Z tvojho dieťaťa môže byť Musk či Zuckerberg. Stačí, ak dodržíš štyri jednoduché zásady
- Výchova detí môže byť ťažký oriešok
- Dobre mienené rady sa valia zo všetkých strán
- Vybrať si tie správne nemusí byť jednoduché
- Výchova detí môže byť ťažký oriešok
- Dobre mienené rady sa valia zo všetkých strán
- Vybrať si tie správne nemusí byť jednoduché
Každý rodič má o svojom dieťati iné predstavy. Ale väčšina rodičov sa zhodne v tom, že chcú, aby sa ich dieťa malo v budúcnosti dobre a dokázalo sa o seba postarať.
Autorka knihy „Výchova podnikateľa“ Margaret Machol Bisnow priniesla niekoľko rád týkajúcich sa rodičovstva. Môžu byť nápomocné práve pre rodičov, ktorí chcú vychovať úspešné dieťa aj v pracovnej sfére.
Čo pri výchove (ne)robiť
Snáď každý rodič by mohol potvrdiť, že často počúva o veciach, ktoré by s deťmi mali robiť. Je však dôležité sa pozrieť aj na druhú stranu mince a rozprávať o tom, čomu by sme sa pri výchove budúcej generácie mali vyhnúť.
Ako uvádza CNBC, Margaret sa pri písaní spomenutej knihy rozprávala so 70 rodičmi, ktorí vychovali úspešných podnikateľov. Témou ich rozhovoru bola, pochopiteľne, výchova.
Zaujímavé je, že autorka knihy sa zamerala na rôznorodosť. Avšak, aj napriek rôznemu etnickému, sociálno-ekonomickému a náboženskému zázemiu objavila štyri veci, ktoré rodičia úspešných podnikateľov pri výchove svojich detí nikdy nerobili.
Netreba zabúdať na koníčky
Aj napriek tomu, že hovoríme o kariérnom raste a úspechu v profesijnom svete, je dôležité dbať, aby dieťa malo svoje záľuby. Nech už to je šport, umenie, videohry či šach, takéto aktivity prispievajú k duševnej pohode dieťaťa.
Potvrdzuje to aj štúdia, za ktorou stoja odborníci z univerzít v Texase, Pittsburghu a Kansase. Deti, ktoré mali dostatok priestoru venovať sa svojim záľubám, prosperovali nielen po psychickej stránke, ale aj fyzickej.
Môžeš si pod tým predstaviť kvalitnejší spánok, dostatok socializácie s rovesníkmi, lepšie zvládanie stresu, ale aj väčšiu schopnosť koncentrácie a motiváciu učiť sa nové veci.
Napokon, záľuby u detí rozvíjajú zručnosti nielen v konkrétnej aktivite, ale aj disciplínu, organizáciu či sústredenie. V prípade tímových športov to je aj spolupráca s inými ľuďmi. Niet pochýb o tom, že spomenuté aspekty sú pre budúceho podnikateľa dôležité.
Nerozhoduj za svoje dieťa
Robiť rozhodnutia za svoje deti je lákavé pre mnoho rodičov. Predsa len, dospelí si už vývojom prešli a nechcú, aby sa deti spálili na vlastných chybách. Otázkou je, či to je pre ich ratolesti naozaj prospešné.
Ako uvádza CNBC, je dôležité tomuto pokušeniu odolať. Príkladom je Ellen Gustafson, ktorá je dnes úspešnou podnikateľkou a pravidelnou rečníčkou o sociálnych inováciách.
Matka Ellen sa vyjadrila, že v detstve ju často povzbudzovali, aby bola nezávislá a myslela sama za seba. Ako rodičia síce videli jej silné a slabé stránky, no nechali ju, aby ich objavila sama.
Titul neznamená úspech
Úspech je často spájaný s vysokoškolským titulom a vzdelaním. Nie je to však celkom tak. Samozrejme, sú deti, ktoré si do školských lavíc sadajú s radosťou. Je však dôležité uvedomiť si, že úspešná kariéra nekráča ruka v ruke s dosiahnutým vzdelaním.
Pravdou totiž je, že pre niektorých mladých ľudí je honba za titulom len plytvanie časom. Obzvlášť, ak vysoká škola nemá nič spoločné s tým, čomu sa chce človek v živote venovať.
Ako uvádza Uopeople, prínosom štúdia na vysokej škole sú aj neoceniteľné skúsenosti a celoživotné spojenia s ďalšími ľuďmi. Bola by však škoda zahodiť potenciál svojho dieťaťa na úkor štúdia, ktoré dieťa nezúročí vo svoj prospech.
Nepodceňuj finančnú gramotnosť
Finančná gramotnosť je čoraz viac skloňovaný pojem. Hlavne v časoch, kedy žijeme pod nátlakom inflácie a je potrebné vedieť narábať so svojimi peniazmi.
Ako však uvádza štúdia na SpringerOpen, finančná gramotnosť je nízka dokonca aj vo vyspelých ekonomikách s dobre rozvinutými finančnými trhmi. Netreba teda zabúdať, že o peniazoch sa oplatí rozprávať aj s deťmi.
Je však dôležité uchopiť to správnym spôsobom. Tlačiť svoje deti k vysoko platenej práci sa nemusí vyplatiť. Dôležité je vysvetľovať deťom na čo slúžia peniaze a ako ich používať, zhrnula Margaret.
Príkladom je Joel Holland, ktorý si vysokoškolské vzdelanie platil sám z peňazí, ktoré zarobil. Vďaka tomu spoznal hodnotu peňazí a vie s nimi správne narábať aj v rámci vlastného podnikania.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: CNBC, National Library of Medicine, University of people, SpringerOpen