Za alkohol za volantom prísnejší trest, za „marišku“ len pokuta. Vláda prijala prelomový trestný zákon
- Pre Karasa je kľúčové, aby navrhovaná legislatíva získala podporu naprieč celým politickým spektrom
- Novela obsahuje viacero pozitívnych zmien
- Pre Karasa je kľúčové, aby navrhovaná legislatíva získala podporu naprieč celým politickým spektrom
- Novela obsahuje viacero pozitívnych zmien
Vláda SR na stredajšom zasadnutí (22. 3.) schválila novelu Trestného zákona z dielne rezortu spravodlivosti. Návrh tak smeruje do parlamentu. TASR uviedla, že ide o najväčšiu novelu Trestného zákona od rekodifikácie v roku 2005.
V novele sa kladie dôraz okrem iného na ukladanie alternatívnych trestov, odlíšenie dílerov od užívateľov drog, restoratívnu justíciu či harmonizáciu trestných sadzieb.
„Táto novela Trestného zákona tak, ako bola kvalitne a dlho pripravovaná, posúva SR smerom k moderným európskym krajinám,“ zdôraznil dočasne poverený premiér Eduard Heger.
„Ide o návrh, ktorý získal podporu širokej odbornej verejnosti,“ povedal dočasne poverený šéf rezortu spravodlivosti Viliam Karas. Jedným z cieľov legislatívy je podľa neho aj zmena prístupu k mladistvým a prvý raz trestaným osobám.
Pre ministra je kľúčové, aby navrhovaná legislatíva získala podporu naprieč celým politickým spektrom. „Nebudem spokojný, ak tento zákon nebude mať v Národnej rade SR ústavnú väčšinu,“ zdôraznil.
Krátkodobé tresty odňatia slobody
„Novelu Trestného zákona plne podporujeme,“ uviedol dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec. Poukázal tiež na to, že po prijatí novely Trestného zákona by mohla prísť na rad aj modernizácia Trestného poriadku.
Ukladanie trestov nespojených s odňatím slobody má byť po novom jednoduchšie. Preferovať sa majú najmä pri prvý raz trestaných osobách, ktoré spáchali prečiny. Súdy by tiež mohli znížením trestu zohľadňovať nahradenie škody poškodenému.
Ako vyplýva z návrhu, za vybrané trestné činy sa preferuje ukladanie trestov, ktoré nie sú spojené s odňatím slobody. Okrem toho sa tiež navrhuje zaviesť krátkodobé tresty odňatia slobody.
„Trest nespojený s odňatím slobody je trest domáceho väzenia, trest verejnoprospešnej práce, peňažný trest, trest prepadnutia majetku, trest prepadnutia veci, trest zákazu činnosti, trest zákazu pobytu, trest zákazu účasti na verejných podujatiach, trest straty čestných titulov a vyznamenaní, trest straty vojenskej a inej hodnosti a trest vyhostenia,“ uvádza sa v dôvodovej správe návrhu zákona.
V súčasnosti chýba podľa Karasa v súvislosti s ukladaním alternatívnych trestov personálna a technická infraštruktúra. „Technicko-právne a administratívne prekážky odstraňujeme právnou úpravou,“ podotkol s tým, že sa má zároveň zvýšiť počet probačných úradníkov z 80 na takmer 300. „Zavedie sa tým reálna probačná služba, ktorá je dnes podvyživená,“ dodal.
Rozdiel medzi dílerom a užívateľom
Novela prináša zmeny aj pri drogových trestných činoch, kde sa odlišuje trestanie užívateľov drog od ich výrobcov a dílerov. Rovnako sa rozlišuje medzi prechovávaním drog a ich výrobou alebo obchodovaním.
Návrhom tohto zákona sa tak reaguje na „identifikované dlhoročné aplikačné problémy postihovania drogovej trestnej činnosti, vrátane ukladania neprimerane vysokých trestov odňatia slobody užívateľom drog, ktoré sú v rozpore s požiadavkou primeranosti ukladaných trestov k miere ich závažnosti“, vyplýva z návrhu zákona.
„Osobitne sa upravuje trestný čin pestovania rastlín a húb obsahujúcich omamnú a psychotropnú látku. Nanovo sa upravuje mechanizmus určovania rozsahu spáchania drogových trestných činov, pričom sa zavádza objektívnejší a exaktnejší spôsob založený na meraní hmotnosti zaistenej drogy alebo počte pestovaných rastlín a húb,“ píše sa v dôvodovej správe.
Stav ťažkej opitosti
Okrem toho sa v návrhu sprísňuje postih jazdy pod vplyvom alkoholu. „Návrh zákona tiež sprísňuje postih jazdy pod vplyvom alkoholu – zavedenie ,stavu ťažkej opitosti‘ nad 2 promile s prísnou sadzbou zákazu činnosti i trestu odňatia slobody, sprísnenie sadzieb pri smrteľných následkoch v dôsledku jazdy pod vplyvom alkoholu,“ uvádza sa.
Prvýkrát od prijatia Trestného zákona sa zvýšia hranice vymedzenia spáchanej škody z 266 eur na 500 eur pri hranici malej škody, pričom úmerne sa posúvajú aj ostatné hranice škôd. Do právneho poriadku sa zavádza inštitút hrubej nedbanlivosti, čím sa zohľadňuje štandard normovaný právne záväznými aktami Európskej únie, najmä v oblasti ochrany životného prostredia prostredníctvom trestného práva.
Návrh novely Trestného zákona predložila za rezort spravodlivosti ešte vlani v septembri opätovne do medzirezortného pripomienkového konania exministerka Mária Kolíková (SaS). Na vyhodnocovaní stoviek pripomienok sa zúčastňovalo viac ako 100 expertov na trestné právo, prípadne iné odvetvia práva a iné vedné odbory.
Súčasný šéf rezortu vo februári deklaroval, že sa podarilo dosiahnuť kompromis naprieč celou odbornou komunitou a ide o historickú šancu modernizovať slovenskú trestnú politiku a posunúť ju viac smerom k jej európskym základom. Legislatívny návrh má viac ako 440 novelizačných bodov a upravuje sa ním aj niekoľko ďalších zákonov.
Novela mohla byť ambicióznejšia
Mária Kolíková (SaS) na tlačovej konferencii v stredu (22. 3.) zároveň povedala, že keď príde návrh z vlády do parlamentu, určite budú mať k nehu nejaké pozmeňujúce návrhy.
Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini si myslí, že novela mohla byť ešte ambicióznejšia, pretože nás nepribližuje k najvyspelejším demokraciám. Uviedol to na stredajšej tlačovej besede.
„Je to prvý začiatok k tomu, aby sme inak vnímali tresty. Tento nový prístup, alternatívne tresty, odsudzovanie k peňažným trestom, aby obete dostali aspoň nejaké peniaze, je správna cesta, z ktorej môžu benefitovať úplne všetci. Je to ešte len prvý krok a budúce vlády budú musieť posúvať latku ešte ďalej, aby sme sa priblížili k moderným právnym systémom,“ tvrdí predseda Hlasu-SD.
Zároveň uviedol, že v strane v rámci odborného tímu pre spravodlivosť pracujú na celkovej reforme celého právneho systému. „Ja osobne, a aj moji kolegovia sme fanúšikmi a podporovateľmi tzv. restoratívneho práva,“ dodal Pellegrini.
Zdroje: TASR, Vláda