Z územia Ukrajiny prišlo na Slovensko od vypuknutia konfliktu viac ako 185-tisíc osôb
- Za posledných 24 hodín to bolo skoro 10-tisíc ľudí, informovala polícia
- Takému množstvu ľudí tiež od začiatku invázie pomohli dobrovoľníci na železničnej stanici v Bratislave
- Španielsko prijalo 25 ukrajinských detí s rakovinou
- Za posledných 24 hodín to bolo skoro 10-tisíc ľudí, informovala polícia
- Takému množstvu ľudí tiež od začiatku invázie pomohli dobrovoľníci na železničnej stanici v Bratislave
- Španielsko prijalo 25 ukrajinských detí s rakovinou
Za posledných 24 hodín vybavili na hraničných priechodoch na vstupe z Ukrajiny 9 581 osôb. Celkový počet vybavených vstupujúcich osôb na hraničných priechodoch z územia Ukrajiny na Slovensko od vypuknutia konfliktu je 185 660. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
Na hraničnom priechode Ubľa vybavili na vstupe z Ukrajiny 1 794 osôb. Vybavovací proces prebieha priebežne. Vo Vyšnom Nemeckom vybavili za posledný deň spolu 6 684 osôb. Podľa polície je vybavovací proces plynulý, priebežne s čakacími dobami. Polícia na hraničnom priechode Veľké Slemence na vstupe z Ukrajiny vybavila 1 103 osôb, tu je vybavovací proces plynulý bez čakania.
Na hlavnej stanici pomohli už zhruba 10-tisíc utečencom z Ukrajiny
Na hlavnej železničnej stanici v Bratislave pomohli v takzvanom bode prvého kontaktu a podpory už zhruba 10 000 utečencom z Ukrajiny. Väčšina z nich následne pokračuje do iných krajín Európy.
„Okrem základných informácií a občerstvenia tu ponúkame aj možnosť nabiť si telefón, získať SIM kartu, zriadené máme zázemie, v ktorom si môžu v bezpečí oddýchnuť, k dispozícii je samostatná čakáreň s detským kútikom pre rodiny s deťmi,“ informovala TASR hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková.
Zázemie pre utečencov z Ukrajiny zriadilo hlavné mesto v spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky, Ministerstvom vnútra SR a mimovládnymi organizáciami.
Dobrovoľníci pomáhajú s naplánovaním cesty či transferom v rámci mesta, na mieste je možné získať aj právnu pomoc a psychologickú podporu.
„Približne 10 až 15 percent ľudí z Ukrajiny potrebuje zabezpečiť ubytovanie. To koordinuje okresný úrad a predstavuje to kľúčovú úlohu štátu. Približne 1 000 ľudí, ktorí prešli bodom podpory na stanici od minulého týždňa, potrebovalo zabezpečiť ubytovanie,“ priblížila Schmucková.
Okresný úrad ho skoordinoval, či už priamo v zariadeniach štátu alebo v priestoroch, ktoré poskytujú bratislavské mestské časti, hlavné mesto, ale aj súkromné ubytovacie zariadenia. V niektorých prípadoch aj priamo v domácnostiach Bratislavčanov.
Počet ľudí stále rastie
Počet prichádzajúcich ľudí z Ukrajiny podľa magistrátu stále rastie a Bratislava je pripravená zázemie na hlavnej stanici operatívne podľa potrieb rozšíriť.
„Priamo pri budove stanice máme umiestnený dodatočný stan a pripravená je aj ďalšia plocha v bezprostrednej blízkosti stanice, kde vieme rýchlo zriadiť ďalší veľkokapacitný stan pre stovky ľudí, kde si budú môcť oddýchnuť a istý čas prečkať,“ spresnila hovorkyňa.
Bratislava vytvorila aj webovú podstránku mesta bratislava.sk/sk/bratislava-pre-ukrajinu. Obsahuje všetky základné praktické informácie a dostupné možnosti pomoci pre ľudí z Ukrajiny.
Hlavné mesto zároveň pripravuje v areáli a priestoroch bývalej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej v Bratislave veľkokapacitné asistenčné centrum pomoci pre utečencov. Jeho otvorenie je podľa magistrátu otázka najbližších týždňov.
Španielsko prijalo 25 ukrajinských detí s rakovinou
Španielsko v piatok prijalo 25 ukrajinských detí s rakovinou, ktoré budú môcť pokračovať v liečbe po tom, ako ju zastavila ruská invázia na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe piatkovej správy prevzatej od agentúry AFP.
„Práve pristálo lietadlo ministerstva obrany s 25 ukrajinskými deťmi s rakovinou a ich rodinami, takže budú môcť pokračovať v liečbe v Španielsku,“ uviedla španielska vláda na Twitteri.
Vojenské lietadlo, ktoré pristálo na letisku v Madride, viezlo aj „ďalších 22 vysídlených“ Ukrajincov, ktorých tiež prijme Španielsko, uviedlo ministerstvo obrany.
Deti „budú liečené vo verejných nemocniciach špecializovaných na liečbu detskej rakoviny“, uviedla Španielska federácia rodičov detí s rakovinou, ktorá spolu so Španielskou spoločnosťou pre detskú hematológiu a onkológiu zasponzorovala príchod detí do Španielska.
Federácia uviedla, že dúfa, že bude môcť v najbližších dňoch priviesť z Ukrajiny ďalších detských onkologických pacientov spolu s ich rodinami, ktorí sa budú liečiť v nemocniciach v Barcelone, Valencii a Andalúzii.
„Tieto deti potrebujú naliehavú lekársku starostlivosť, ale aj dlhodobú liečbu… týmto mladým ponúkneme všetky naše prostriedky,“ povedala hovorkyňa federácie Carmen Menendezová.
Organizácia Spojených národov v piatok uviedla, že od začiatku vojenskej invázie Ruska na Ukrajinu (24. februára) z nej utieklo viac ako 2,5 milióna ľudí.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: SITA, TASR