k odsúdenej podvodníčke, pričom jej čin mal obrovský vplyv na jednu z najväčších bánk na svete – JPMorgan Chase. Ako sa z inovatívneho startupu stala súčasť obrovského podvodu?

Úspešný startup Frank

Charlie Javice, absolventka Wharton School na University of Pennsylvania, bola považovaná za jednu z najperspektívnejších mladých podnikateliek vo fintech sektore. V roku 2016 založila startup Frank, ktorý mal zjednodušiť proces podávania žiadostí o finančnú pomoc pre študentov v USA. Javice tvrdila, že jej platforma umožňuje rýchlejšie a efektívnejšie vyplnenie žiadostí o federálnu podporu (FAFSA), čím mala uľahčiť prístup k vzdelaniu pre milióny amerických študentov.

Frank si rýchlo získal popularitu a prilákal významných investorov vrátane VC fondov ako Chegg a Reach Capital. Startup tvrdil, že má viac ako 4 milióny používateľov, čím sa stal jedným z najvýznamnejších hráčov v oblasti finančnej pomoci pre študentov.

Tento rýchly rast upútal pozornosť JPMorgan Chase, jednej z najväčších bánk na svete, ktorá v roku 2021 kúpila Frank za 175 miliónov dolárov. Akvizícia mala pomôcť JPMorgan rozšíriť svoje služby pre študentov a mladých klientov. Javice si touto dohodou zabezpečila viac ako 9 miliónov dolárov v akciách a navyše 20 miliónov dolárov ako retenčný bonus, čím sa stala multimilionárkou prakticky cez noc.

Jej príbeh vyzeral ako dokonalý príklad mladej podnikateľky, ktorá vytvorila úspešný startup a dosiahla obrovský exit. No krátko po akvizícii sa ukázalo, že Frank nebol taký úspešný, ako tvrdila jeho zakladateľka. Podvod, ktorý stál JPMorgan milióny dolárov, sa začal pomaly, ale isto odhaľovať.

Odhalenie podvodu Charlie Javice

Po akvizícii JPMorgan Chase začala banka preverovať údaje o používateľoch platformy Frank, aby mohla efektívne využiť jej databázu na marketing a ďalšie služby pre študentov. Čoskoro však zistili nezrovnalosti v počte registrovaných používateľov. Charlie Javice tvrdila, že platforma má 4,25 milióna aktívnych študentov, avšak v skutočnosti ich bolo menej než 300 000.

JPMorgan začala interné vyšetrovanie a zistila, že Javice a jej vtedajší prevádzkový riaditeľ Olivier Amar sa pokúsili zakryť pravdu. Najali dátového vedca, aby vytvoril falošnú databázu s miliónmi vymyslených používateľov. Chceli tak presvedčiť banku, že Frank mal omnoho väčší dosah, než bola realita. Dátový vedec, ktorého Javice kontaktovala, neskôr spolupracoval s vyšetrovaním a poskytol dôkazy o falšovaní údajov.

JPMorgan si tiež najala externého dodávateľa, ktorý mal overiť pravosť údajov o používateľoch. Keď banka v roku 2022 poslala marketingové e-maily 400 000 študentom z databázy Frank, odpovedalo menej ako 30 % z nich. Tento fakt okamžite vzbudil podozrenie. Bankoví analytici následne odhalili, že mnohé e-mailové adresy boli vymyslené alebo neexistovali.

V reakcii na tieto zistenia JPMorgan okamžite podala žalobu na Charlie Javice a Oliviera Amara za podvod, pričom tvrdila, že firma bola pred akvizíciou zámerne nafúknutá s cieľom umelo zvýšiť jej hodnotu. O niekoľko mesiacov neskôr sa prípad dostal do rúk federálnych prokurátorov, ktorí vzniesli voči Javice obvinenia z podvodu s cennými papiermi, bankového podvodu a sprisahania na podvod.

na snimke je obzalovana startup Frank, javice
zdroj: X @iamluismalheiro

Súdny verdikt pre Javice

Po mesiacoch vyšetrovania a právnych sporov sa Charlie Javice v marci 2025 postavila pred federálny súd v Manhattane, kde čelila vážnym obvineniam. Proces trval päť týždňov a zahŕňal svedectvá zamestnancov JPMorgan, expertov na finančné podvody a forenzných dátových analytikov.

Prokuratúra predložila jednoznačné dôkazy, ktoré ukázali, že Javice vedome sfalšovala údaje o používateľoch s cieľom presvedčiť JPMorgan, aby jej startup kúpila za 175 miliónov dolárov. Sudca poukázal na to, že podvod nebol len dôsledkom zlého úsudku, ale premyslenou manipuláciou s cieľom dosiahnuť osobný finančný zisk.

Javice sa počas procesu bránila tvrdením, že sa iba snažila vylepšiť prezentáciu firmy. Tvrdila, že JPMorgan bola pri akvizíciách agresívna, pričom tlačila na rýchle uzavretie dohody bez hlbšej analýzy. Tieto argumenty však porotu nepresvedčili.

V marci 2025 bola Charlie Javice obvinená zo všetkých vznesených obvinení. Podľa federálnych zákonov jej hrozí trest odňatia slobody až na 30 rokov. Presnú výšku trestu sa dozvieme pri rozsudku naplánovanom na august 2025.

Čítajte viac z kategórie: Podnikateľské príbehy

Zdroje: Reuters, The New York Times, New York Post

Najnovšie videá

Trendové videá