Z trosiek secesnej vily povstal architektonický klenot: Prezri si exkluzívny dom v historickej štvrti

  • Libocká ulica ukrýva architektonický unikát
  • Na prvý pohľad by si ho nemusel ani zaregistrovať
Martin Čeněk
Ateliér Hlaváček-Čeněk-Minarovič FA ČVUT, Martin Čeněk
  • Libocká ulica ukrýva architektonický unikát
  • Na prvý pohľad by si ho nemusel ani zaregistrovať

Na mieste, kde kedysi stála secesná vila, sa dnes týči trojica moderných domov, ktoré citlivo dopĺňajú pôvodnú zástavbu a zároveň prinášajú nový svieži vietor do tejto lokality.

Keď sa architekt Martin Čeněk pustil do návrhu týchto stavieb, stál pred neľahkou úlohou. Pozemok mal niekoľko špecifík, s ktorými sa musel popasovať.

Najvýraznejším prvkom bola takmer desaťmetrová pieskovcová skala, ktorá delila parcelu na dve časti. Navyše celkový výškový rozdiel medzi ulicou a hranicou s Oborou Hvězda dosahoval až 14 metrov.

Od secesie k modernej architektúre

História miesta je rovnako fascinujúca ako jeho topografia. Kedysi tu stála secesná Eysseltova vila, pripisovaná známemu architektovi Bohumilovi Hübschmannovi.

Žiaľ, dlhodobo opustený dom v roku 2018 zničil požiar, po ktorom sa majiteľ rozhodol pozemky predať. Táto udalosť otvorila dvere novému projektu, ktorý mal za úlohu vdýchnuť miestu nový život.

Pasívne domy s aktívnym prístupom k dizajnu

Čeněk sa rozhodol tieto výzvy premeniť na prednosti. Trojicu domov zasadil do terénu tak, aby prirodzene nadväzovali na okolitú zástavbu.

Ich tvar a orientácia rešpektujú dedinský charakter lokality, no zároveň prinášajú moderný nádych. Domy sa vinú pozdĺž ulice a sledujú tvarovanie terénu, čím vytvárajú harmonický celok s existujúcou štruktúrou.

Levitujúce domy a výhľady

Zaujímavým prvkom je vizuálne vyzdvihnutie hlavných obytných častí nad úroveň parteru. Vytvára sa tak dojem, akoby domy levitovali nad zemou.

Tento efekt ešte umocňuje kontrast bielej farby horných podlaží s tmavším materiálovým riešením spodnej časti. Biela farba fasád v kombinácii s prírodnými materiálmi ako drevo či kameň pôsobí sviežo a elegantne.

Architekt nezabudol ani na výhľady. Napriek tomu, že domy stoja pri rušnej ulici, podarilo sa mu vytvoriť kompozíciu okien, ktorá umožňuje obyvateľom vychutnávať si pohľady na okolitú prírodu či historické pamiatky.

Zvlášť pôsobivé sú výhľady na libocký kostol a scenériu Divokej Šárky. Bezrámové zasklenia v líci fasády vymedzujú výhľad a vytvárajú dojem, akoby sa krajina stávala súčasťou interiéru.

Vnútorné usporiadanie

Všetky tri stavby majú dve bežné obytné podlažia a podkrovie. Spodné podlažie slúži u oboch rodinných domov ako vstup, zatiaľ čo v strednom bytovom dome sa nachádza spoločné zázemie a nástup na centrálne exteriérové schodisko. Toto schodisko spolu s výťahom obsluhuje vstupné podlažia bytových jednotiek – dvoch mezonetov a dvoch podkrovných bytov.

Rodinná vila investora sa vyznačuje odlišným riešením záhradnej časti. Tu architekt doplnil objemy vnútorného bazénu a vonkajšej kuchyne s vegetačnými strechami, ktoré medzi sebou vymedzujú terasu. Táto časť poskytuje obyvateľom luxusný priestor pre relaxáciu a spoločenské aktivity.

Schodiská ako umelecké diela

Dôležitými prvkami domov sú ich schodiská. V dome investora nájdeme točité monolitické železobetónové schodisko, ktoré spája všetky podlažia a umožňuje vertikálny priehľad celým domom.

Toto schodisko bolo poňaté ako hmotná skulptúra v priestore. Doplnené je extrémne subtílnym zábradlím z ohýbanej, zváranej a bielo lakovanej tyčoviny.

Menším rodinným domom prechádza oceľové bielo lakované ľahké schodisko so zalamovanou subtílnou konštrukciou schodníc a stupňov.

Stredný bytový dom je pretnutý vonkajším oceľovým schodiskom s nášľapmi z priesvitných roštov. Chôdza po ňom ponúka kontakt s mohutnou skalnou stenou, čo vytvára jedinečný zážitok pre obyvateľov aj návštevníkov.

Minimalistické interiéry

Interiéry domov sú riešené v minimalistickom duchu. Prevládajú prírodné materiály ako drevo a betón, doplnené o biele steny a kvalitný nábytok. Použitý je pohľadový betón, biele omietky, dubové podlahy a vstavaný nábytok v kombinácii bieleho laku a prírodnej dubovej dyhy.

Podlahy v servisných priestoroch sú dláždené hexagonálnou mozaikou v dvoch odtieňoch sivej, steny všetkých priestorov hygienického zázemia i bazénu v dome investora boli natreté svetlosivou stierkou.

Vo vile investora nájdeš aj zbierku súčasného umenia, ktorá dodáva priestoru farebný akcent. 

Udržateľnosť a energetická efektívnosť

Čeněk pri návrhu myslel aj na udržateľnosť. Všetky tri domy spĺňajú prísne kritériá pasívneho štandardu. Využívajú tepelné čerpadlá vzduch-voda, nútené vetranie s rekuperáciou tepla a ďalšie moderné technológie, vďaka ktorým sú mimoriadne energeticky úsporné. Vykurovanie je teplovodné, podlahové. Všetky objekty sú vybavené aj klimatizačnými jednotkami.

Exteriér a záhrada

Zaujímavým aspektom projektu je aj riešenie exteriéru. Priestor pred stavbami smerom k ulici má skôr mestský charakter s kamennou dlažbou a novo vysadenými stromami.

Naproti tomu prudko sa zvažujúca záhrada na skale nad domami je viac divoká a využíva pôvodnú vegetáciu. Limitovaná je múrom obory, ktorý vytvára prirodzenú hranicu pozemku.

Tento projekt nie je len o architektúre, ale aj o citlivom prístupe k histórii a prírode. Martin Čeněk ukázal, že je možné vytvoriť moderné, energeticky úsporné bývanie, ktoré zároveň rešpektuje genius loci a prináša nové kvality do existujúceho prostredia.

Zdroj: martin cenek architecture

Najnovšie videá

Trendové videá