Z požehnania sa stalo prekliatie: Turisti sa nakazili cholerou po vypití „svätej vody“
- Z výletu rovno do nemocnice
- Európski turisti sa nakazili cholerou zo „svätej vody“

- Z výletu rovno do nemocnice
- Európski turisti sa nakazili cholerou zo „svätej vody“
Keď si skupina európskych turistov balila kufre na cestu domov z Etiópie, netušili, že si so sebou vezú nielen duchovný zážitok, ale aj smrteľne nebezpečného neviditeľného pasažiera. Fľaše so „svätou vodou“ z miestneho prameňa, ktoré si starostlivo uložili medzi suveníry, sa čoskoro zmenili z požehnania na prekliatie.
Ako informuje portál Futurism, traja nemeckí a štyria britskí návštevníci sa nakazili cholerou po tom, čo pili alebo si umývali tvár vodou z „posvätného“ prameňa Bermel Giorgis v regióne Quara. Dvaja z nich skončili na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde lekári bojovali o ich životy.
Štúdia publikovaná v časopise Eurosurveillance odhalila šokujúce zistenie. Fľaše, ktoré si turisti priniesli domov, obsahovali 100 000 až 100 miliónov kolónií baktérie Vibrio cholerae. Tieto mikroskopické organizmy dokázali prežiť cestu lietadlom a zostať aktívne aj v chladnejšom európskom podnebí.
Voda zo „svätej studne“ ich skoro stála životy
Miestna ortodoxná cirkev propaguje studňu Bermel Giorgis ako posvätné miesto, ktoré „ponúka neporovnateľný duchovný zážitok, kde návštevníci často získavajú jasnosť, uzdravenie a hlbšie spojenie s vierou“. Cestovateľské webové stránky lákajú turistov na „zázračné vlastnosti“ tejto vody. (Ne)prekvapivo nikde nespomínajú riziko cholery.
Cholera, ktorá spôsobuje silnú hnačku a dehydratáciu, môže bez liečby viesť k smrti v priebehu niekoľkých hodín. Spôsobujú ju baktérie Vibrio cholerae, ktoré sa najčastejšie prenášajú kontaminovanou vodou. Baktérie sa zvyčajne dostávajú do vody prostredníctvom telesných výlučkov infikovanej osoby a vo vode môžu prežiť až tri týždne. Sú však schopné prichytiť sa aj na potraviny. Na potravinách môžu baktérie prežiť až šesť týždňov, ak sa uchovávajú v chlade.
Výnimočne môže dôjsť aj k priamemu prenosu z človeka na človeka po kontakte s infikovanou stolicou alebo zvratkami. Práve preto je cholera obzvlášť nebezpečná v oblastiach s nedostatočnou hygienou a sanitáciou.
Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vydalo varovnú správu, že „cestujúci do Etiópie, ktorí majú v úmysle navštíviť studňu, ako aj priatelia a rodina, ktorí môžu dostať fľaše vody zo studne ako darček, zostávajú v ohrození, kým sa nevyrieši zdroj kontaminácie“.
Trumpove škrty epidémii nepomohli
Zatiaľ čo prípady cholery celosvetovo narastajú, humanitárna pomoc v postihnutých oblastiach sa dramaticky zmenšuje. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa totiž nedávno oznámila plán zatvorenia Agentúry USA pre medzinárodný rozvoj (USAID).
„Ministerstvo zahraničných vecí a USAID dnes upovedomili Kongres o svojom zámere uskutočniť reorganizáciu, ktorá by zahŕňala presun určitých kompetencií USAID na ministerstvo do 1. júla 2025,“ uviedol vo vyhlásení, ktoré cituje Aktuality, šéf diplomacie USA Marco Rubio. Dodal, že „USAID sa nanešťastie už dávno odchýlila od svojho pôvodného poslania. Výsledkom bolo, že prínosy boli príliš malé a náklady príliš vysoké“.
Federálna agentúra mala v minulosti k dispozícii rozpočet vo výške 43 miliárd dolárov, z ktorého financovala viac ako 40 percent svetovej humanitárnej pomoci.
Väčšinu zamestnancov agentúry krátko po nástupe Trumpa poslali na administratívnu dovolenku. Dôsledky týchto škrtov však už pociťujú najzraniteľnejšie komunity po celom svete.
Ako informoval portál Al Jazeera, v Južnom Sudáne nedávno zomrelo osem ľudí vrátane piatich detí po tom, čo museli kráčať tri hodiny v extrémnom teple, aby vyhľadali liečbu cholery. Ich miestne zdravotnícke zariadenia USAID museli zatvoriť práve pre Trumpove rozpočtové škrty.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Futurism, Eurosurveillance, Bermelgiorgis-tsebel, Aktuality, Al Jazeera