Za 10 eur môžeš odletieť do neobjavenej perly Talianska. Za málo peňazí zažiješ perfektný eurovíkend

  • Mesto slávneho prosciutta, mortadelly a mnohých ďalších lahôdok
  • Mesto, v ktorom prúdi pozitívna a svieža energia
  • Taká je talianska Bologna
cestovanie, žena
Pexels/ Andrea Piacquadio, Unsplash/Markus Winkler
  • Mesto slávneho prosciutta, mortadelly a mnohých ďalších lahôdok
  • Mesto, v ktorom prúdi pozitívna a svieža energia
  • Taká je talianska Bologna

La dotta, la rossa, la grassa – vzdelané, červené a tučné, tieto tri adjektíva definujú Bolognu, hlavné mesto regiónu Emilia Romagna.

Vzdelanosť v Bologni symbolizuje jedna z najstarších univerzít nielen v Taliansku, ale aj na svete, ktorá stále láka talianskych a zahraničných študentov a udržuje si úlohu veľmi aktívneho kultúrneho centra.

Červenú farbu dávajú Bologni strechy a steny domov, ktoré ju nesú ako dedičstvo stredoveku. A prívlastok tučná netreba rozvádzať, pretože bolonské špagety sú známe takmer po celom svete.

Ale Bologna toho ponúka oveľa viac, napríklad bezmála tri desiatky veží a nespočetné množstvo kostolov. Ide o jedno z najkrajších talianskych miest, ktoré si tvoju návštevu určite zaslúži.

Čo robiť v Bologni?

Centrom Bologne je námestie Piazza Maggiore. Námestie je pomerne malé, ale má typickú taliansku atmosféru. V uličkách okolo neho nájdeš väčšinu architektonických pamiatok – Neptúnovu fontánu alebo Baziliku svätého Petrónia, paláca d’Accursio (radnica) a del Podestà.

Sú tu aj slávne Dve veže (Due Torri). Tá vyššia s takmer sto metrami sa nazýva Asinelli, polovičná je Garisenda. Výstup na tú vyššiu ťa bude stáť 5 eur, zvládnuť však budeš musieť takmer 500 schodov.

Samostatnou kapitolou sú bolonské parky. Kúsok od ulice Nezávislosti je Parco Montagnola, no pomerne pokojným miestom sú aj záhrady Margerita.

Slávnu univerzitu nájdeš na východ od hlavného námestia. Palác dell’Archiginnasio bol 250 rokov centrom univerzity, dnes sa tam nachádza anatomické divadlo, v ktorom sa konali verejné pitvy.

bb
zdroj: Unsplash/Petr Slováček

Denné výlety z Bologne

Ak chceš počas tvojho výletu vidieť toho čo najviac, potom si to namier do Benátok, ktoré sú odtiaľto vzdialené vlakom len dve hodiny cesty. Vlak jazdí každú hodinu a jednosmerný lístok stojí 13,6 eur.

Možnosťou je aj San Maríno. Do jedného z najmenších štátov na svete dorazíš z Bologne za 2,5 až 3 hodiny, pričom je potrebné skombinovať vlak a autobus. Najlepšie bude, keď pôjdeš vlakom do Rimini a z Rimini autobusom. Za toto kombo zaplatíš okolo 15 eur.

Čo sa týka kúpy lístkov, výhodou je, že na každej stanici nájdeš samoobslužné automaty. Daj ale si pozor, akonáhle sa dotkneš obrazovky, začne na teba automat nahlas rozprávať, aby si bol ostražitý pred vreckármi.

V každom meste sú v automatoch predvolené najobľúbenejšie spoje, takže nemusíš nič príliš zložito hľadať. Lístok zaplatíš kartou. Nezabudni si pred nástupom do vlaku lístok označiť, slúžia na to malé škatuľky pred nástupišťom. Všetky spoje nájdeš na webe trenitalia.it.

Lacné letenky a doprava po meste

Do Bologne môžeš aktuálne odletieť z Viedne za menej ako 10 eur, napríklad v termíne 21. až 27. september. Bolonské letisko Guglielmo Marconi sa nachádza približne 10 kilometrov severozápadne od centra mesta.

Z letiska Bologna na vlakovú stanicu v centre Bologne sa dá dostať automatickým mini vlakom (monorail) Marconi Express. Jednosmerný lístok stojí 8,70 eur, spiatočný 16 eur. Cesta na hlavnú stanicu trvá 15 minút.

Letenka do Boologne
zdroj: Ryanair

Pri letmom pohľade na mapu Bologne ti bude jasné, že z dopravy nebudeš musieť mať hlavu v smútku. Centrum mesta má naprieč necelé tri kilometre a pokiaľ sa nemieniš ubytovať v okolitých dedinách, miestnu autobusovú dopravu ani nevyužiješ.

su
zdroj: Unsplash/ Daniel Seßler

Najlepšou voľbou, ako spoznať Bolognu, sú vlastné nohy. Nie je tu problém prejsť si všetky zákutia pokojne aj dvakrát. Pri správnom výbere ubytovania budeš mať stále dostatok energie aj na výstup do jednej zo spomínaných Dvoch veží. Pri pohybe centrom si však daj pozor na skútre. Plusom je, že osobné automobily majú vjazd do centra zakázaný.

Čo ochutnať?

Taliansky región Emilia Romagna je vyhlásený gastronomickými špecialitami. Aj samotní Taliani považujú Bolognu za kráľovnú talianskej kuchyne.

Každý návštevník tohto mesta by mal ochutnať preslávený syr Parmezán (Parmigiano-Reggiano), parmskú šunku, mortadellu, balzamikový ocot a tortellini.

Na snímke sú cestoviny z Talianska.
zdroj: Unsplash/nik

A ako je to so slávnymi bolonskými špagetami? Niekoho možno prekvapí, že špagety Bolognesa de facto neexistujú. Existuje však Ragú Bolognesa, ktoré sa však podávajú s iným typom cestovín – tagliatelle. Na prípravu tu kuchári používajú výlučne čerstvé suroviny, mleté ​​mäso a parmezán.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Bologna Welcome, Ryanair

Najnovšie videá

Trendové videá