Zlé správy z USA: 90 percent nakazených v Provincetowne mala delta variant. Na Slovensku pribudlo 66 prípadov nákazy
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 66 osôb
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 10 239
- V jednom z ohnísk vírusu v USA tvorili väčšinu infikovaných očkovaní
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 66 osôb
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 10 239
- V jednom z ohnísk vírusu v USA tvorili väčšinu infikovaných očkovaní
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 263 296 za predchádzajúci deň pribudlo 4 768 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 973 005 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 9 462 ľudí, informuje MZSR.
Na Slovensku za včerajší deň pribudlo 66 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 18 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 10 239 RT-PCR vyšetrení a 7 390 antigénnych testov.
Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 112 vzoriek z celkového počtu 181 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 61,9% zastúpenie.
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Banskobystrickom kraji (27), nasleduje Bratislavský (15), Košický (12), Trnavský (3), Žilinský (3), Prešovský (2), Trenčiansky (2) a Nitriansky (2).Je medzi nimi 34 mužov a 32 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 479 a žien 205 168.
V nemocniciach je hospitalizovaných 81 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 46 ľudí. Na JIS sú 6 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 4 osôb.
Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 4 osoby. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 540 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 457.
Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 145 755 pričom takto bolo pozitívne testovaných 392 647 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 499 883 z čoho bolo pozitívne testovaných 387 616 osôb.
Celkový počet neaktívnych prípadov je 717 605. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.
Až 90 % prípadov v Provincetowne tvoril delta variant
Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) prezradilo detaily o ohnisku v meste Provincetown na základe, ktorého prehodnotilo svoje odporúčanie pre zaočkovaných ľudí. Tí by mali nosiť rúška vo vnútorných priestoroch v oblastiach vysokého prenosu koronavírusu.
K informáciám z vyšetrovania sa dostali denníky Washington Post a New York Times. Po viacerých veľkých verejných podujatiach v Provincetowne v štáte Massachusetts, od 3. do 17. júla, vyšetrovatelia identifikovali 469 prípadov COVID-19. Plne zaočkovaní tvorili väčšinu, až dve tretiny nakazených.
Až 90 % všetkých prípadov tvoril delta variant.
Infekcie koronavírusom u plne zaočkovaných jedincov sa nazývajú prelomové infekcie. Vyskytujú sa pri každej očkovacej látke, nie len pri vakcínach na koronavírus. Ide ale o raritné prípady. Prelomové infekcie infekcie v Provincetowne sa objavili u ľudí očkovanými všetkými v USA používanými vakcínami, a to Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson. Nikto z očkovaných ľudí nezomrel.
Tri štvrtiny nakazených z ohniska hlásili kašeľ, bolesť hlavy, bolesť hrdla alebo horúčku, príznaky infekcie horných dýchacích ciest. Z piatich ľudí, ktorí boli hospitalizovaní, boli štyria plne očkovaní. Jeden vakcínou Pfizer-BioNTech a traja vakcínou Johnson & Johnson. Dvaja z očkovaných pacientov mali len základné zdravotné problémy.
Vírusová nálož u očkovaných bola rovnaká ako u neočkovaných
Počas tohto vyšetrovania odborníci zistili, že vírusová nálož u ľudí, ktorí trpia prelomovou infekciou, je rovnaká ako u nezaočkovaných ľudí. Taktiež boli zistené prípady prenosu vírusu zo zaočkovaných ľudí.
„Vysoká vírusová záťaž naznačuje zvýšené riziko prenosu a vyvoláva obavy, že na rozdiel od iných variantov môžu očkovaní ľudia infikovaní Delta prenášať vírus,“ uviedla Rochelle Walensky, riaditeľka CDC pre New York Times.
Pri variante alfa nemali ľudia s prelomovými prípadmi takú vírusovú nálož.
„Toto zistenie sa týka a bolo kľúčovým objavom vedúcim k aktualizovanému odporúčaniu nosenia rúšok od CDC,“ cituje Walensky Washigton Post.
Vakcíny vám zachránia život, tvrdí odborník
CDC ale naďalej trvá na tom, že prelomové infekcie sú ojedinelé až raritné. Väčšinu novo infikovaných v USA tvoria nezaočkovaní ľudia. K ohnisku v Provincetowne mohli prispieť husto navštevované verejné podujatia, kde sa nahromadilo množstvo vírusu.
Odborníci aj naďalej trvajú na tom, že vakcíny sú naša najlepšia šanca poraziť vírus, a že sú vysoko účinné. Zároveň vyzývajú ľudí, ktorí sa ešte nezaočkovali, aby tak urobili.
„Ľudia by mali byť uistení, že ak sú úplne očkovaní, je veľmi pravdepodobné, že budú chránení pred ťažkým alebo kritickým druhom choroby, ktorá by spôsobila ich hospitalizáciu alebo smrť týmto vírusom,“ povedal Paul A. Offit, odborník na vakcíny v Detskej nemocnici vo Philadelphii pre Washigton Post. „Vakcíny vám zachránia život.“
Vyšetrovatelia tiež uvádzajú, že delta variant má vyššiu nákazlivosť, možno viac ako ebola, španielska chrípka alebo kiahne. Taktiež môže byť delta variant aj oveľa nebezpečnejší a viesť ku väčším zdravotným komplikáciám.