Z Vysokých Tatier vyháňajú dinosaurov. „Jurský park“ ochranári nechcú

  • V Tatrách kedysi žili dinosaury pred viac ako 15 miliónmi rokov
  • Tentoraz tam stoja ich makety, ochranári tvrdia, že bez povolenia
dinopark
Dinopark Tatry
  • V Tatrách kedysi žili dinosaury pred viac ako 15 miliónmi rokov
  • Tentoraz tam stoja ich makety, ochranári tvrdia, že bez povolenia

Vysoké Tatry patria k najmenším veľhorám sveta. Ich súčasná podoba sa začala črtať pred 15 až 20 miliónmi rokov. Okrem toho, že ide o jedno z najčarovnejších pohorí alpského štýlu na zemeguli, môžu sa pýšiť aj tým, že tu kedysi žili dinosaury.

V roku 1977 sa geológovia Milan Sýkora a Jozef Michalík vybrali do Tichej doliny vo Vysokých Tatrách. Domov sa však vracali s parádnym úlovkom. Našli stopy dinosaura.  Ide o jediné stopy, ktoré sa vyskytli na našom území. Nález pomenovali Coelurosaurichnus tatricus. „Zistili sme to podľa vrstvy, v ktorej sme stopu našli. Išlo o triasovo-jurskú hranicu,“ povedal pre Denník N Jozef Michalík.

Minulý rok v lete, na záchytnom parkovisku v blízkosti Dolného Smokovca, sa začali objavovať ďalšie dinosaury. V tomto prípade však išlo o makety. Vyrástol tam Dinopark, ktorý mal pripomínať Jurský park. Aktuality informujú, že za atrakciou pre deti stojí spoločnosť Tatryparks bratislavského podnikateľa Petra Matušku.

zdroj: Dinopark Tatry

Postavená na drzovku

Ochranári zo Správy Tatranského národného parku vravia, že areál vyrástol bez potrebných povolení a trvajú, aby dinosaury z parkoviska odišli.  Územný plán obce Veľký Slavkov, do katastra ktorého lokalita spadá,  s touto atrakciou nepočítal. Starosta Veľkého Slavkova Slavomír Pucci pre Aktuality potvrdil, že celý areál v časti Horný Slavkov vyrástol „na čierno. „Nikoho sa na nič nepýtali, jednoducho to na drzovku postavili.“

„V decembri inšpektorát konštatoval, že na umiestnenie nainštalovaných zariadení a oplotenie lokality nemali potrebné súhlasy, a rozhodol o ich odstránení,“ povedal šéf Správy TANAP-u Pavol Majko.

FOTO: Výstup na novú dominantu Štrbského Plesa bude stáť rodinu desiatky eur. Sľúbené múzeum je v nedohľadne

Obec i miestny stavebný úrad preto rozbehli konania – priestupkové i dodatočné stavebné konanie. Jeho výsledkom môže byť dodatočná legalizácia Dinoparku alebo jeho odstránenie. 

Odstránia alebo neodstránia

Dinopark však stále stojí. Správa národného parku tvrdí, že napriek tomu atrakcia získava dodatočne povolenia, vrátane súhlasu Okresného úradu životného prostredia v Poprade. „O výsledku konania inšpekcie sme informovaní neboli, boli sme informovaní o tom, že inšpekcia koná vo veci porušenia zákona. Inšpekcia nie je príslušná nariadiť odstránenie stavby, na to je príslušný stavebný úrad,“ upozornil Jozef Slovík, vedúci Odboru starostlivosti o životné prostredie.

Zároveň pripomenul, že súhlasné stanovisko vydal úrad aj na základe informácií z podnetu Štátnej ochrany prírody SR Správy TANAP. „V ňom sa uvádza, že lokalita, na ktorej je prevádzkovaný Dinopark, sa nachádza na odprírodnenej ploche, na ktorej neboli evidované biotopy, resp. biotopy druhov európskeho alebo národného významu a nenachádza sa tu ani vzrastlá stromová, resp. krovitá vegetácia,“ prezradil pre agentúru SITA.

Areál sa nachádza v území s 2. stupňom ochrany a podľa informácií z podnetu nezasahuje do maloplošného chráneného územia ani do jeho ochranného pásma či do územia európskeho významu Tatry.

zdroj: Dinopark Tatry

Dinopark ako cirkus

Tatryparks na postavenie plota, stanu, či makiet dinosaurov na prenajatých pozemkoch súhlas Okresného úradu Poprad nemal. Dostali ich dodatočne. „Naša spoločnosť v súčasnosti neplánuje odstránenie dinosaurov, na ich umiestnenie na pozemku ako aj na jeho oplotenie súhlas má,“  povedala Dominika Vavrová zo spoločnosti Tatryparks.

Dinopark tvrdí, že má pre svoju prevádzku a fungovanie všetky povolenia. Vavrová k tomu dodáva, že svoj areál môže pokojne prirovnať k cirkusovému stanu. „Aj v prípade našej prevádzky ide len o dočasnú prevádzku a nie o trvalú,“ vysvetlila.

Okresný úrad  toho vydal v Poprade súhlas na oplotenie pozemku pri Starom Smokovci, na ktorom je umiestnený Dinopark, rovnako súhlasil aj s umiestnením prenosných zariadení. V súčasnosti je Dinopark vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu zatvorený. Rátajú však s tým, že neodídu a keď sa všetko otvorí,  privítajú návštevníkov.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Denník N, Aktuality, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá