Za alkohol do jamy. Rusi údajne trestajú svojich vojakov nehumánnymi praktikami starými stovky rokov

  • Ruskí velitelia zrejme používajú zindany
  • Ide o jamy prekryté kovovou mrežou
  • Údajne slúžia ako samotky pre jednotky porušujúce disciplínu
Vojak na Ukrajine drží pušku a jama zvaná zindan, ktorá slúži ako forma trestu pre Rusov.
TASR/AP, Libkos Twitter/Noticias de Ucrania 24 horas
  • Ruskí velitelia zrejme používajú zindany
  • Ide o jamy prekryté kovovou mrežou
  • Údajne slúžia ako samotky pre jednotky porušujúce disciplínu

Ruská invázia na Ukrajinu začala už pred vyše 430 dňami a možno tak konštatovať, že Kremľom očakávané výsledky nepriniesla. Pozemné vojská oboch strán sa zdržiavajú prevažne v relatívnej blízkosti ruských hraníc. Front sa drží na východe Ukrajiny a v ostatných častiach krajiny sa ruská armáda zmáha už len na občasné raketové útoky.

Morálka vojsk je otázna, hlásia odborníci. Mnohí ruskí vojaci podľa najnovších správ čelia tvrdým následkom za porušovanie rôznych pravidiel. Ako píše denník The Independent, tamojší velitelia svoje jednotky trestajú napríklad za popíjanie alkoholu, no nájdu sa aj prípady, keď vojak odmieta bojovať.

Jednou z metód karhania sú údajne klietky v zemi slúžiace ako akési samotky. Britské ministerstvo obrany vo svojej každotýždennej správe po novom uvádza, že ide o výkopy v zemi nazývané „zindany“. Diery zvrchu pokrýva kovová mreža, ktorá vojakom bráni v úniku. Rezort zachytil už viacero správ naznačujúcich používanie tejto formy trestu.

„V posledných mesiacoch ruskí velitelia pravdepodobne začali trestať porušenia disciplíny zadržiavaním previnilých jednotiek v ‚zindanoch‘, čo sú improvizované cely pozostávajúce z dier v zemi pokrytých kovovou mriežkou,“ píše sa v správe.

„Vo viacerých nedávnych správach od ruského personálu sa uvádzajú podobné zmienky o trestoch za priestupky ako opilstvo a pokusy o ukončenie zmluvy,“ dodáva rezort.

Historická forma trestov na sociálnych sieťach

Zindany nie sú v ruskej histórii žiadnou novinkou. Používali sa v častiach bývalej ríše, konkrétne v strednej Ázii začiatkom 20. storočia. Historici ich však spomínajú aj v súvislosti s trestaním v ešte vzdialenejšej minulosti, podotýka Newsweek.

Správy o obnovení tejto praktiky, pochopiteľne, vyvolávajú diskusiu na sociálnych sieťach. Ohľadom zindanov sa na Twitteri objavuje množstvo negatívnych príspevkov.

Ide totiž o taktiku, ktorá, zdá sa, v porovnaní s predchádzajúcimi fázami vojny na Ukrajine prináša výraznú zmenu. Začiatky invázie z hľadiska disciplíny totiž neboli obzvlášť náročné. K zmene zrejme došlo až na jeseň minulého roka.

V tom čase moskovské sily z okupovaných území ustupovali a začali sa objavovať aj správy ohľadom problémov s morálkou a disciplínou medzi ruskými radmi.

Zmena generálov, zmena praktík

Začiatkom roka 2023 prevzal kontrolu nad velením celej invázie, respektíve podľa ruského naratívu „špeciálnej vojenskej operácie“, náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov. Následne začal Západ na ruskej strane evidovať čoraz „drakonickejšie iniciatívy na zlepšenie disciplíny“, píše britské ministerstvo.

Tento mesiac sa na internete objavili príspevky poukazujúce na drastické zindany. Napríklad správa uverejnená na telegramovom kanáli ASTRA, ktorý sa označuje za nezávislý ruský portál, obsahovala i video vojakov z ruskej juhozápadnej Saratovskej oblasti, ktorí v dierach údajne pykali za nedostatočnú disciplínu. ASTRA tvrdí, že šlo o jednotky z prieskumných síl 99. pluku.

„Dnes došlo k nedorozumeniu a dostali sme sa do jamy,“ hovorí jeden z vojakov vo videu. Záznam nebolo možné nezávisle overiť.

Zdroje: The Independent, Newsweek, Twitter/Ministry of Defence, Twitter/Noticias de Ucrania 24 horas

Najnovšie videá

Trendové videá